Eğitim-Sen; öğretmen performansına hayır! Mesleğimize dokunmayın

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın son dönemde eğitimle ilgili yapılan çalışmalarda başarılardan bahsetmesi hususuna değinen sendika performans değerlendirme sistemi eleştirilerine Bakan Yılmaz’ın kulak tıkamasını eleştirdi.

Eğitim-Sen; öğretmen performansına hayır! Mesleğimize dokunmayın

Eğitim-Sen; öğretmen performansına hayır! Mesleğimize dokunmayın

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın kimi zaman bardağın dolu kimi zaman da boş tarafını gördüğü açıklanırken “Ancak, bardağın büyük kısmı boşken, bardağın dolu olduğunu iddia etmek, en naif tabirle gerçeği çarpıtmak olur.” ifadesine yer verildi. Eğitim-Sen açıklamasında sendikaların karşı çıkmasına rağmen öğretmen performans değerlendirme sisteminde ısrar edilmesinin anlaşılamaz olduğunu vurguladı.

BAKAN GERÇEKLERİ BİLMİYOR MU?

Öğretmen performans değerlendirme sistemi hakkında konuşmalarında AB ülkelerinden, farklı ülkelerden örnekler veren Milli Eğitim Bakanının gerçeği bilmediği ya da sistemin meşrulaştırılmaya çalışıldığı ifade edilen açıklamada Bakan Yılmaz’ın bu açıklamaları talihsizlik olarak yorumlandı. Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanının yaptığı ülke örneklendirmesi hususunda “Halbuki Bakan Yılmaz OECD raporlarına baksa, uygulamak istedikleri sistemi uygulayan bir tane dahi ülke olmadığını görecek, sadece üç ülkede yapmak istediklerinin yakınına dahi yaklaşamayacak naiflikte pratikler olduğunu anlayacaktı! Dolayısıyla çağın gerisinde biçiminde nitelenebilecek olan şeyin, bu uygulamada sürdürülen ısrarın kendisi olduğu gerçeği karşımızda durmaktadır!” açıklamasında bulunurken öğretmen performans değerlendirmesinin yürürlükte olduğu gibi ülke olmadığının altı çizildi.

ÖĞRETMENLERİN ÖZLÜK HAKLARI HEDEF ALINMAKTA

Ancak Bakan Yılmaz’ın açıklamaları, performans denetiminin doğrudan öğretmenlerin özlük ve sosyal haklarını hedef aldığını göstermekte, “havuç-sopa” taktiğinin izlendiğini kanıtlamaktadır. Öyle ki Bakan Yılmaz kariyer basamaklarının yeniden oluşturulmasından, maaş farklarına; “rotasyondan”, atama ve yükselme kriterlerine kadar performans uygulamasının tüm çalışma yaşamında temel rol oynayacağını belirtmiştir.”

Açıklaması yapılırken öğretmen performans değerlendirme sisteminin hayata geçirilerek uygulanması durumunda  aynı işi yapanlar arasında derin eşitsizlikler oluşacağı belirtildi. Eşitsizlikler sonucu olarak okullarda iş barışı tamamen bozulacak, eğitim ortamı bu durumdan olumsuz etkilenecektir denilen açıklamada “Eğitim Sen olarak, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a çağrı yapıyor, artık öğretmenlerin, öğrencilerin sesine ve taleplerine kulak vermesi gerektiğinin altını çiziyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM