Eğitim-Sen; sözleşmeli öğretmenlere yönelik ayrımcılıktan vazgeçilmeli

Sözleşmeli öğretmen istihdamı konusunda Milli Eğitim Bakanlığını eleştiren Eğitim-Sen, sözleşmeli öğretmenlere yönelik yapılan ayrımcılığın sona erdirilmesini istedi.

Eğitim-Sen; sözleşmeli öğretmenlere yönelik ayrımcılıktan vazgeçilmeli

Eğitim-Sen; sözleşmeli öğretmenlere yönelik ayrımcılıktan vazgeçilmeli

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl yürürlüğe sokulan sözleşmeli öğretmen istihdamında eleştiriler gelmeye devam ediyor. Sözleşmeli öğretmenlerin yaşadığı mağduriyet sendikalar tarafından dile getirilirken son açıklama Eğitim-Sen’den geldi. Eğitim-Sen sözleşmeli öğretmenlerin mağdur edildiğini açıkladı ve MEB’e çağrıda bulundu.

AYRIMCILIK ORTADAN KALDIRILMALI

MEB tarafından sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenler arasında fark yok açıklamasının yapıldığını hatırlatan Eğitim-Sen, yapılan bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığını sözleşmeli öğretmenlerin olumsuz olarak ayrımcılıkla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Şu ana kadar 38 bin sözleşmeli öğretmen atamasının yapıldığını açıklayan sendika, hükümeti eleştirerek hükümetin yıllardır kamuda güvencesiz, esnek ve performansa dayalı bir istihdam politikası yürüttüğünü ifade etti.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENİN AİLE BÜTÜNLÜĞÜ

Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğünün sağlanamadığını açıklayan Eğitim-Sen, MEB tarafından yapılan düzenlemelerde sözleşmeli öğretmenlerin eş özrü mağduriyetinin sürdüğü belirtildi. Öğretmenler arasında kadrolu, sözleşmeli, ücretli gibi ayrım yapılmasına karşı oldukları vurgulanan Eğitim-Sen açıklamasında eğitimde istenilen nitelik düzeyine ulaşılamama nedenleri arasında güvencesiz istihdam politikalarına işaret edildi.

Sözleşmeli öğretmenler ile ilgili Eğitim-Sen’in açıklamasından bir bölüm;

Eğitimin vazgeçilmez unsuru öğretmendir ve eğitimin niteliği, öğretmenin niteliği ile doğru orantılıdır. Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin mevcut çalışma koşulları ile öğrencilere ve genel olarak eğitim sistemine faydasının olmadığı geçmiş uygulamalarla somut bir şekilde görülmüştür. Kamu hizmetlerinin sürekliliği, düzenliliği ve halka daha nitelikli olarak sunulması için eğitimde her türlü güvencesiz istihdam uygulamasından derhal vazgeçilmeli, herkese kadrolu ve güvenceli istihdam sağlanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM