DOLAR 5,8039
EURO 6,4569
ALTIN 278,1
BIST 97.886
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Eğitim-Sen açıklanan MEB eylem planında 100 günlük programı eleştirdi

Açıklanan 100 günlük icraat programına sendikalardan değerlendirmeler gelmeye başladı. Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada 100 günlük program içerisinde en önemli ve acil hususların yer almadığına değinildi.

Eğitim-Sen açıklanan MEB eylem planında 100 günlük programı eleştirdi
05.08.2018
A+
A-

Eğitim-Sen açıklanan MEB eylem planında 100 günlük programı eleştirdi

MEB 100 Günde Ne Yapmalı?” başlığı ile yapılan yazılı açıklamada Eğitim-Sen açıklanan programın soyut, acil konulardan uzak olduğuna değindi. “Hedeflenenlerin acil çözüm bekleyen,adım atılması gereken konulardan uzak,soyut ve sonuçlarının gözlemlenmesinin zor olan alanlardan seçildiğini ifade etmek gerekmektedir.” açıklamasında bulunan sendika asıl çözülmesi gereken hususlara değindi.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI SORUNSALI

MEB eylem planı içerisinde 20 bin öğretmen alımının yapılacağı belirtilirken Eğitim-Sen bunun net bir açıklama olmadığını belirtti. “Söz edilen şu an evraklarını teslim etmekte olan, ataması yapılmış olan öğretmenler mi? Yoksa, ayrıca 20 bin öğretmen daha mı atanacak?”  sorusu sorulurken MEB’in Temmuz 2018 sözleşmeli öğretmen atamasında atanan 20 bin öğretmen dışında önümüzdeki günlerde 20 bin öğretmen ataması olup olmayacağının belirsiz olduğuna değinildi.

PROFESYONEL EĞİTİM YÖNETİCİLİĞİ

Eğitim-Sen açıklanan eylem planı içerisinde profesyonel eğitim yöneticiliği konusuna da değindi. Açıklamada “. Okulları  ticari birer işletme olarak gören bu bakış açısı,eğitim yönetiminin de profesyonel işletmelerde olduğu gibi, karlılık ve verimlilik esaslarına göre yürütülmesi gerektiğini düşünmektedir. Oysa eğitim kamusal bir hizmettir ve tüm kamusal hizmetler gibi eşit, ücretsiz ve ulaşılabilir olmalıdır. O yüzden eğitim yöneticiliği adında bir meslek yoktur. Eğitim yöneticiliği öğretmenlerin ikincil görev olarak yürüttükleri bir faaliyettir. Profesyonel yöneticilik,eğitimin ticarileştirilmesinin önemli bir adımı olacağından bizler açısından kabul edilebilir bir tarafı yoktur.” ifadelerine yer verildi.

100 GÜN İÇİNDE YAPILACAKLAR

Eğitim-Sen 100 gün içerisinde yapılması gerekenleri sıraladı;

 • Ortaöğretime geçiş sisteminden kaynaklı mağdur olan yüz binlerce öğrencinin mağduriyetini giderebilir.
 • Akademik eğitim veren okulların kontenjanlarını artırabilir; tercihlerde okul türü ve tercih sayısına getirilen sınırlama kaldırılarak, öğrencilere yeniden tercih hakkı verilebilir.
 • Ortaöğretime geçiş sistemi kaldırılarak,tüm öğrencilerin istediği okul türü ve okulda eğitim almasının koşullarını oluşturacak çalışmalar başlatılabilir.
 • Öğretmen alımlarında mülakat kaldırılarak, tüm öğretmenler kadrolu atanabilir.
 • Eş durumundan dolayı atama hakkını kullanamayan sözleşmeli öğretmenlere eş durumu atama hakkı verilebilir.
 • Atama  bekleyen öğretmen arkadaşlardan gerekli sayıda atama yapılabilir.
 • Tüm eğitim çalışanlarına 3600 ek gösterge verilebilir.
 • Proje okul uygulamasına ve okulların nitelikli-niteliksiz olarak ayrılmasına son verilebilir.
 • Öğretim programlarının bilimsel ölçülere göre yeniden hazırlanmasına dönük çalışmalar başlatılabilir.
 • Dini dernekler ve vakıflar ile yapılan protokoller iptal edilebilir.
 • Eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde liyakatı esas alan bir sisteme geçilebilir.
 • Çocuk işçiliğinin önlenmesine dönük tedbirler alınarak, tüm öğrencilerin örgün eğitim içerisine alınmasına dönük çalışma başlatılabilir.
 • Özel okullara teşvik uygulamasına son verilerek, eğitime ayrılan bütçe artırılabilir.
 • Haklarında her hangi bir soruşturma olmayan ihraç eğitim emekçileri işlerine iade edilebilir.
 • Hizmetin gereği olarak değil de cezalandırma yaklaşımı ile sürgün edilen eğitim emekçileri eski görev yerlerine iade edilebilir.

[haber id=”32871″]
[haber id=”32794″]
[haber id=”32825″]

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.