Eğitim-İş; kamuda devlet memurlarının iş güvencesi kaldırılamaz

Başbakan Binali Yıldırım tarafından birkaç gün önce yapılan kamu çalışanlarının sözleşmeli olması yönünde açıklamaya Eğitim-İş sendikası tepki gösterdi.

Eğitim-İş; kamuda devlet memurlarının iş güvencesi kaldırılamaz

Eğitim-İş; kamuda devlet memurlarının iş güvencesi kaldırılamaz

Başbakan Binali Yıldırım 27.04.2018 tarihinde katıldığı programda kamuda yapılması gereken reformlara değinmiş ve kendi görüşünün tüm çalışanların sözleşmeli olması yönünde olduğunu ifade etmişti. Eğitim-İş sendikası konuyla ilgili yaptığı açıklamada “İŞ GÜVENCEMİZ KİMSENİN KEYFİYETİYLE KALDIRILAMAZ!” vurgusu yaptı.

İŞ GÜVENCESİ KALDIRILAMAZ

Sendika açıklamada Başbakan tarafından söylenen  ”Benim gönlümden geçen şey şu: kamuda çalışanların sözleşmeli olmasından yanayım” ifadesini hatırlatırken sözleşmeli öğretmenler için kadro bekleyişinin de hayal kırıklığına uğradığına işaret edildi. “Kuşkusuz ki milyonlarca kamu emekçisinin hakkı ve çalışma güvenliği üzerinden bu pervasız açıklamalarda, emekçilerin hakkını silikleştirdikçe AKP’ye daha da yakınlaşan ve bu sayede vekil olan yandaş konfederasyon başkanları ve sendika yöneticilerinin de payı vardır.” açıklamasında bulunan sendika bu hususta Eğitim-İş’in karşılarında dimdik duracağını belirtti.

ÖRGÜTLENMEK VE DİRENMEK GEREKLİ

“Başbakan’ın bahsettiği uygulamanın devreye girme tehdidine karşı, kamu çalışanlarına örgütlenmek, sendikalara ise direnmek düşmektedir.” açıklamasında bulunulurken Eğitim-İş’in kamu çalışanının iş güvencesinin elinden alınma girişimi karşısında tüm benliğiyle direneceği ifade edildi.

MEB ÖNÜNDE PERFORMANSA KARŞI EYLEM

Eğitim-İş Milli Eğitim Bakanlığı önünde “Mesleğimiz Onurumuzdur! Performansa Hayır!” sloganıyla öğretmen performans değerlendirme sistemini protesto etti. Milli Eğitim Bakanlığı önünde gerçekleştirilen eylemde, “Öğretmene kalkan eller kırılsın” “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz”, “Laik, bilimsel, demokratik eğitim” “İş, emek, direniş, Eğitim-İş” sloganları atıldı.

Eğitim-İş eylem

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım yaptığı açıklamada bilimsel ve akademik olmayan gerekçelerle eğitim sistemini defalarca değiştiren MEB’in bugün eğitimde yaşanan sorunların baş sorumlusu olduğunu belirtti. “MEB performans sistemi ile ülkemizin geleceği olan yavrularımızı eğiten, şekillendiren, yarınların mimarı olan biz öğretmenleri baskı altına almayı amaçlamaktadır.” ifadesini kullanan Yıldırım sendika olarak performans sistemine karşı mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM