Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık; yönetici atama değil yandaş ataması

Yönetici görevlendirme mülakat sonuçları sonrasında sendikaların sözlü mülakat listelerine itirazları ve tepkileri sürüyor. Eğitim-İş sendikası Bursa’da yaptığı açıklamada Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açıklanan sözlü mülakat sonuçlarındaki sendikal dağılımı kamuoyuna açıkladı.

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık; yönetici atama değil yandaş ataması

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık; yönetici atama değil yandaş ataması

Bursa Eğitim-İş şubesinde düzenlenen toplantıda Bursa’da ve diğer illerde sözlü mülakat sonuçlarında yaşanan torpillere dikkat çeken sendika başkanı Mehmet Balık, sınavı kazananın yandaş sendika Eğitim Bir-Sen olduğunu vurguladı. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde MEB personelleri arasında yönetici kademelerinde kadrolaşmanın yaşandığını belirten Balık, Eğitim-İş sendikası olarak bu durumları deşifre etmeye devam edeceğiz ifadesini kullandı.

KADROLAŞMAYI KAMUFLE EDİYORLAR

Eğitim-İş Genel Başkanı kadrolaşma hususunda Milli Eğitim Müdürlüklerinin ve yandaş sendika yöneticilerinin yeni bir taktik denediğini belirtirken, yüksek puan alan Eğitim Bir-Sen üyelerinden sonra diğer sendika üyesi birkaç kişiye de yüksek puan verildiğini açıkladı. Ancak yandaş sendika üyelerinin puanlarının yüksek olmasından dolayı orada atanacak kişilerin yine Eğitim Bir-Sen üyesi olacağının altını çizen Mehmet Balık, kamufle etmek için bu şekilde farklı sendika üyelerine de yüksek puan verildiğini ifade etti.

Yönetici mülakat sonuçları kapsamında vitrinlik listeler hazırlandığını açıklayan Balık, bir ilçede 2 okul müdürü atanacaksa o ilçede en yüksek 3 puanın Eğitim Bir-Sen üyesi yönetici adaylarına ait olduğunu sonrasında ise başka sendika üyelerinin sıralandığını belirtti. Listeye ilk başlarda girmedikten sonra listede yer almanın bir anlamı olmadığını vurgulayan Balık, göstermelik vitrin için hazırlanmış bu yönetici görevlendirme listelerinin amacının kamufle etmek olduğunu açıkladı.

ATANACAKLAR EĞİTİM BİR-SEN ÜYESİ

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık Bursa’da yapılan yönetici görevlendirme mülakat sonuçlarında aynı ilden Osmangazi ilçesinde yaşanan durumu örnek verdi. Osmangazi ilçesinde 23 okul müdürü normunun boş olduğunu, bu müdürlük normları için toplamda 78 adayın sözlü mülakat sınavına katıldığını ifade eden Balık, mülakat sonuçlarına göre en yüksek puan alan 37 kişinin Eğitim Bir-Sen üyesi olduğunu vurguladı. 23 kişilik norma başvuracak ilk 37 kişinin de yandaş sendika üyesi olmasından sonra listede sonraki kişilerin puanlarının öneminin ortadan kalktığına işaret eden Mehmet Balık, bunun suç olduğunu adam kayırmacılık olduğunu açıkladı.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM