DOLAR 5,7136
EURO 6,3332
ALTIN 270,0
BIST 107.467
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Eğitim-İş sendikasından Andımız ile ilgili suç duyurusu açıklaması

Eğitim-İş sendikası Andımız ile ilgili bir açıklama daha yaptı. Sendikanın açıklamasında Andımız kararını uygulamayanlara yönelik suç duyurusunda bulunulacağı vurgulandı.

Eğitim-İş sendikasından Andımız ile ilgili suç duyurusu açıklaması
25.10.2018
A+
A-

Eğitim-İş sendikasından Andımız ile ilgili suç duyurusu açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı Andımız ile ilgili Danıştay’ın verdiği kararı temyize gönderirken Eğitim-İş sendikasından da Andımız için yeni bir açıklama geldi. Açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim-İş’in açtığı dava sonucu Danıştay’ın aldığı ‘Andımız’ kararını yürütmeyi durdurma istemli temyiz ettiği bilgisi sendikamıza ulaşmıştır.” ifadelerine yer verilirken MEB’in, Danıştay’ın İdari Dava Daireleri Kuruluna sunulmak üzere verdiği dilekçeden bölümler paylaşıldı.

ANDIMIZ TEMYİZE GİTTİ

Milli Eğitim Bakanlığının Danıştay’ın İdari Dava Daireleri Kuruluna sunulmak üzere verdiği dilekçede;

Türkler kendi çağdaşı unsurlarına göre ulus bilincine en geç ulaşan topluluktur. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadro zaten gecikmiş olan süreci hızlandırmak için yoğun çaba harcamıştır. Özellikle 30’lu yıllarda benimsenen politika, artık toprak bütünlüğünü garanti altına alan bir ülkenin milli bütünlüğünün de sağlanmasıydı. Türklerin binlerce yıllık zengin bir tarih birikimi olduğunu ortaya koymak, bunu topluma benimsetecek yönde faaliyetler yapmak üzere 1931 yılında kurulan Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti ve dönemin önde gelen tarihçilerine hazırlatılıp kamuoyuna sunulan Türk tarih tezi de bu amaca yönelikti. “Türküm, doğruyum, çalışkanım. Yasam; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir. Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.” Şeklindeki dava konusu olan öğrenci andı da bu amaçla benimsenmiş ve ilkokullarda okutulmaya başlanmıştır. Ulus bilincine geç ulaşan bir toplumda bu çeşit sembol ve ritüellerin kullanılarak ortak bir kimlik inşa edilmeye çalışılması anlaşılabilir bir durumdur. Ancak 2023 yılında 100. yılını dolduracak olan Türkiye Cumhuriyeti’nde toplumun zaten bir milli kimlik kazanmış olduğunu kabul etmek gerekir. Yani öğrenci andı işlevselliğini yitirmiştir.

ifadeleri yer alırken Eğitim-İş bu hususla ilgili eleştiride bulundu. Milli Eğitim Bakanlığının 2009 yılındaki Andımızı savunmasına yönelik çabalarının Danıştay kararını inkar eder bir yaklaşım içerisinde olduğuna işaret edilirken MEB’in şu anda 2009’a göre farklı görüş bildirdiği belirtildi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Eğitim-İş açıklamasında MEB’in temyiz dilekçesinin mahkeme tarafından kendilerine tebliğ edilmemiş olduğunu vurgularken “Milli Eğitim Bakanlığı’na Anayasa ve yasalarımızda yer alan hükümler doğrultusunda Danıştay kararını uygulaması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.” açıklamasında bulundu. Sendikanın açıklamasında “Mahkeme kararının gereğinin yasalara uygun olarak süresinde yerine getirilmemesi halinde, yasal yollara başvuracağımızı ve sorumlular hakkında yargı kararının uygulanmaması nedeniyle suç duyurusunda bulunacağımızı şimdiden ilan ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.