Eğitim-İş; hafta sonu mesleki çalışma hakkında MEB açıklama yapmalı

Eğitim-İş Milli Eğitim Bakanlığının Haziran 2018 mesleki çalışma programında hafta sonu yapılan çalışmalar ile ilgili halen açıklama yapmadığını belirtti.

Eğitim-İş; hafta sonu mesleki çalışma hakkında MEB açıklama yapmalı

Eğitim-İş; hafta sonu mesleki çalışma hakkında MEB açıklama yapmalı

12 Haziran 2018 tarihinde Eğitim-İş tarafından yapılan yazılı açıklamada öğretmenlerin Haziran 2018 mesleki çalışma programına değinildi. Milli Eğitim Bakanlığının hafta sonuna koyduğu seminer ile ilgili şu ana kadar cevap vermediğine değinilirken 9-10 Haziran 2018 ücretleri için de açıklama yapmadığı belirtildi.

SEMİNER ÇALIŞMALARI

2017-2018 eğitim öğretim yılı sonu Haziran mesleki çalışmalar için soru işaretleri bulunduğunun altı çizilen Eğitim-İş açıklamasında MEB’e cevaplandırması için sorular yöneltildi. Milli Eğitim Bakanlığına seminer çalışmalarından önce yazılı başvuru yapıldığı ancak MEB’in halen buna cevap vermediği bilgisi paylaşıldı. Eğitim-İş açıklamasında “Eğitim çalışanlarının hafta sonu çağrılması doğru değildir. Bunun maddi ve manevi sorun ve sorumlulukları vardır diye uyardığımız halde ısrar ettiği uygulamada bu yıla has seçim ve bayram kaynaklı olarak tamamen iyi niyetle yapıldığını ifade etmişlerdir.” ifadelerine yer verirken Milli Eğitim Bakanlığına şu soruları yöneltti;

  • 9-10 Haziran günlerinde yapılan mesleki çalışmalarda öğretmenlere ödenecek ücret ne kadar olacaktır?
  • Öğretmenlere yapılacak ödemelerde 657 sayılı DMK’nın 176. Maddesinde yer alan “cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00’den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için” uygulaması yapılacak mıdır? Yoksa farklı bir uygulamaya gidilip daha yüksek bir ödeme düşünülmekte midir?
  • Yine aynı günlerde göreve gelen okul yöneticileri (kurul toplatışı olduğu için tamamı katılmak zorunda olduğu da göz önüne alınarak) için ödemeler kaç saat üzerinden yapılacaktır?
  • Yine aynı günlerde okula gelen memur ve hizmetliler için ne kadar mesai ücreti ödenecektir?

Eğitim-İş tarafından MEB’e gönderilen resmi yazı;

mesleki çalışma

Resmi yazıda “Mesleki Çalışmaların hafta sonuna alınmasına ilişkin bakanlık oluru sonrasında uygulamanın yanlışlığına gerek ilgi yazı ile yazılı gerekse sözlü olarak yaptığımız başvurulara ve görüşmelere bakanlık kayıtsız kalmış ve !milyon öğretmen hafta sonu okullara gelmek durumunda bırakılmıştır. Bu yıla has seçim ve bayram kaynaklı olarak tamamen iyi niyetle yapıldığı bakanlıkça ifade edilen uygulamanın tekrarı olmamalı aksi halde sendikamızın her türlü demokratik ve örgütlülükten kaynaklı gücünü kullanacağını belirtmek istiyoruz. Bu yıl yapılan uygulama sonrasında halen açıklığa kavuşmayan aşağıdaki hususların açıklığa kavuşturulmasını, öğretmenlere ve kamuoyuna duyurulmasını istiyoruz.” açıklamasına yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim