Eğitim-İş sendikasından Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) hayır

Eğitim-İş tarafından yapılan açıklamada bireysel emeklilik (BES) sistemine eleştiri yer aldı. Eğitim-İş açıklamasında Sosyal Güvencemizin Özelleştirilmesine Hayır ifadesine vurgu yaparken sendika olarak BES’e Hayır dedikleri belirtildi.

Eğitim-İş sendikasından Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) hayır

Eğitim-İş sendikasından Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) hayır

15 Temmuz’dan sonra ilan edilen OHAL’in hükümet tarafından fırsata çevrildiğine dikkat çeken Eğitim-İş, memurun, öğretmenin emeklilik sisteminin özelleştirilmek istendiğini vurguladı. Kamu çalışanlarından 45 yaş altı olanların zorunlu olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dahil edildiğini ifade eden sendika, bu uygulama ile birlikte kamu personellerinin emeklilik hakkının elden alındığını, emeklilik hakkının sermaye yapıldığını açıkladı.

SOSYAL GÜVENCE ÖZELLEŞTİRİLİYOR

Eğitim-İş tasarruf olarak sunulan BES’in amacının kamu çalışanlarının sosyal güvencelerinin özelleştirilmesi olduğunu belirtirken, BES ile birlikte getirilen düzenlemede kamu çalışanlarının değil sermayenin ihtiyaçlarının dikkate alındığı açıklandı. Sendika açıklamasında ekonomide yaşanan yavaşlamadan dolayı hükümet tarafından yeni kaynak arayışına girildiği belirtildi. Sendika son dönemde yapılan düzenlemelerden olan Türkiye Varlık Fonu, kıdem tazminatı fonu, İşsizlik Fonu kaynak arayışlarının göstergesi olduğunu açıklarken, son yapılan değişikliklerden birisinin de zorunlu BES düzenlemesi olduğu vurgulandı.

KEYFİ KULLANIM OLACAK

MEB personeli, kamu eprsoneli, kamu çalışanları için getirilen  Bireysel Emeklilik Sistemi’nnde (BES) zorunlu yapılacak kesintileri eleştiren Eğitim-İş sendikası, bunun amacının emeklilik piyasasını özelleştirmek olduğunu belirtti. Sendika olarak emeklilik hakkının özelleştirilmesine ve sermaye yapılmasına karşı olunduğuna vurgu yapılırken, BES için hazırlanan hayır afişleri sendikanın internet sitesinden paylaşıldı.

Eğitim-İş BES’e hayır broşürü indirmek için tıklayınız

Eğitim-İş BES broşürü ile ilgili üst yazıyı indirmek için tıklayınız

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili Dilekçe Örneğini indirmek için tıklayınız

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM