Eğitim-İş; Andımız için verilen Danıştay kararını MEB derhal uygulamalıdır

Andımız konusunda Danıştay kararının uygulanmasını isteyen Eğitim-İş sendikası konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Eğitim-İş; Andımız için verilen Danıştay kararını MEB derhal uygulamalıdır

Eğitim-İş; Andımız için verilen Danıştay kararını MEB derhal uygulamalıdır

Eğitim-İş Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri Maksut Balmuk ve sendikanın genel merkez yöneticileri Andımız konusunda bir basın açıklaması yaptı. Andımızın okullarda tekrar okutulmasına dair Danıştay’ın verdiği karar üzerine yapılan basın açıklamasında MEB’e çağrıda bulunuldu ve kararın uygulanması istendi.

ANDIMIZ OKULLARDA OKUTULMALIDIR

Milli Eğitim Bakanlığı Danıştayın Andımız ile ilgili kararını uygulamadığı için eleştirilirken, Balmuk tarafından yapılan açıklamada “Türk Milleti’nin doğru, çalışkan ve Atatürk’ün izinde olduğunu yarının geleceği olan çocuklarımızın zihnine yazan “Öğrenci Andı”, 5 yıldır sürdürdüğümüz hukuk mücadelesinin ardından okullara geri dönmüştür. Danıştay 8. Dairesi öğrenci andının okunmasının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin iptaline karar vermiş, bu kararında; “Öğrenci Andı”nda yer alan kavram ve ilkelerin, Anayasamızda anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu gibi milli eğitim sistemimizin Kanun ve Yönetmelikte belirlenen, düzenlenen temel amaçlarını ortaya koyduğu vurgulanmıştır” ifadelerine yer verildi.

DANIŞTAY KARARI UYGULANMALI

Eğitim-İş basın açıklamasında MEB’in Danıştay’ın verdiği kararı acilen uygulaması gerektiğine vurgu yapılırken MEB’in Danıştay’ın ilgili kararının gereğini yerine getirmemesi halinde her türlü hukuki ve örgütlü mücadelenin sürdürüleceği ifade edildi. Rahip Brunson davası sonrası hükümet yetkililerinin yargı için yaptığı açıklamalar ile Andımız hakkında verilen karar sonrası yargı için yaptığı açıklamaların tutarsız olduğuna işaret edilirken açıklamada ““İktidarın eski ve yeni adalet bakanlarından gelen kınama açıklamalarının, düne kadar Rahip Brunson davasında “Yargımız bağımsızdır” demeçleriyle çeliştiğini görüyoruz.” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Sizin andınız gibi dünyanın hiç bir ülkesinde çocukları okul bahçelerinde bağırtmak yoktur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM