DOLAR 5,8945
EURO 6,5008
ALTIN 281,5
BIST 99.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

Eğitim-İş sendikası 2018-2019 eğitim öğretim yılı sendikal eylem kararları

2018-2019 eğitim öğretim yılı 17.09.2018 tarihinde başlıyor. Sendikalardan bu sene için sendikal eylem kararları mile ilgili açıklamalar da gelmeye devam ediyor.

Eğitim-İş sendikası 2018-2019 eğitim öğretim yılı sendikal eylem kararları
07.09.2018
A+
A-

Eğitim-İş sendikası 2018-2019 eğitim öğretim yılı sendikal eylem kararları

Sendika tarafından yapılan yazılı açıklamada geçen yıl ve önceki yıllarda alınan sendikal eylem kararlarının bu sene içinde alındığı belirtildi. Eğitim-İş sendikası bu sene de öğretmenlere verilen birden fazla nöbet görevi, servis taşımacılığı, belleticilik görevi, serbest kılık-kıyafet eylemi, PDR nöbet görevi ve öğle arası dinlenmeye ilişkin eylem kararlarının aldığını açıkladı.

SENDİKAL EYLEM KARARLARI GÜNCELLENDİ

“2018-2019 eğitim öğretim yılı başlamış olup, ders yılı başlamadan geçtiğimiz yıllarda idareyle eğitim çalışanlarını karşı karşıya getiren konularla ilgili MEB’e başvuru yaparak gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ettik.” açıklamalarına yer verilirken Eğitim-İş sendikası açıklamasında “Merkez Yönetim Kurulumuz, idarenin kayıtsız kalması karşısında örgütlülüğünden aldığı güçle geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da eylem kararlarına devam etme yönünde kararlar almıştır.” ifadelerine yer verdi.

EĞİTİM-İŞ SENDİKAL EYLEMLERİ

Eğitim-İş 03.09.2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına gönderdiği resmi yazıda geçtiğimiz eğitim öğretim yıllarında çözülemeyen bası hususları belirtti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un göreve başlaması sonrası Bakana hayırlı olsun ziyaretinde de bu hususların rapor şeklinde sunulduğu hatırlatılırken maddeler halinde açıklanan hususlarda belirtilen sorunların çözülmesi istendi.

2018-2019 eğitim öğretim yılı Eğitim-İş sendikasının aldığı eylem kararları;

 • Birden fazla nöbet görevi;

MEB’e yapılan başvurulara rağmen öğretmenlere birden fazla nöbet görevi verilmesi ile ilgili düzenleme yapılmadığına dikkat çekilirken sendikanın 2017-2018 eğitim öğretim yılında birden fazla nöbetle ilgili aldığı sendikal eylem kararının ve gerekçelerinin bu sene de devam ettiği belirtildi. Konuyla ilgili 03.09.2018 tarihinde karar güncellendi.

 • Servis taşımacılığı;

Servis işlemlerinin öğretmenlerin asli görevleri olmamasına rağmen öğretmenlere öğrencileri servislere indirme bindirme, servis araçlarında yoklama alma, araç sürücüsünün kimlik ve evrak kontrolleri vs gibi görevler verildiğine dikkat çekildi. Nöbetçi öğretmenlerin görevlerinin nöbet mahallinde gerekli tedbirleri almakla sınırlı olduğuna vurgu yapılan eylem kararında bu tür görevlerin hukuken de uygun olmadığı ve sendikal eylem kararının 03.09.2018 tarihinde yenilendiği açıklandı.

 • Belleticilik görevi;

Pansiyonlu okullarda belleticilik öğretmenlik ve belletici nöbetçi öğretmenlik görevlerinin isteğe bağlı olması ve idareler tarafından resen görevlendirmeler yapılmaması için sendikal eylem kararı yenilendi.

 • Kılık-kıyafet eylemi;

Önceki yıllarda olduğu gibi 2018-2019 eğitim öğretim yılında da serbest kılık kıyafet eylem kararı alındı.

 • PDR nöbet görevi;

Sendikanın nöbet eylem kararında 2018-2019 eğitim öğretim yılında da Rehberlik Öğretmenlerinin kurumlarında nöbet, belleticilik ve okul içi sınav görevi konularında görevlendirilmemeleri istenirken bu konularda görev verilmesi durumunda dilekçe ile bu görevi yerine getirmeyeceklerine ilişkin sendikal eylem kararı alındı.

 • Öğle arası dinlenme;

Normal eğitim yapılan okullarda öğle arası dinlenme hakkı için öğretmenlerin sendika genel merkezi tarafından hazırlanan dilekçeleri idarelere vermeleri gerektiği kararı alındı.

Eğitim-İş sendikal eylem kararları resmi evraklar için TIKLAYINIZ

YORUMLAR
 1. Naci DABANLIOĞLU dedi ki:

  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görev yapanlar için sözleşmeli öğretmen alımında tercih hakkı kazanmış, ancak verilen yetersiz kontenjan sayısı sebebi ile mağdur olmuş bir okulöncesi öğretmeniyim.
  5000 sözleşmeli öğretmen alımı düşünülen bu uygulamada, kontenjanların nitelikleri sağlayan öğretmen sayısı dikkate alınmadan belirlenmesi dolayısıyla mağduriyet oluştuğu düşüncesindeyim. Örnek verecek olursak;
  Özel Eğitim Öğretmenliğine 254 adet kontenjan verilmişancak sadece 4kişi başvuru yapabilmiş,
  yine Sınıf Öğretmenliğine 1363 adet kontenjan verilmiş ancak 74 kişi başvuru yapabilmiştir. Çünkü bu ve benzeri bölümlerde şartları sağlayan yeterince öğretmen bulunmamakta olup, şartları sağlayan tüm öğretmenler de başvurularını yapmış olup kontenjanların doldurulamadığı bölümlere atanabilecek diğerce kimse bulunmamaktadır.Bu şekilde boş kalacak bir çok bölüm aşağıdaki listede belirtilmiştir.
  Şu anda mülakatı tamamlayarak başvuru yapanların toplamı dikkate alındığında bile 5000 toplam sayısına ulaşılamadı görülmektedir. Ben ve tüm meslektaşlarımın sizden ricamız tercih hakkı kazanmış fakat verilen yetersiz kontenjan sebebi ile mağdur olmuş tüm branş öğretmenlerine artan kontenjanların adaletli bir şekilde dağıtılmasıdır.
  Arz ederim.
  Zeynp DABANLIOĞLU
  Okul Öncesi Öğretmeni

  Sıra No BOŞ KALACAK KONTENJANIN
  Branşı Miktarı
  1 Din Kült. ve Ahlak Bilgisi 443
  2 Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji 27
  3 İ.H.L. Meslek Dersleri 98
  4 İlköğretim Matematik 287
  5 İngilizce 338
  6 Özel Eğitim 250
  7 Sınıf Öğretmenliği 1289
  8 Müzik, Türkçe, Çocuk Gelişimi, Yiyecek ve İçecek, Rehberlik 53
  TOPLAM MİKTAR 2785