Eğitim-İş; öğretmen not istemez, öğretmen sadece ders verir!

Sendika yaptığı yazılı açıklamada “Öğretmen not istemez, öğretmen sadece ders verir!” vurgusu yaparken öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırmaya engel olacakları ifade edildi.

Eğitim-İş; öğretmen not istemez, öğretmen sadece ders verir!

Eğitim-İş; öğretmen not istemez, öğretmen sadece ders verir!

Sendika açıklamasında MEB’in öğretmen performans değerlendirme sistemi taslağını geçtiğimiz haftalarda yayınladığını hatırlatırken “MEB performans sistemi ile ülkemizin geleceği olan yavrularımızı eğiten, şekillendiren, yarınların mimarı olan biz öğretmenleri baskı altına almayı amaçlamaktadır.” ifadelerine yer verildi. Öğretmen performans değerlendirme sisteminin dünyada hiçbir ülkede yer almadığı belirilen açıklamada “eğitimcilerin uzmanlık kariyerleri uzman olmayanlar tarafından değerlendirilmek istenmektedir” denildi.

BİLİMSEL VE AKADEMİK GERÇEKLİK YOK

Öğretmenlerin performans değerlendirmesinde oluşacak mağduriyetlere dikkat çekilirken bir eğitimcinin performansının ölçülmesinde o alanın uzmanı olmayan kişilerin not vermesinin bilimsel ve akademik olarak gerçekliğinin olmadığı belirtildi. Eğitim-İş tarafından yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen performans değerlendirme sistemini hayata geçirmesi durumunda yaşanacakları 3 maddede ifade etti.

Öğretmen performansı ile birlikte ortaya çıkacak durumlar;

  • Öğretmen ve öğrencisi arasına, birbirlerinin notlarına karşılıklı ihtiyaç duymaktan ötürü, bir çıkar ilişkisi oluşturulmaya çalışılmaktadır.
  • Öğretmenlerin birbirine not verecek olması da, kişisel husumetlerin ya da görüş ayrılıklarının bir şekilde kariyerlere yansımasına yol açacak, okullarda çalışma barışını bozacaktır.
  • Bildiğiniz üzere yanlış eğitim politikaları ve yöneticilerin hadsiz söylemleriyle son yıllarda öğretmenlik mesleğinin itibarı zedelenmiş, eğitimcilerin maruz kaldığı adli ve idari saldırılar sosyal medyayı ve gazetelerin 3. sayfalarını kaplar hale gelmiştir. Bu sistemle birlikte, öğretmenlik meslek onuru, tamamen ayaklar altına alınmaya çalışılmaktadır.

MEB’E PERFORMANS NOTUMUZ: SIFIR!

Öğretmen performans sisteminin öğretmenlik mesleğini değersizleştirmenin geldiği noktayı gösterdiği belirtilirken MEB’in performans değerlendirmede eğitim paydaşlarının, sendikaların görüşlerini almadığı vurgulandı. “Öğretmen eğitimin temelidir ancak öncelikli olan eğitime yaklaşım anlayışının ulusal olması, siyasi değil milli hedeflerin ön plana çıkarılmasıdır.” açıklamasında bulunan Eğitim-İş sendikası MEB’in eğitimcilerden önce dönüp kendi performansına bakması gerektiği belirtildi. “Milli Eğitim Bakanlığı’na vereceğimiz performans notu sıfırdır!” açıklaması yapan sendika açıklamasında “Öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına Eğitim-İş asla geçit vermeyecektir!” ifadesine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Linda Sue Park