Eğitim-İş ilkokullarda yetiştirme kurslarında düzenleme yapılmasını istedi

Milli Eğitim Bakanlığı ek ders kararlarına ilişkin düzenleme yapıldı. Ancak ilkokullarda açılacak kurslarda öğretmenlere ödenecek ek dersler ile ilgili belirsizlik sürüyor. Eğitim-İş konuyla ilgili açıklama yaptı.

Eğitim-İş ilkokullarda yetiştirme kurslarında düzenleme yapılmasını istedi

Eğitim-İş ilkokullarda yetiştirme kurslarında düzenleme yapılmasını istedi

Sendika tarafından yapılan yazılı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığının ilkokullarda açılacak olan kurslarda düzenleme yapması gerektiği belirtildi. Sendika açıklamasında “Cumhurbaşkanı kararnamesi ile MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin ders ve ek ders ücretlerine ilişkin esaslarda yapılan değişikliğe göre ilkokul 3.sınıf öğrencilerinden Türkçe ve Matematik derslerinden MEB tarafından belirlenen kazanımları edinememiş öğrenciler için ders yılında 160 saatten fazla olmamak üzere kurs açılabilecek.” hatırlatmasında bulunurken ek derslerle ilgili tartışma konusunu hatırlattı.

İLKOKUL KURSLARINDA EK DERS TARTIŞMASI

“Bu yıl 4.sınıflarda da uygulanacak sistemle ilgili öğretmenlerin alacakları ek ders ile ilgili düzenleme daha fazla tartışma konusu olmadan gerçekleştirilmelidir. Ayrıca yeterli kazanım elde edemeyen öğrencileri kapsayacak uygulamanın sadece 3. sınıfları kapsaması doğru değildir.” açıklamalarında bulunan Eğitim-İş sendikası yetiştirme kurslarında arttırımlı ek ders alan öğretmenlerle ilkokullarda açılacak kurslarda görev alacak öğretmenlerin ek ders durumlarının eşitlenmesini ücretlerin arttırımlı ödenmesini talep etti.

KURS UYGULAMASI GENİŞLETİLMELİ

Sendika açıklamasında ilkokullarda yetiştirme kursu uygulamasının genişletilmesini isterken “Tabii ki öğrencinin okulda eğitim öğretim sürecinde öğrenmesini ve okul dışı zamanlarını spor, sanat, oyun, dinlenme… gibi aktivitelerde geçirmesini savunuyoruz. Fakat sağlık, okulların fiziki durumları, tarımda çalışan aileler nedeniyle tüm sınıflarda yeterli kazanım elde edemeyen öğrencilerin bulunduğu da değerlendirilerek uygulama genişletilmelidir. Türkiye’nin belli bir sınıfa gelmiş hatta okul bitirmiş ama okuma yazma bilmeyen ya da okuduğunu anlamayan, en basit matematik kavram ve problemlerinde zorlanan öğrenci profiline son vermesi gerekir.” açıklamasında bulunuldu.

PISA DEĞERLERİNDE YÜKSELİŞ

Sendika kursun genişletilmesi durumunda TIMMS ya da PISA değerlendirmelerinde yükseliş kaydedilebileceğini açıklarken açıklamanın sonunda “Böylece TIMMS ya da PISA değerlendirmelerinde yükseliş kaydedilebilir en azından utanılacak derecelerden kurtulmak mümkün olabilir. Ayrıca her zaman yaşadığımız “ortaokula geldi ama ilkokulda temeli yok” ya da “liseye gelmiş ama ortaokulda boşmuş” gibi cümleler son bulur. Bu nedenle Eğitim-İş olarak yıllardır talep ettiğimiz ihtiyacı olan ilkokul öğrencilerine takviye yapılmasına yönelik düzenlemeyi olumlu buluyoruz ama gerek ek ders gerekse diğer sınıflarla ilgili düzenlemeleri de acil olarak bekliyoruz.” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim