Eğitim-İş sendikası MEB yönetici atama yönetmeliğine dava açacak

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği yayımlandıktan sonra tepkiler artmaya devam ediyor. Eğitim-İş sendikası da yaptığı açıklamada yönetici atama yönetmeliği kabul edilemez dedi ve dava açacaklarını belirtti.

Eğitim-İş sendikası MEB yönetici atama yönetmeliğine dava açacak

Eğitim-İş sendikası MEB yönetici atama yönetmeliğine dava açacak

Milli Eğitim Bakanlığı okullara müdür yardımcı atamasında da yazılı sınav şartını kaldırdı. Okul müdürlerinde olduğu gibi müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları da mülakata göre atanacaklar. Geçen yıl yazılı sınav puanına göre yapılan müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı atamalarından sonra boş kalan kadrolara MEB personelleri atama beklerken, MEB yazılı sınavla atama dönemini sonlandırdı. 2017 yılı MEB yönetici atama yönetmeliği kapsamında artık müdür yardımcıları sözlü mülakata baz alınarak görevlendirilecekler.

SENDİKALAR YÖNETMELİĞE TEPKİLİ

MEB yönetici atama yönetmeliği 2017 Resmi Gazete’de yayımlandı. Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş yönetici görevlendirme yönetmeliğine tepki gösterdiler. Sözlü sınavla atanacak yöneticilerin yandaş olacağını söyleyen sendikalar yayımlanan yönetici görevlendirme yönetmeliğini yargıya taşıyacaklarını belirttiler. Eğitim-İş tarafından yapılan açıklamada ise yönetici görevlendirmelerinde mülakat garabeti vurgusu yapıldı. Sadece mülakatla yapılan atamalarla ilgili Danıştay kararlarını hatırlatan sendika, mülakatın tek kriter olarak alındığı atamaların hukuka dayanmadığını belirtti.

EĞİTİM-İŞ: MEB’İ UYARIYORUZ

Eğitim-İş’in yaptığı yazılı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığını tekrar uyardıkları belirtildi. FETÖ ile mücadelenin bu şekilde olamayacağı açıklanırken, terör örgütleri ile mücadelenin yolunun belli olduğu ifade edildi. Eğitim-İş’in açıklamasında MEB yönetici atama usullerinde “bu bizden” anlayışından vazgeçilmesi gerektiğine vurgu yapılırken, soruları çaldırmadan liyakati ölçecek yazılı sınavların getirilmesi gerektiği belirtildi. Sendika açıklamasında MEB yönetici atama yönetmeliği değerlendirmelerinin ayrıntılı olarak ilerleyen günlerde açıklanacağını belirtirken, yönetmeliğe dava açacaklarını vurguladılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM