Eğitim-İş; Rehber öğretmenlerin nöbet tutmama eylemi devam edecek

Eğitim-İş tarafından yapılan açıklamada rehber öğretmenlerin nöbet tutmaması ile ilgili yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı bu eylemden vazgeçilmeyeceği belirtildi.

Eğitim-İş; Rehber öğretmenlerin nöbet tutmama eylemi devam edecek

Eğitim-İş; Rehber öğretmenlerin nöbet tutmama eylemi devam edecek

Sendika açıklamasında sendikal faaliyet kapsamındaki nöbet tutmama eylemlerine disiplin cezası verilemez vurgusu yaparken Eğitim-iş üyesi olan ve nöbet tutmama eylem kararını sürdüren öğretmenler için bazı İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından okullara gönderilen yazılarda aba altından sopa gösterilmeye çalışıldığı belirtildi.

SENDİKAL EYLEME CEZA VERİLEMEZ

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin bu hareketlerinin Devlet Personel Başkanlığının ulusal ve uluslararası mevzuat ve mahkeme kararlarından uzak olduğuna işaret edilirken amacın nöbet tutmama eylemlerinin etkinliğini azaltmak olduğu açıklandı. Bu davranışların hukuki olarak dayanağının da olmadığının altı çizilen açıklamada “Peşinen belirtmek gerekir ki sendikal faaliyet kapsamındaki nöbet tutmama eylemlerine disiplin cezası verilemez.” dendi.

ANAYASA, ILO, AİHM KARARLARI

Anayasanın 90.maddesi, 151 sayılı ILO Sözleşmesi, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 18. Maddesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, Danıştay kararları, Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin 27.02.2012 tarih ve 17848 sayılı görüş yazısı, AİHM ve ulusal yargı kararları örnekleri sendika tarafından açıklamada sunulurken Eğitim-İş’in bu tarz hukuktan uzak baskılara da boyun eğmeyeceği belirtildi. “Eğitim-İş öncülüğünde başlayan nöbet tutmama eylemlerine devam edecek, bu konuda üyelerimizin mağdur edilmesine geçit vermeyeceğiz.” ifadesine yer verilen açıklamada nöbet tutmama eylemlerinin öğretmenler için hak olduğu, meşru ve hukuki olduğu belirtildi. “Nöbet eyleminden vazgeçmemiz ya da geri adım atmamız söz konusu dahi olmayıp tüm üyelerimizin her zaman olduğu gibi her koşul altında yanlarında olacağız.” ifadeleri açıklamasının sonunda yer alırken Eğitim-İş’in rehber öğretmenlerin nöbet eylem kararını sürdüreceği açıklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM