Eğitim-İş sendikası MEB yönetici atama yönetmeliğine dava açtı

MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğine ilk dava açıldı. Eğitim-İş tarafından yapılan yazılı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı yönetici görevlendirme yönetmeliğine dava açıldığı ve yönetmeliğin yargıya taşındığı belirtildi.

Eğitim-İş sendikası MEB yönetici atama yönetmeliğine dava açtı

Eğitim-İş sendikası MEB yönetici atama yönetmeliğine dava açtı

Eğitim-İş sendikası MEB yönetici atama yönetmeliği hükümlerine Danıştay nezdinde dava açıldığını açıkladı. 22.04.2017 tarihinde, 30046 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümlerine göre MEB müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavını kaldırarak, okul müdürü atamasında olduğu gibi mülakata dayalı atama sistemi getirmiştir. MEB yönetici atama yönetmeliğine Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş tarafından yapılan açıklamalar ile tepki gösterilirken yetkili sendika Eğitim Bir-Sen’den konuyla ilgili yapılan değerlendirmede bir tepki gösterilmemiştir.

EĞİTİM-İŞ YARGIYA TAŞIDI

Dün sendikalardan yapılan açıklamalarda 2017 yönetici atama takvimi açıklanması ile birlikte yönetmelik değerlendirilmiş ve yönetmeliğin torpile dayalı bir zemin üzerine kurulduğuna işaret edilmişti. Eğitim-İş sendikası tarafından yapılan açıklamada ise yönetici görevlendirme yönetmeliğine dava açıldığı belirtildi. Eğitim-İş yaptığı açıklamada sözlü sınavın objektif olmadığına vurgu yaparken, kayırmacılığın ön plana çıkacağı bir sistemle idareci atamasının uygun olmayacağını ifade etti.

MEB MÜDÜR YARDIMCILIĞI YAZILI SINAVINI NEDEN KALDIRDI

Eğitim-İş Milli Eğitim Bakanlığının müdür yardımcılığı atamasında yer alan MEB personelleri için yazılı sınavın neden kaldırıldığını açıklaması gerektiğinin altını çizerken, durduk yere kaldırılan müdür yardımcılığı yazılı sınavının kaldırılma gerekçesinin idari işlemler çerçevesinde “gereklilik” unsuruna göre açıklanmasına vurgu yaptı. Sendika olarak yönetici atama yönetmeliği hükümleri içerisinde yer alan maddelerin hukuka aykırılık içermesinden dolayı Danıştay nezdinde yargıya taşındığını belirten Eğitim-İş, yandaş ve kurşun asker yönetici zihniyetinin eğitim sistemine yarar sağlamayacağını belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Kardeşim 1400 yıldır ayet diyorsunuz, hadis diyorsunuz. Peki niye riayet etmiyorsunuz? Sanki ilk kez mi adaletsizlik yapılıyor! İlk kez mşi torpille iş yapılıyor? Bu Emevide de, Abbaside de, Selçukllusu, Osmanlısı, Muaviyesi, Şiasıyla her zaman böyle olmuştur. Sadece kendisi zarar gördüğünde zulmü fark eden, kendi cenahının her zulmünü ayakta alkışlayan bir zihniyetten başka bir şey değilsiniz. Bana ayet, hadis anlatmayın kardeşim. Bana temel insan hakları, adalet ve evrensel hukuka göre hareket eden, kendinden olmayanın da hakkını arayan insanlar olduğunuzu gösterin. Şimdi değil, bundan sonraki yaşamınızda bunu gösterin. Vartayı atlatana kadar değil, her daim insani bir prensip olarak adil ve hakkaniyetli olduğunuzu, söyleyerek değil yaparak, tavrınızla, duruşunuzla, tercihlerinizle gösterin… Yoksa kim inanır bu sözlerinize…

  2. Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:
    (İş ehli olmayana [layık olmayana] tevdi edildiği [verildiği] zaman, kıyameti bekle.) [Buhari]

  3. Neden ısrarla mülakatta direniliyor? Gerçekten çıldırmamak elde değil.bizde ne enerji, ne şevk,ne istek,ne inanç…hiçbir şey bırakmadınız. Meb e hiç güvenimiz kalmadı

    • Kendilerinden olanların çoğunun yazılı sınavı kazanacak kapasite de insanlar olmadığı için mülakatta ısrar ediliyor zannımca. Mülakat kul hakkıdır, kadro hırsızlığıdır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM