Eğitim-Sen; Haziran 2018 seminer dönemi planlanırken yasalara uyulmalıdır

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada 2017-2018 eğitim öğretim yılı sene sonu mesleki çalışma planlamasında MEB’in yasalara uygun hareket etmediği belirtildi.

Eğitim-Sen; Haziran 2018 seminer dönemi planlanırken yasalara uyulmalıdır

Eğitim-Sen; Haziran 2018 seminer dönemi planlanırken yasalara uyulmalıdır

Haziran 2018 mesleki çalışma programına Eğitim-Sen tepki gösterdi. Sendika Angarya Çalışmaya Hayır! MEB, Seminer Dönemini Planlarken Yasalara Uygun Hareket Etmelidir! başlığı ile yaptığı yazılı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığını Haziran 2018 mesleki çalışma programı nedeniyle eleştirdi. Eğitim-Sen 9-10 Haziran 2018 tarihlerinde hafta sonunda MEB tarafından öğretmenlere mesleki çalışma koyulmasıyla öğretmenlerin dinlenme haklarının gasp edildiğini belirtti.

EĞİTİM-SEN; ANGARYA ÇALIŞMA

2017/2018 eğitim öğretim yılı 8 Haziran 2018 Cuma günü sona erecektir. Okulların kapanmasının ardından, 900 bini aşkın öğretmen için 11 Haziran Pazartesi günü mesleki çalışmaların (seminer dönemi) başlayacağı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından daha önce ilan edilmişti. Ancak yine MEB tarafından açıklanan ‘2018 Haziran Mesleki Çalışma Programı’nda daha önce ilan edilen programdan farklı olarak, 9 Haziran Cumartesi ve 10 Haziran Pazar günlerine, hafta sonu tatili olmasına rağmen seminer çalışması konulmuştur.” açıklamasında bulunan Eğitim-Sen MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in seminer çalışmaları hakkında yaptığı açıklamayı hatırlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’in Haziran 2018 mesleki çalışmalar hakkında yaptığı açıklama;

HUKUK DIŞI DURUM DÜZELTİLMELİ

Eğitim-Sen açıklamasında MEB’in öğretmenlere Anayasa ve yasalara aykırı bir şekilde cumartesi ve pazar günleri görev vermesinin mümkün olmadığını belirtti. İdarenin öğretmenlerin çalışma koşulları ve dinlenme saatlerini göz önüne alarak seminer programını hazırlaması gerektiği vurgulanan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığından en kısa sürede bu hukuk dışı durumu düzeltmesi istendi.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM