Eğitim-İş sendikası; nöbetçi öğretmen boş geçen derslere giremez!

Okula gelmeyen öğretmenin dersine kimin gireceği, boş geçen dersin branş öğretmeni ile mi yoksa sınıf öğretmeni ile mi doldurulacağı konusunda okul idareleri farklı uygulamalarda bulunmaktadır. Nöbetçi öğretmeni boş derse zorla sokan idareciler de maalesef bunu bir görev sanmaktadır. Boş geçen derslerin doldurulması yönünde tedbirler alınmaktadır. Bu alınan tedbirler ise genel manada yanlıştır.

Eğitim-İş sendikası; nöbetçi öğretmen boş geçen derslere giremez!

Eğitim-İş sendikası; nöbetçi öğretmen boş geçen derslere giremez!

İlkokulda, ortaokulda, lisede öğretmeni gelmeyen sınıflarda boş derslere kimin gireceği anlaşılamamaktadır. Okullarda nöbetçi öğretmenler nöbet görevinin dışında okul idarecileri tarafından boş geçen dersleri doldurma elemanı olarak da görülebilmektedir. Bir nevi nöbetçi öğretmen o gün okul idaresi tarafından joker öğretmen görevindedir. Sendikaların boş geçen dersleri nöbetçi öğretmenlerin zorlanması ise doldurulamayacağı yönünde MEB’e başvurularına bir yenisi daha eklendi. Eğitim-İş tarafından yapılan başvuruda öğretmenlerin nöbet görevi konusunda yaşadıkları sıkıntılar dile getirilmiştir.

BOŞ GEÇEN DERSLER

Raporlu olan, sevkli olan, okula gelmeyen öğretmenin yerine nöbetçi öğretmenlerin derse sokulamayacağını belirten sendika, Milli Eğitim Bakanlığına yazdığı yazıda, boş geçen derslere nöbetçi öğretmenlerin girmeleri konusunda zorlama yapıldığını vurguladı. Mevzuatta MEB personeli için bu konuda bir düzenleme olmadığı bu yüzden de ilgili konuda MEB’in açıklama yaparak konunun açığa kavuşturulması gerektiği istendi. Sendika MEB’den boş geçen derslere ilişkin açıklama beklediğini vurguladı.

BİRDEN FAZLA NÖBET

Sendika, öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verildiğini de Milli Eğitim bakanlığına yaptığı başvuruda belirtmiş. Eğitim-İş keyfi olarak idarecilerin öğretmenlere haftada birden fazla nöbet verdiğini, toplu sözleşme hükümlerine göre ise haftalık bir nöbet görevi için öğretmene haftalık 3 saat nöbet ek ders ücreti ödendiğini vurgulayarak, birden fazla nöbetin angarya olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca öğretmene verilen nöbet görevi uygulamasının bu şekilde devam etmesi halinde Eğitim-İş birden fazla nöbet için eylem kararı alacağını bakanlığa iletmiştir.

Tam gün eğitim yapılan kurumlarda ise nöbetçi öğretmene tam gün nöbet görevi verildiği, öğlen dinleme sürelerinde dahi nöbet görevi için baskı yapıldığına işaret edilen açıklamada öğretmenin dinlenme ve beslenme hakkı için MEB’e talepte bulunarak durumun incelenmesi gerektiği açıklanmıştır.

Öğretmen nöbet görevi

Eğitim-İş tarafından 28.02.2017 tarihli, 410/157 sayılı Nöbet Görevi konulu yazıda ayrıca öğretmenlerin servis görevleri konusunda yaşanan olumsuzluklara değinilmiştir. Sendika tarafından 5 madde halinde MEB’e yapılan başvuruda olumsuzlukların giderilmesi istenmiştir.

Öğretmenler İçin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM