Eğitim-İş; sözleşmeli öğretmenlere verilen sağlık özrü hakkında ayrımcılık var

MEB Personel Genel Müdürlüğünün 03.08.2018 tarihinde yaptığı sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü tayin duyurusu ile ilgili Eğitim-İş sendikasından açıklama geldi.

Eğitim-İş; sözleşmeli öğretmenlere verilen sağlık özrü hakkında ayrımcılık var

Eğitim-İş; sözleşmeli öğretmenlere verilen sağlık özrü hakkında ayrımcılık var

MEB sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü tayin hakkı verdi. Detaylar için Tıklayınız. Eğitim-İş sendikası tarafından yapılan açıklamada ise sağlık özründe eksiklikler olduğu ve kadrolu öğretmenlere tanınan sağlık özrü gibi olmadığı belirtildi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE AYRIM YAPILIYOR

Sendika açıklamasının başında kadrolu öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenler arasında birçok farklılık olduğuna vurgu yaparken Milli Eğitim Bakanlığının sözleşmeli öğretmenlere verdiği sağlık özrü hakkında da bu farklılığın ortaya çıktığı belirtildi. “Bakan Ziya Selçuk tarafından dile getirilen sözleşmeli öğretmenlerin özellikle sağlık özründen yararlanabilmelerine yönelik sözleri sonrasında bakanlıkça yapılan açıklamada kadrolu öğretmenler İle sözleşmeli öğretmenleri farklı şartlara tabi tutan bir anlayışla karşı karşıyayız.” açıklaması yapılırken kadrolu öğretmenlere tanınan sağlık özrü ile sözleşmeli öğretmenlere tanınan sağlık özrünün bariz şekilde ayrımcılık içerdiğine işaret edildi.

SAĞLIK ÖZRÜNDE EKSİKLİKLER VAR

ogretmenlericin.com olarak MEB’in sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü tayin hakkı ile ilgili ilk açıklamasına bizde farklılık olduğu yönünde bilgi notu düşmüştük. MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuru da görüldü ki bu farklılık bariz şekilde görülmektedir.

Eğitim-İş sendikasının açıklamasından bir bölüm;

Yapılan açıklamaya göre kadrolu öğretmenler anne, baba, eş ve çocukları için alacakları “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın yaşamını sürdüremez” ibareli sağlık kurulu raporuna bağlı olarak özre dayalı yer değiştirme isteyebilmekte iken sözleşmeli öğretmenlere bu hakkın verilmeyeceği görülmektedir. Bu insani bir durum değildir. Bu durumdaki bir öğretmenin eşinden, çocuğundan ya da anne babasından ayrı kalmasını kabul etmiyoruz. MEB kadrolu öğretmenlere tanıyıp sözleşmeli öğretmenlere tanımadığı hak ile çifte standart bir uygulamaya imza atmış olacaktır. Bu durum bu tür rahatsızlığa sahip anne, baba, eş ve çocukların tedavi hakkını, doktor seçme hakkını engellemek anlamına geleceği gibi bu tedavi süresince ve zor şartlarda yaşamını sürdüren yakınlarından uzak kalınmasına sebebiyet vermek anlamına gelmektedir.

ÖĞRETMENLER ARASINDA AYRIM KABUL EDİLEMEZ

Eğitim-İş açıklamasının devamında öğretmenler arasında ayrımın kabul edilemez bir durum olduğunu ve sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmasını istedi. Sendika açıklamasında “MEB’den ve iktidardan beklentimiz sözleşmeli öğretmenliğe son verilmesi, atamaların kadrolu olmasıdır. Öğretmenler arasında hiçbir ayrımı kabul etmiyoruz. Öğretmenler arasında kadrolu, sözleşmeli, uzman, başöğretmen, vekil, ücretli gibi ayrımların olması eğitime ve öğretmenlik mesleğine zarar vermektedir.” ifadelerine yer verirken sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı da istedi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN AİLE BÜTÜNLÜĞÜ

“Bakanlığın sağlık özründe çifte standardı ne kadar yanlış ise kutsal sayılan aile birliğini hiç sayan anlayıştan yani aile birliği özür hakkı verilmemesinin kabul edilmesi mümkün olmayıp bu yanlıştan da dönülmesini bekliyoruz.” açıklaması yapan Eğitim-İş sözleşmeli öğretmenlere eş durumu özrü istedi.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM