Eğitim-Sen Şube Başkanı İstanbul’dan Artvin’e sürgün edildi

Muğla’da 260 Eğitim-Sen üyesinin görev yerlerinin değiştirileceği geçtiğimiz günlerde Eğitim-Sen yetkilileri tarafından gündeme getirilmiş, Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin sürgün edilmeye çalışıldığına dikkat çekilmişti. Eğitim-Sen 2 no’lu Şube Başkanı Turgut Yokuş İstanbul’dan Hopa’ya gönderildi.

Eğitim-Sen Şube Başkanı İstanbul’dan Artvin’e sürgün edildi

Eğitim-Sen Şube Başkanı İstanbul’dan Artvin’e sürgün edildi

Eğitim-Sen üyeleri ve yöneticilerine yönelik soruşturmalar gündemden düşmüyor. 8-9 Eylül 2016 tarihinde açığa alınan Eğitim-Sen üyesi öğretmen sayısı 9 bin civarı, bu öğretmenlerden bir kısmı 29 Ekim 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan KHK ile meslekten ihraç edildi. Açıkta bekleyen Eğitim-Sen üyesi öğretmen ve MEB personel sayısının ise ogretmenlericin.com olarak 8 bine yakın olduğunu düşünüyoruz.

SÜRGÜN İDDİASI

Muğla’da 29 Aralık iş bırakma eylemine katıldıkları gerekçesi ile haklarında soruşturma açıldığı belirtilen 260 öğretmene il dışına yer değişikliği cezası yani sürgün cezası verileceği geçtiğimiz gün açıklanmıştı. Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü ile MEB tarafından sürgün iddiaları hakkında resmi bir açıklama yapılmazken, Eğitim-Sen sürgün konusunu gündemde tutmaya çalışıyor ve haksız yere üyelerinin sürgün edileceğini vurguluyor. 29 Aralık 2015 tarihinde Eğitim-Sen  ve KESK üyelerinin yapmış olduğu iş bırakma eylemi üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen greve katılan kişiler hakkında soruşturmalar hala devam ediyor. Eğitim-Sen İstanbul 2 no’lu Şube Başkanı Turgut Yokuş’un görev yerinin değiştirilerek Artvin Hopa’ya gönderilmesi Eğitim-Sen yöneticileri ve üyelerinin sürgün konusunu tekrar gündeme getirmelerine sebep oldu.

ŞUBE BAŞKANI SÜRGÜN EDİLDİ

Sendika olarak katıldıkları bir basın açıklaması nedeniyle İstanbul’dan Hopa’ya sürgün edildiğini açıklayan Eğitim-Sen İstanbul 2 no’lu Şube Başkanı Turgut Yokuş yapılanın hukuksuz ve adaletsiz yapıldığını belirtti. Karşılaştığı durumun haksız olduğunu belirten Yokuş Anadolu Cumhuriyet Savcılığında hakkında bir rapor olduğunu vurguladı. Eğitim-Sen Şube Başkanına mali yönden bir ceza teklif edilmediği, disiplin yönünden İstanbul dışına sürgün edildiği, 657 sayılı DMK çerçevesinde ise memurluktan çıkarılmasının teklif edildiği belirtildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM