Eğitim-İş; 100 günlük MEB icraat programı gerçeklikten uzaktır

Eğitim-İş sendikası açıklanan 100 günlük program ile ilgili açıklamada bulunurken programın gerçeklikten uzak olduğunu belirtti.

Eğitim-İş; 100 günlük MEB icraat programı gerçeklikten uzaktır

Eğitim-İş; 100 günlük MEB icraat programı gerçeklikten uzaktır

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı” ile ilgili Eğitim-İş sendikasından açıklama geldi. Öğretmen alımı ile ilgili kafa karışıklığına değinen sendika 20 bin öğretmen atamasının atama takviminin yayınlanmasını talep etti.

ÖĞRETMEN ATAMASI OLACAK MI?

Programda yer alan öğretmen atamasına ilişkin takvimin ivedilikle açıklanmasını bekliyoruz. Kamuoyunun kafasını karıştıran programda yer alan 20 bin atamanın, Şubat ayında süreci başlatılıp atamaları yapıldığı halde henüz güvenlik soruşturması devam ettiği için göreve başlatılmayan 20 bin atama olup olmadığı açıklığa kavuşturulmalıdır. Eğitim-İş olarak yeni 20 bin atamanın KPSS puan üstünlüğüne göre sözlü sınav olmaksızın kadrolu olarak yapılmasını talep ediyoruz.” açıklamasında bulunan Eğitim-İş eğitimdeki ve okuldaki güvenlik sorunlarına da değindi.

30 BİN POLİS GÖREVLENDİRİLMESİ

“30 bin okuldan başlayarak her okula en az bir polis memuru tahsis edilmesi uygulaması ile eğitimdeki güvenlik sorunları çözülemez. Eğitim kurumları, kendi kültürü olan pedagojik kurumlardır. Eğitim kurumlarında polisiye tedbirler değil eğitim bilimlerinin ilkeleri hakim olmalıdır.” açıklaması yapıldı.

PROFESYONEL EĞİTİM YÖNETİCİLERİ

Profesyonel eğitim yöneticiliği konusuna da değinen sendika “Yine programda yer alan eğitim yöneticilerinin profesyonelleşmesi adımı, AKP iktidarlarının çelişkilerle dolu icraatlarının yeni bir örneğidir. Profesyonelleşmekten kastın ne olduğu belli değildir. Bahsedilen profesyonelleşme eğitim alanı dışından kişilerin yönetici atanması ve okulların ticari işletme gibi yönetilmesi ise buna kesinlikle karşıyız.” açıklamasında bulundu.

Eğitim-İş sendikasına göre açıklanması acil olan hususlar;

  • Bugün diken üstünde oturan ve istediği liseye yerleşemeyen 100 binlerce öğrenci ve velilerin durumu,
  • 18 Haziran günü Samsun’da halka hitaben “Meclis kapanmadan önce öğretmenlere ve diğer çalışanlara 3600 ek gösterge düzenlemesi yaptık” sözlerine rağmen bunun 100 günlük programda yer almaması,
  • Eğitimin ve eğitim çalışanlarının mesleksel ve kurumsal sorunlarından bahsedilmemesi,Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM