Eğitim-Sen; İş bırakma eylemi cezaları yargıdan geri dönüyor

Eğitim-Sen üyeleri tarafından 29 Aralık 2015 tarihinde yapılan iş bırakma eylemi nedeniyle bir taraftan cezalar verilmeye devam ederken diğer taraftan mahkemeler cezaları iptal ediyor. İptal edilen cezalarda mahkeme sendikal eylemlerden dolayı ceza verilemeyeceğini belirtti.

Eğitim-Sen; İş bırakma eylemi cezaları yargıdan geri dönüyor

Eğitim-Sen; İş bırakma eylemi cezaları yargıdan geri dönüyor

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada 29 Aralık 2015 tarihinde yapılan iş bırakma eylemi nedeniyle MEB personelleri için verilen disiplin cezalarının mahkemelerce iptal edildiği belirtildi. İş bırakma eylemi iptal örnek kararlarını yayınlayan sendika, soruşturmalarda verilen bu cezaların hukuksuz olduğunu bir kez daha dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde de Çorum’da açıklama yapan Eğitim-Sen Başkanı Kamuran Karaca, sendikal eylemlerden dolayı Eğitim-Sen üyelerine ceza verilemeyeceğini ifade etmişti.

İŞ BIRAKMA EYLEMİ CEZALARINA İPTAL

Kars, Diyarbakır, İzmir, Gaziantep, Çorum, İstanbul, Aydın vb illerde yüzlerce Eğitim-Sen üyesi öğretmen, idareci bir günlük iş bırakma eylemi nedeniyle soruşturma geçirdiler. Soruşturmalar sonucunda aylıktan kesme cezası, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası gibi disiplin cezaları alan sendika üyeleri bu cezaları yargıya taşımaya devam ediyor. Eğitim-Sen tarafından yargıya taşınan cezalar iptal ediliyor.

Sendikal eylem olarak görülen bu fiillere ceza verilemeyeceğini belirten mahkemeler, Eğitim-Sen tarafından yapılan iş bırakma eylemlerinden dolayı ceza alanların cezalarını iptaline karar verdi. Eğitim-Sen üyesi ve ceza alan öğretmenlerden cezaları iptal edilenlerin mahkeme kararlarından örnekler;

Örnek karar 1 TIKLAYINIZ
Örnek karar 2 TIKLAYINIZ
Örnek karar 3 TIKLAYINIZ
Örnek karar 4 TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. İŞTE SENDİKA, İŞTE MÜCADELE. Eyleme katılırken hiç bir endişe duymadım. Soruşturma sürecinde de ve hatta maaş kesim cezası verilirken de çok rahattım. Çünkü Eğitim-Senliyim. En güçlü hukuk komisyonları bizde. Türkiye Barolar Birliği, Çağdaş Hukukçular Derneği yanımızda. DİSK, Türk Tabipler Birliği, Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği yanımızda. Halkevleri, Çeşitli partiler, demokratik kamuoyu yanımızda. Kısaca Türkiyenin en eğitimli, nitelikli, mücadeleci insanlarıyla bir bütünüz. Asla yalnız olmadık, olmayız. Hukuksuzca ihrac edilseydim sendikam bana göreve geri dönünceye kadar ayda iki bin lira dayanışma ücreti ödeyecekti. Eylem kararı verirken en önde gelen hukukçulara danışırız. Yasalar bizden yanadır. Verilecek cezalar bu yüzden yasalara aykırıdır. Mutlaka kazanırız. Bunu da kazanıyoruz. Kazanmakla da kalmayacak, tazminat davaları da açacağız. Kanuna aykırı olarak bize ceza vermeye kalkan amirler, bürokratlar mahkemelerde gereken cezaları alacak, pek çokğu oturduğu koltuğu kaybedecek. Biz Eğitim-Sen öğretmenleriyiz. Biz öğretir, DERS VERİRİZ. Amirlere hukuk dersi veririz. Kanuna aykırı, keyfi cezalar vermenin bir bedeli olduğunu öğretiriz. Böylece Türkiyede hukukun üstünlüğüne en büyük katkıyı sağlarız. Bize destek verin, bizimle olun. Ülkemizi demokratik hukuk devleti haline getirelim. Daha güçlü olursak daha kısa süğrede bunu başarırız. İhrac edilen muhafazakar arkadfaşlar. Biz yeterince güçlü olmadığımız için sizler hukuksuz bir şekilde ihrac edildiniz. Yetkili biz olsaydık, üye sayımız daha fazla olsaydı kimse hukuki kanıt olmadan hiç kimseyi mağdur edemezdi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM