Eğitim-İş sendikası rehber öğretmenleri ilgilendiren genelgeyi yargıya taşıdı

Sendika tarafından yapılan açıklamada rehberlik genelgesinin yargıya taşındığı belirtildi. 15.02.2018 tarih ve 3296874 sayılı Rehberlik Hizmetleri Konulu 2018/6 Genelge yargıya taşındı.

Eğitim-İş sendikası rehber öğretmenleri ilgilendiren genelgeyi yargıya taşıdı

Eğitim-İş sendikası rehber öğretmenleri ilgilendiren genelgeyi yargıya taşıdı

Sendika merkez yönetim kurulu rehber öğretmen genelgesinin 5.maddesinin yargıya götürüldüğünü açıkladı. 15.02.2018 tarih ve 3296874 sayılı Rehberlik Hizmetleri Konulu 2018/6 Genelgesinin 5.maddesinin iptali için Danıştay’da dava açıldığı belirtilirken rehber öğretmenlerin norm fazlası olması, farklı kurumlarda görevlendirilmesi hususlarının sakıncaları dile getirildi.

REHBER ÖĞRETMENLİK GENELGESİNE DAVA

Eğitim-İş tarafından dava açılan ilgili kısım. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 15.02.2018 tarih ve 3296874 sayılı Rehberlik Hizmetleri Konulu 2018/6 Genelgesi 5.madde;

5-Norm fazlası olan rehberlik öğretmenlerinin ihtiyacı karşılayamaması durumunda öncelikle birden fazla rehberlik öğretmeni olan okullardan görevlendirme yapılması; bu durumdaki görevlendirmeler yapılırken istekli olanlar yoksa aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir;

a) Hizmet puanı düşük olan rehberlik öğretmenden başlayarak görevlendirme yapılacaktır

b) Rehberlik öğretmen kadrosunun bulunduğu okul/kurum dışında yalnızca bir okul/kuruma görevlendirilebilecektir.

c) Okul rehberlik servislerine yapılacak olan görevlendirmeler haftada en fazla 2 gün olacak şekilde planlanacaktır.

DÜZENLEME HUKUKA AYKIRI

Eğitim-İş sendikası tarafından yapılan açıklamada Rehber öğretmenlerin kadrosunun bulunduğu okuldan başka okullarda da görevlendirilmesine olanak sağlayan bu düzenleme pek çok yönüyle hukuka aykırı olduğu belirtildi. “Bakanlık tarafından yukarıda anılan ilkeler doğrultusunda öğrenciye imkan ve fırsat eşitliği temelinde, planlı ve bilimsel eğitimin sunulması zorunlu olup, yüzbinlerce atama bekleyen öğretmenin varlığı da dikkate alındığında ihtiyaç bulunan okullara kadrolu öğretmen ataması gerekmektedir.” açıklaması yapılırken “Atama bekleyen öğretmenlerin mağduriyetini dikkate almayan, mevcut eğitimin aksamasına neden olacak ve öğrencilerin imkan ve fırsat eşitliği temelinde ihtiyaçlarına göre kadrolu öğretmene kavuşmasına engel olan düzenlemenin iptali için Sendikamızca dava açılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM