Eğitim-İş sendikası MEB sınav görevlerini yargıya taşıdı

Eğitim-İş sendikası tarafından yapılan açıklamada MEB sınav görevlerinin yargıya taşındığı belirtildi.

Eğitim-İş sendikası MEB sınav görevlerini yargıya taşıdı

Eğitim-İş sendikası MEB sınav görevlerini yargıya taşıdı

Sendikadan yapılan açıklamada “sınav görevlerindeki hukuksuzluğu yargıya taşıdık” ifadelerine yer verilirken sendika sınavlarda görev alan öğretmenlere açılan disiplin soruşturması ve bir yıl sınav görevi verilmemesi uygulamalarına vurgu yaptı.

SORUŞTURMA VE GÖREV VERİLMEMESİ

Eğitim-İş tarafından yapılan yazılı açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sınavlarda görev alan öğretmenlerin (kendilerinden kaynaklanan ya da kaynaklanmayan)  en basit kusurlarında; Disiplin soruşturması ve Bir yıl sınav görevi verilmemesi uygulaması şeklindeki cezalandırmaların yanı sıra, bir yıl boyunca (ceza nedeniyle) görev alınmayan sınavlar için de ortalama puan eklenmesi uygulaması yapılmaktadır.” ifadelerine yer verilirken merkezi sınavlarda görevlerin en az puanı olan öğretmenden başlanarak verilmekte olduğuna değinildi.

“Öğretmenler; görev alınamayan dönemde puan verilmek suretiyle ceza süresi sona erdikten sonra da sınav görevi alamamakla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bir yıl boyunca cezalı durumda olduğu için görev alamayan öğretmene görev almadığı dönem (sınavlar) için puan verilmesi hukuksuzluğunu yargıya taşıdık.”

açıklamasında bulunulurken açıklamanın devamında kamu oyu ile “Burada adeta üç çeşit cezalandırma söz konusudur ki hukuken bir kişinin aynı fiilden birden fazla cezalandırılması mümkün değildir. Yargıya taşıdığımız konuya ilişkin bir karar çıkması halinde ayrıca paylaşılacaktır.” bilgisi paylaşıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. türk eğitim-sen’liyim ama olay doğru. 1 yıl sudan bir nedenle sınavlarda görev alamama cezası aldım ama cezam bittikten sonra, gerçekten de buradaki söylendiği gibi; 1 yılın almadığım görevlerine de puan verilmiş. şimdi yeni bir ek ceza almış gibiyim. zira puan esasına göre görev verildiğinden, istek yapmama rağmen, “az puanlıya öncelik” kuralından dolayı yine görev çıkmadı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM