Eğitim-Sen üyesi 682 öğretmene il dışı sürgün cezası verildi

Açığa alınıp sonrasında göreve iade edilen öğretmenlerin soruşturmalarında cezalar verilmeye devam ediyor. 2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasına az bir süre kala önceden açığa alınan ve sonrasında göreve iade edilen 682 Eğitim-Sen üyesi MEB personeli il dışına sürgün edildi. Sürgün edilen öğretmenlerin isimleri ve listeleri gönderildi.

Eğitim-Sen üyesi 682 öğretmene il dışı sürgün cezası verildi

Eğitim-Sen üyesi 682 öğretmene il dışı sürgün cezası verildi

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada üyeleri olan 682 öğretmenin il dışına sürgün edildiği açıklandı. 8 Eylül 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Kurban Bayramı öncesinde yaklaşık 11 bin öğretmen açığa alınmış aylar sonra açığa alınan öğretmenlerin büyük bir kısmı ise görevlerine iade edilmişti. Yaklaşık 1 yıl sonra yine Kurban Bayramı öncesinde 682 Eğitim-Sen üyesi öğretmene il dışına sürgün cezası verildi.

682 ÖĞRETMENE SÜRGÜN CEZASI

Eğitim-Sen açıklamasında edinilen bilgilere göre 682 öğretmenin il dışına sürgün edildiğini belirtti. Diyarbakır’da il dışına sürgün edilen öğretmenlerin sayısının 264, Gaziantep’te sürgün edilen Eğitim-Sen üyesi öğretmen sayısının 51, Şanlıurfa’da il dışına sürgün edilen öğretmen sayısının da 367 olduğu açıklandı. Sendika açıklamasında hükümet tarafından kendilerine yönelik baskıcı tutumun sürdüğüne dikkat çekerken, bu baskıcı politikalara karşı yılmayacaklarını ve gerekli mücadeleyi sergileyeceklerini vurguladı.

Eğitim-Sen Açıklama
SÜRGÜN SAYISI ARTABİLİR

ogretmenlericin.com olarak geçtiğimiz aylarda takipçilerimizle paylaştığımız bilgiyi hatırlatmak istiyoruz. Diyarbakır’da açığa alınıp göreve iade edilen 4476 öğretmene aylıktan kesme cezası verilmişti. Bu öğretmenler arasında ise büyük bir kısmına il dışı sürgün değerlendirme kararı soruşturma raporunda yer almış ancak geçen süreç içerisinde il dışı sürgün kararları uygulanmamıştı. Görüldüğü üzere Milli Eğitim Bakanlığı sürgün kararlarını uygulamaya başlamış. Sadece Diyarbakır’da açığa alınıp göreve iade edilen ve soruşturma sonucu il dışı sürgün cezası ile ilgili değerlendirilmesi kararı verilen 4289 öğretmen ve idareci MEB personeli bulunmaktadır. Soruşturma neticelendirildikçe sürgün kararı verilen öğretmen sayısı da artabilir. İl dışına sürülen öğretmenlerin isimleri ve il dışı sürgün listesi ilgili il milli eğitim müdürlüklerinde öğretmenlere tebliğ edilmeye devam ediyor. Eğitim-Sen’in açıklamasından görüleceği üzere sendika da bu konuda net bilgi sahibi değil.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. O öğretmenlere bildiğim kadarıyla verilen maaş kesim gibi cezaları da iptal oldu.şu an verilen sürgün ceza değil Zaten Diyarbakır,tunceli gibi işlerde görev yapıyorlar.Ödül olacaktır.

    • Öneriniz ne pekii? Asalım mı keselim mi?vijdan dinin yarısıdır derler nerde vicdanınız? Parçalanacak aileler ortalıkta perişan olacak çocuklar hiç mi dokunmax yüreğinize? Zulmü onaylarsanız gün gelecek sizde vicdanlara sığınacak duruma düşrsibiz..saddam yargılanırken hakkime ( adil yargılanmak istiyorum )der..hakimin cevabı ibretliktir.derki- seni senin koyduğun kanunlarla yargılıyoruz..topuzunun bozulmasına onay verdiğiniz kantar gün gelir sizide tartar..

  2. Peki benim ve benim gibilerin gunahi ne? Serefimle,onurumla bayragima,devletime,milletime hizmet ettim,etmektende onur ve gurur duydum.Istifa etmis olduğum sendikadan ihrac oldum.Bugune kadar tek bir sorusturma,kovusturma,adli ve idari hiçbir is ve islem geçirmedim.Inşaatlarda calisarak serefimle gelmisken,bu yapilanlar hak mi? Ben ne yaptim Allah askina.is yok,as yok,sigorta yok.Hic cocuklariniz gozlerinizin icine bakarak agladi mi? Hic çaresiz kaldiniz mi? Ya Rabbi sana havale ediyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM