Eğitim-Sen üyesi 80 öğretmene kademe durdurma cezası ve sürgün

29 Aralık iş bırakma eyleminin cezaları sürüyor. Gaziantep’te Eğitim-Sen üyesi 80 öğretmenin iş bırakma eylemi nedeniyle disiplin cezalarına çarptırıldıkları öğrenildi. 80 öğretmene kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verildi. Aynı zamanda öğretmenlerin eğitim öğretim yılı sonunda il dışına yer değiştirme cezası ile cezalandırılacakları belirtildi.

Eğitim-Sen üyesi 80 öğretmene kademe durdurma cezası ve sürgün

Eğitim-Sen üyesi 80 öğretmene kademe durdurma cezası ve sürgün

Eğitim Sen tarafından alınan karara göre Eğitim-Sen üyeleri 29 Aralık 2015 tarihinde bir günlük iş bırakma eylemi yapmışlardı. Geçen süre içerisinde sendika üyelerine yönelik soruşturmalar karara bağlanmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da 4 binden fazla MEB personeli aylıktan kesme cezası aldılar. Geçen hafta ise Kars’ta görev yapan öğretmenlere çeşitli disiplin cezaları verilmiş, 2016-2017 eğitim öğretim yılı sonunda ise Kars iline yer değiştirme yani sürgün cezası kararları tebliğ edilmişti. ogretmenlericin.com olarak da Diyarbakır’da 4 binden fazla öğretmene sürgün kararı verildiğini ve bu kararın tebliğ edilmediğini, düşüncemize göre eğitim öğretim yılı sonunda uygulanacağını önceden belirtmiştik.

80 ÖĞRETMENE KADEME DURDURMA CEZASI VERİLDİ

Gaziantep’te 29 Aralık iş bırakma eylemi nedeniyle haklarında inceleme soruşturma başlatılan öğretmenlerden 80 kişiye kademe ilerlemesi durdurulması cezası verildi. Aylıktan kesme cezasının bir üstü olarak geçen ve ağır disiplin cezalarından olan kademe durdurma cezasının yanında öğretmenlere 2016-2017 eğitim öğretim yılının sona ermesi ile birlikte il dışına yer değiştirme cezası uygulanacağı; olaymedya.com/haber/gaziantepte-egitim-senli-ogretmenlere-ceza-yagdi/56511 sitesindeki haberde yer aldı. 10 Ekim tarihinde Ankara’da yaşanan olaydan sonra Eğitim-Sen tarafından alınan eylem kararından dolayı öğretmenlere bu cezaların verildiği haberde yer alırken, öğretmenlerin il dışı isteğe bağlı yer değiştirme talebinde bulunamayacakları açıklandı.

ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMENLERDE ETKİLENECEK

İlgili habere göre geçtiğimiz Haziran il dışı yer değişikliği ile ataması yapılan öğretmenlere de sürgün cezası uygulanacağı ifade edilirken, Öğretmenler İçin olarak Diyarbakır ağırlıklı olmak üzere 29 Aralık iş bırakma eyleminden dolayı disiplin cezası alan tüm öğretmenlere il dışı sürgün cezasının verilmesinin muhtemel olduğu düşüncesindeyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

 1. Ben hiç bir zaman vatanım a hainlik yapmadım ve ülkemi ülkem insanını çok seviyorum sadece sendikal bir faaliyete katıldım beni Sürgün e gönderdiler Allah büyük tür allah a havale ediyorum bu kararı verenleri.ne diyeyim

 2. Bununla ilgili yargılayın bir çok emsal kararı mevcut…Sendikal eylem ve etkinliklerde üyelere ceza verilemez ilkesi var 4688 sayılı yasa açık bu cezalar hepsi mahkemeden geri döner….

  • Bilemem, bu Milli Eğitim Bakanlığı’nın kralı İsmet Yılmaz, o hocalar Batı’da değil ya, ezmek eğlenceli gelip, geri almayabilir.

 3. Bu sürgün kararlarının danıştaydan döndüğü bir çok örnek var bunuda haber yapında gerçekten öğretmenden yana olduğunuzda inanalım. Sürekli kötü haberler yaparak moral bozacağınıza biraz güzel haberler yapın..

  • Siz çok iyisiniz. Söylemeniz gereken gibi, bu denli kötü bilgi de saçmalık, hep kötü olay mı oluyor???

 4. Öğretmenler için sitesi olarak Bakanlık etkilileriyle herhangi bir görüşmeniz oldu mu ? Çünkü Şu an teklif düzeyinde

 5. Sendikal eylemlerin suc olmadigi ile ilgili AYM kararı AIHM kararlari var.Bunlara verilen cezalarin hepsi de doner,bu kesin ve net.Ben 672 ile ihrac oldum.Asla vatanına,milletine,bayragima zarar vermedim,hayatim boyunca ceza almadim,eylemlerde bulunmadim.Yillarca serefli TURK millerine kizilay araciligiyla kan bagisladim.Hayati boyunca kan vermemis,koylerde cile cekmemis,yetistirdigi ogrencilerle ilgilenmemis,iyi yetistirmeyen,umursamaz,gamsiz,para ve ek ders hesabi yapan binlerce egitimci,koltuk,makam duskunleri,arkdaslarini,mesai arkadaşlarini satan egitimciler varken ben bir anda hain damgasi yedim.Asla degilim,kabul etmiyorum.Gerekcede yok,istifa.etmis oldugum aidatini devletin odedigi,onay verdigi,guvence verdigi.sendikadan.Peki biz ne olacağız?işsiz,ac,sefil,hain,devlet dusmani damgasi da yedik.Gunahimiz ne sucumuz ne?Ailelerimiz,evlatlarimiz perisan.Kış ayını 1 odada 4 kişi gecirdik.sokula sokulax.Evinde serefli TURK bayragi dahi olmayanlar,asmaya korkanlar,okulda amannn banane ben mi ulkeyi kurtaracagim diyenler simdi gorevde.Simdi kimseye hakkimi helal etmiyorum.Sizleri Rabbime sikayet ediyorum.

 6. Aynı eyleme farklı farklı cezalar verilmesi de çok manidar… Kafası karışık sanırım müfettişlerin.. Bu sürgün olayını haber yapıp durarak gündemdeki tutmaya çalışıyorsunuz anladı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM