Eğitim-Sen; sözlü sınavla yönetici atama yönetmeliğinin adı torpildir

2017 Milli Eğitim Bakanlığı yönetici görevlendirme yönetmeliği değiştirildi. Bugün ise yönetici atama kılavuzu ile yönetici atama takvimi İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı.

Eğitim-Sen; sözlü sınavla yönetici atama yönetmeliğinin adı torpildir

Eğitim-Sen; sözlü sınavla yönetici atama yönetmeliğinin adı torpildir

22 Nisan 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği içerisinde yazılı sınavın olmaması ve okul müdürlerinden sonra müdür yardımcılarının da yazılı sınav olmadan sözlü mülakata göre atanacak olmasına Eğitim-Sen’in eleştirileri devam ediyor. Sendika tarafından yapılan yazılı açıklamada yeni yönetici atama yönetmeliğinin MEB personel camiasında torpilli olanın yönetici olmasını sağlayacağını, torpil ve yandaş sendika kavramlarını ön plana çıkartacağını açıkladı. Önceki açıklamasında da Eğitim-Sen MEB yönetici atama yönetmeliği için yargıya gidileceğini belirtmişti.

OKULLAR YANDAŞ YÖNETİCİLERE TESLİM EDİLDİ

Eğitim-Sen 2017 MEB yönetici atama yönetmeliği sonrasında yapılacak olan yönetici görevlendirmeleri ile okulların yandaş yöneticilere tamamen teslim edileceğini belirtirken, liyakatin ortadan kaldırıldığı adım adım memurun iş güvencesinin kaldırılacağı bir sisteme doğru gidildiğini ifade etti. Liyakatten uzak sadakatin ve yandaşlığın hüküm süreceği okullarda eğitimde başarıdan ve kaliteden söz edilemeyeceğini açıklayan Eğitim-Sen yöneticileri yeni yönetmelikle yandaşların önünün açıldığının altını çizdiler.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI EN GÜVENİLMEZ BAKANLIK OLDU

Eğitim-Sen açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığının son 15 yıl içerisinde Bakanlıklar arasında en güvenilmez bakanlık olduğunu belirtirken, yapılan düzenlemeler ve değişiklikler ile kamuoyunda bu yargının kalıcı hale gelmesinin MEB tarafından sağlandığı açıklandı. Sözlü sınav kavramının torpil sözcüğü ile anıldığını hatırlatan Eğitim-Sen, torpille okulların yandaş idareciler tarafından doldurulmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM