Eğitim-İş sendikasından iş güvencesi açıklaması; tartıştırmayacağız!

Eğitim-İş tarafından yapılan yazılı açıklamada Çalışma Bakanı Müezzinoğlu’nun ifadelerine tepki gösterildi. Eğitim-İş memurun iş güvencesine dokunulmaması gerektiğine vurgu yaparken sendika bu hususun tartışmaya dahi açılamayacağı ifade etti.

Eğitim-İş sendikasından iş güvencesi açıklaması; tartıştırmayacağız!

Eğitim-İş sendikasından iş güvencesi açıklaması; tartıştırmayacağız!

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada hükümetin memur reformu çalışmalarına tepki gösterildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından geçtiğimiz günlerde kamu personeline yönelik yapılan açıklamalara değinildi ve memurun iş güvencesinin kaldırılması yönündeki ifadelere vurgu yapıldı. Eğitim-İş hükümet tarafından yapılan bu açıklamalardan memurun iş güvencesiz çalışma konusunda karşı karşıya bırakılacağının anlaşıldığını belirtti.

‘MEMUR İKTİDARA BAĞLI OLSUN’

Eğitim-İş açıklamasında iktidarın hukuka bağlı memur profili yerine iktidara bağlı bir profil istediğinin altını çizerken istenilen memur profilini oluşturmak için de hükümetin memurun iş güvencesini ortadan kaldırmaya çalıştıklarını vurguladı. Eğitim-İş iktidarın amacının tüm kamu yapılanmasını yeniden planlayarak kamuyu ticari bir şekilde özelleştirme olduğunu belirtti. Son dönemde kamuda yaşanan düzenlemeler ile birlikte memurun angaryasının arttığına dikkat çekildi. Kamu personelinin iş yükünün arttığına vurgu yapılan açıklamada iş güvencesinin kaldırılması için de hükümet tarafından yapılan çalışmaların sürdüğü belirtildi.

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Kamu personel haber sitelerinde yer aldığı gibi terör örgütleri ile mücadele edilmesi için memur sisteminin değiştirileceğinin gerçeği yansıtmadığını belirten Eğitim-İş sendikası, bu konuda gerek mevzuatların gerekse de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun açık olduğuna dikkat çekildi. Suça bulaşan, örgütle bağı olanların bu şartlarda da meslekten atılabildiğine, ceza verilebildiğine vurgu yapılan açıklamada yapılacak memur reformunda amacın bu olmadığı belirtildi.

Eğitim-İş kamu çalışanlarının haklarına yönelik yapılan saldırılardan dolayı bıçağın kemiğe dayandığı ifadesi kullanırken, iş güvencesi konusunda herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması adına tüm kamu sendikalarını eylem yapmaya davet etmiştir.

Öğretmenler İçin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM