Eğitim-İş; Öğretmenler öğle arasında nöbet tutmamalıdır

Öğretmenlerin öğlen arası dinlenme vakitlerinde de nöbet tutmaları konusunda Eğitim-İş sendikası Milli Eğitim Bakanlığına talepte bulunarak öğlen aralarında öğretmenlerin nöbet tutmamaları istendi.

Eğitim-İş; Öğretmenler öğle arasında nöbet tutmamalıdır

Eğitim-İş; Öğretmenler öğle arasında nöbet tutmamalıdır

Sendika tarafından dile getirilen hususta özellikle tam gün eğitim yapılan okullarda öğle arasında nöbet tutan öğretmenlerin durumları Milli Eğitim Bakanlığına iletildi. Eğitim-İş 12.09.2017 tarihinde MEB’e “Öğle Arası Dinlenme Hakkı” konulu bir resmi yazı gönderdi.

ÖĞLE ARASINDA NÖBET OLMAZ

Tam gün eğitim yapan okullarda başta sınıf öğretmenlerine gün boyu nöbet görevi verilmesi, nöbet süresince öğle arası dahil dinlenme sürelerinde de öğretmenlerin nöbet tutması Eğitim-İş sendikası tarafından Milli Eğitim Bakanlığına şikayet edildi. Sendika öğretmenler için bu konuda öğretmen lehine bir düzenleme yapılmasını ve öğretmenlere öğle arasında nöbet görevi verilmemesini istedi. Dinlenme ve beslenme hakkının anayasal ve evrensel bir hak olduğu belirtilen resmi yazıda öğretmenlere öğle arasında nöbet görevi dayatması ile bu hakkın engellenmeye çalışıldığına işaret edildi.

Öğle Arası Nöbet

Öğle arasında öğretmenlere nöbet görevi verilmesi hususunun bazı okullarda demokratik bir şekilde çözüldüğüne dikkat çeken Eğitim-İş sendikası bazı okullarda da öğle arası nöbet görevinin dayatmacı bir yaklaşımla yaptırılmaya çalışıldığını vurgulamaktadır. Öğlen arasında okulda öğrenci kalması durumunda öğrencilerin kontrol altında olmasının bir gerçek olduğunun altı çizilirken, bu hususun da okul içerisinde çözülmesi gerektiği bilgisine yer verilmiş.

Öğle arasında nöbet görevi ve öğle arasında okulda öğrenci kalması durumlarında öğretmenlerin beslenme ve dinlenme haklarının ihlal edilmeden çözümler bulunması gerektiği belirtilen açıklamada, tüm okullarda birlik sağlanması amacı ile bu durumun hukuki olarak bir zeminde yer alması MEB’ten talep edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM