Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık’tan Semih Aktekin’e tepki

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamaya öğretmen adayları ve sendikalardan tepkiler gelmeye devam ediyor. Eğitim-İş sendikası başkanı tarafından yapılan açıklamada Aktekin’e tepki gösterildi.

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık’tan Semih Aktekin’e tepki

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık’tan Semih Aktekin’e tepki

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin yaklaşık bir milyon kişinin atama bekleyen öğretmen adayı olduğunu, MEB’in ise en fazla 100 bin öğretmen ihtiyacı olduğunu açıklamış, atama bekleyen yüz binlerce öğretmen adayının kendisine yeni iş bakmasını tavsiye etmişti. Bu şartlarda herkesin öğretmen olarak atanamayacağını belirten Semih Aktekin, atama bekleyenlerin özel sektör başta olmak üzere farklı alanlara yönelmesi gerektiğini ifade etmişti. Aktekin tarafından yapılan açıklama MEB personelleri arasında da büyük yankı uyandırmıştı. Aktekin tarafından yapılan açıklama bazı kesimlerce eleştirilmiş bazıları tarafından da gerçeklerin analizi, olarak değerlendirilmişti.

HER ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMEYİN

Semih Aktekin katıldığı programda yaptığı açıklamada binlerce öğretmen adayını şaşırtmıştı. Şubat ataması yapılmayacak açıklamasından sonra umutları kırılan öğretmen adayları MEB Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından öğretmen atamasının yapılması için en erken ay olarak işaret edilen Mart ayını beklemeye başladılar. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü tarafından yapılan bu açıklama ise moralleri alt üst etmiş durumda. Aktekin açıklamasında atama bekleyen binlerce kişinin her şeyi devletten beklememesi gerektiğini belirtmesi, farklı alanlara yönelmelerinin istenmesine Eğitim-İş sendikasından tepki geldi.

EĞİTİM-İŞ: ÖĞRETMEN ATAMA POLİTİKASI YOK

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık yaptığı açıklamada iktidarın öğretmen yetiştirme ve atama konusunda politikası olmadığını belirtti. Aktekin tarafından yapılan talihsiz açıklamanın da öğretmen atama politikasının olmadığının göstergesi olduğunu vurgulayan Balık, her geçen gün artan sorunlarla eğitim sisteminin çürüdüğünü ifade etti.

İŞSİZ ÖĞRETMEN SAYISI ARTIYOR

Eğitimin en büyük sorunlarından birisinin de öğretmen yetiştirme ve atama politikası olduğunu açıklayan Mehmet Balık, AKP döneminde yanlış yapılan atamaların da bu sorunu büyüttüğünü belirtti. MEB’in öğretmen ihtiyacı kadar atama yapmamasını eleştiren Balık, bunun sonucunda da işsiz öğretmen sayısı her geçen gün artmıştır açıklamasını yaptı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM