Eğitim-Sen üyelerine AB projeleri yasaklandı, AB projesine katılmak yasak

Eğitim-Sen üyesi oldukları gerekçesi ile AB projesi kapsamında yurt dışına gitmeleri gereken öğretmenlere yurt dışına çıkışları konusunda izin verilmediği iddia edildi.

Eğitim-Sen üyelerine AB projeleri yasaklandı, AB projesine katılmak yasak

Eğitim-Sen üyelerine AB projeleri yasaklandı, AB projesine katılmak yasak

Almanya’da düzenlenecek olan AB projesi kapsamında Mersin’den projeye katılması gereken ancak 29 Aralık 2015 tarihinde Eğitim-Sen’in iş bırakma eylemine katıldıkları gerekçesi ile haklarında soruşturma olduğu belirtilen iki Eğitim-Sen üyesi öğretmenin projeye katılmasına izin verilmediği belirtildi. Eğitim-Sen’e yakınlığı ile dikkat çeken internet sitesi Evrensel’in haberine göre ilgili öğretmenlerin Eğitim-Sen üyesi oldukları veya 29 Aralık iş bırakma eylemine katıldıkları için AB projesine katılmalarının engellendiği iddia edildi.

15 TEMMUZDAN SONRA YURT DIŞINA ÇIKIŞLAR ZORLAŞTI

FETÖ tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan darbeden sonra yurt dışı çıkışları konusunda yayımlanan genelge ile yurt dışına çıkışların prosedürü zorlaştırıldı. Yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin yurt dışına çıkışlarında engel yoktur ibaresinin olduğu kurumlarından alınacak yazının alınması gerekmektedir. 15 Temmuz’dan önce yurt dışına çıkışlarda böyle bir prosedür bulunmamaktaydı. Yurt dışına çıkmayan isteyen MEB veya kamu personeli kurumundan yurt dışına çıkmasında engel bir durum olmadığına dair yazıyı almak zorundadır.

AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMENLER

Açığa alınan öğretmenlerin yurt dışına çıkması yasaktır diye bir kural bulunmamaktadır. Açığa alınan öğretmenler tedbir amaçlı açığa alındıklarından haklarında verilmiş bir mahkeme kararı ya da kesinleşmiş bir hüküm bulunmamaktadır. Bu yüzden eğer kurum uygun görür ve açığa alınan öğretmen hakkında yurt dışına çıkmasında bir engel yoktur onayı verirse açığa alınan öğretmen yurt dışına çıkabilir. Ancak yaşanılan son gelişmelerle birlikte açığa alınan MEB veya kamu personelinin yurt dışına çıkışı için herhangibir kurumun onay vermesi mümkün gözükmemektedir.

KEYFİ DAVRANILIYOR

Eğitim-Sen üyelerinin keyfi olarak engellendiğini iddia eden Evrensel, haklarında soruşturma açılmış, okul müdürüne hakaret etmiş Eğitim-Sen’e üye olmayan MEB personellerine dahi yurt dışına çıkış izninin verildiğini belirtirken, Eğitim-Sen üyelerine yönelik tutumun keyfi olarak yapıldığı vurguladı.

MERSİN MİLLİ EĞİTİM AÇIKLAMA YAPMADI

İlgili gelişmelerle ilgili öğretmenlerin görev yaptığı yer olan Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü konuyla ilgili bir resmi açıklamaya yapmadı. Evrensel’in haberinde iliglili Eğitim-Sen üyelerinin açığa alınıp alınmadığı konusunda bilgi verilmezken sadece haklarında soruşturma olduğu belirtilmiştir. Eğer öğretmenlerin açığa alınmaları söz konusu ise MEB tarafından yapılan açıklamada terör örgütü iş birliği içerisinde oldukları gerekçesi ile açığa alınan öğretmenlerin durumlarının netleşmesine kadar yurt dışına çıkmalarına izin verilmemesini doğru buluyoruz. Suçlu olan öğretmenlerin ihraçları, suçsuz olanların göreve iadeleri netleşene kadar kimse kimin suçlu olup olmadığını bilemez. Ülkemizin içinde olduğu 15 Temmuz ve sonrası süreçte FETÖ üyelerinin yurt dışına çıkmak için mülteci kılığına dahi girdiği düşünüldüğünde açığa alınan öğretmenlerin yurt dışına çıkışlarının yasak olması normal bir durum olup haberde bahsi geçen öğretmenlerin açığa alınmadılarsa ve görevlerindelerse haklarında yürütülen soruşturma detaylarını öğrenmek gerekmektedir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM