Eğitim-Sen Başkanı; sendikal eylemler, sendikal faaliyetler suç olamaz

İş bırakma eyleminden dolayı ardı ardına gelen aylıktan kesme cezaları, kademe durdurma cezaları ve il dışı yer değiştirme (sürgün) cezaları Eğitim-Sen üyesi öğretmenleri ve Eğitim-Sen camiasını zor duruma düşürdü. En son Diyarbakır’da binlerce öğretmene 1/30 oranında maaş kesim cezası verilmiş ve 4 binden fazla öğretmen için ise sürgün cezası soruşturma raporunda yer almıştı.

Eğitim-Sen Başkanı; sendikal eylemler, sendikal faaliyetler suç olamaz

Eğitim-Sen Başkanı; sendikal eylemler, sendikal faaliyetler suç olamaz

Eğitim-Sen tarafından sık sık dile getirilen sendikal eylemlere ceza verilemez açıklaması Eğitim-Sen Başkanı Kamuran Karaca tarafından yinelendi. Kamuran Karaca yaptığı açıklamada sendikal faaliyetlerde bulunan Eğitim-Sen üyesi öğretmenlere soruşturma açılamayacağını belirtti. Sendikal eylem ve faaliyetlere ceza verilemediğinin mahkeme kararları ile sabit olduğunu ifade eden Karaca, buna rağmen yetkililerin bunlara uymadığını vurguladı.

KARACA İL MÜDÜRÜ VE VALİ İLE GÖRÜŞTÜ

Çorum’da Eğitim-Sen üyesi MEB personelleri hakkında açılan soruşturmalardan dolayı Çorum’a giden Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük’ü ve Çorum Valisi Necmeddin Kılıç’ı ziyaret ederek sendikal konuda görüşmelerde bulundu. Çorum’da yaptığı ziyaretlerde sonra sendika üyeleri ile de bir araya gelen Karaca sonrasında ise beraberindekilerle birlikte açıklamalarda bulundu.

SENDİKAL EYLEMLERE CEZA VERİLEMEZ

Üyelerinin sorunlarını dinleyen Eğitim-Sen Başkanı Kamuran Karaca gündemdeki konularla ilgili de açıklamalarda bulundu. Sendikal olarak yapılan faaliyet ve eylemlerde sendikalı kamu çalışanlarına soruşturma açılamayacağını, ceza verilemeyeceğini ifade eden Karaca yetkililerin bunlara uyarak hareket etmediğini belirtti. Çorum’a gelerek il müdürü ve Vali ile görüştüklerini belirten Kamuran Karaca, bizim haklı olduğumuzu kabul ediyorlar, bizlerde onlardan olumlu adım atmalarını bekliyoruz dedi.

Sendika olarak üyelerinin haklarını her daim koruyacaklarını belirten Eğitim-Sen Başkanı, gerek açığa alınanlar gerek ihraç edilenler gerekse de haklarında soruşturma açılanlar için her türlü desteği verdiklerini ve vereceklerini açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

  1. Sadece Diyarbakır değil Açığa alınan 11 bin öğretmenle ilgili Sürgün Teklifi var. Maaş kesimi 29 aralık için.

  2. Biz bırak sendikal eylemi sadece sendikaya girip çıktığımız için ihraç olduk

  3. Sendikal eylemden dolayı kimseye ceza verilemeyeceğine dair onlarca mahkeme kararı varken insanları huzursuz etmek de nedir? Hukuk herkese her zaman lazımdır. Hukuktan ayrılmamak ümidiyle.

  4. Sayın editör, Türkkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur’un yazısında belirttiği mağdurlarla alakalı olacak gelişmelerden haberiniz var mı? Nedir ayrıntısı?

    • Kendisi birkaç kez referandum sonrasını işaret etti. Bu konuda kendisi ile görüşme talebimiz oldu lakin kendisine ulaşamadık.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM