Eğitim-İş; MEB yönetici atama yönetmeliğinde sözlü sınava karşıyız

MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğine ilişkin yayınlanan taslak MEB tarafından eğitimcilerin görüşlerine açıldı. Eğitim-İş bu konuda açıklama yaptı.

Eğitim-İş; MEB yönetici atama yönetmeliğinde sözlü sınava karşıyız

Eğitim-İş; MEB yönetici atama yönetmeliğinde sözlü sınava karşıyız

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği taslak metni için Eğitim-İş sendikasından yazılı bir açıklama yapıldı. Yöneticilikte Sözlü Sınav Kabul Edilemez… açıklaması yapılırken MEB yönetici görevlendirme taslağının baştan aşağıya yanlışlarla dolu olduğuna vurgu yapıldı.

MEB YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ TASLAĞI

Okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak ilk defa atanacaklar için getirilen yazılı sınavın göz boyamak için getirildiği belirtilen açıklamada yazılı sınavdan sonra yapılacak sözlü mülakatın MEB’in niyetini ortaya koyduğunun göstergesi olduğu açıklandı.

Müdür yardımcısı olarak atanma şartları ile müdür olarak atanmak için yazılıdan 100 puan alınsa bile sözlü mülakatta istenilen görevlendirme puanlamasının yapılacağı Eğitim-İş tarafından belirtilirken “Bu da yetmezmiş gibi iki yıllık öğretmen ile yıllarını yöneticiliğe  vermiş bir yönetici adayı ya da iki yıllık öğretmen ile doktora yapmış bir yönetici adayı arasında müdür yardımcısı olmak açısından hiç bir fark yoktur.” denildi.

Okul müdürü ataması için bir yıl yöneticilik şartı getirildiği belirtilen açıklamada okul müdürü atamalarında öğrenim seviyesinin ya da kıdemin öneminin olmadığı ifade edildi. Sendika müdürlerin görev süresinin uzatılması işleminde inisiyatifin İl Milli Eğitim Müdürüne bırakıldığının altını çizerken açıklamada “Mevcut okul müdürleri 4 yılını doldurduğunda uygulanacak sistem ise tamamen il müdürünün inisiyatifine bırakılmak istenmektedir. Burada kıdem, öğrenim durumu, ödül… kriterleri var ise de bunların görev uzatmada bir etkisinin olmayacağı açıktır.” ifadelerine yer verildi.

EĞİTİM-İŞ: MEB’İ UYARIYORUZ

MEB yönetici atama yönetmeliği taslağı için MEB’i uyardıklarını belirten Eğitim-İş sendikası taslağın geri çekilmesini istedi. “Sendikamızın da bakanlıktaki toplantılarda görüş verdiği ve etkili olduğu 2009 yılındaki bir yaklaşımla yargıya dahi taşınmayacak bir sistemi hep beraber oturup oluşturup tartışmaya açalım.” denilen açıklamada eğitimcilere de çağrıda bulunuldu. MEB’in bu taslağı yakın zamanda geri çekmeyeceği belirtilirken MEB personelleri için taslak yönetmeliğe görüş belirtirken;

Bu nedenle yöneticilik düşünen düşünmeyen tüm eğitim çalışanlarına çağrıda bulunuyoruz. Veri girişi yapınız ve;

Sözlü sınav istemiyoruz.

Takdire dayalı sistem istemiyoruz

Yazılı sınav istiyoruz

Atamaların (görevlendirmelerin) yazılı sınav ve liyakati ölçen kriterlere göre yapılmasını  istiyoruz. MEB’in açtığı veri giriş sisteminde görüşlerinizi paylaşınız.

ifadelerine yer verildi.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Nils ve Uçan Kaz