Eğitim-Sen Üyesi Binlerce Öğretmene Soruşturma Açıldı

MEB iş bırakan, eylem kararı alan öğretmenleri tespit etme çalışması yaptı. Çalışmalar sonucu belirlenen MEB personeli öğretmenler bakanlığa bildirildi.

Eğitim-Sen Üyesi Binlerce Öğretmene Soruşturma Açıldı

Eğitim-Sen Üyesi Binlerce Öğretmene Soruşturma Açıldı

Ankara’da 10 Ekim tarihinde yaşanan patlama olayından sonra KESK ve KESK’e bağlı sendikalar, DİSK, TMMOB ve TTB ile beraber sendika grev kararı alınmıştı. Alınan grev kararında “Üzgünüz, Öfkeliyiz, Yastayız ve İsyandayız” söylemleri kullanılmıştı.

Daha sonra ise Diyarbakır başta olmak üzere KESK ve KESK’e bağlı sendikalar 29 Aralık tarihinde terör operasyonlarını ve operasyonların sürdüğü yerleşim yerlerinde sokağa çıkma yasağını protesto amaçlı grev kararı alınmıştı. Eğitim-Sen üyesi öğretmenler de bu grev kararına uyarak okullarına gitmediler ve iş bırakma eylemi yaptılar.

ÖĞRETMENLER TESPİT EDİLDİ

Yaşanan bu olaylardan sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş bırakan, eylem kararı alan öğretmenleri tespit etme çalışması yaptı. Çalışmalar sonucu belirlenen MEB personeli öğretmenler bakanlığa bildirildi.

EĞİTİM-SEN KENDİNİ SAVUNUYOR

Cumhuriyet’in haberine göre Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca tarafından olayla ilgili yapılan açıklamada bu olayla ilgili yürütülecek soruşturma için tüm müfettişler toplantıya çağrıldı. Karaca iddiasında İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın kardeşi olan aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Rehberlik Denetim Başkanı olan Atıf Ala tarafından müfettişlere greve katılan Eğitim-Sen üyelerinin soruşturma sonucu memurluktan çıkarılma cezasının verilmesi istendiği ifade edildi.

İL İL SORUŞTURMA SAYISI

 

Grev kararı alan ve okula gitmeyerek eylem yapan öğretmenlere açılan il bazında soruşturma verileri;
Diyarbakır: 4 bin 850
Batman: 1037
Hatay:817
Van: 750
İzmir: 680
Mersin : 630
Adıyaman : 499
Şanlıurfa : 463
Muğla : 274
Adana : 222
Muş : 193
Elazığ : 103
Malatya : 100
Eskişehir : 57
Bartın : 46
Yalova : 44
Kars : 36
Erzincan : 28
Tekirdağ : 22
Iğdır : 20
Sakarya : 20
Yozgat : 20
Ordu : 15
Ankara : 8
Konya : 8
Ağrı : 7
Edirne : 6
Kırıkkale : 2
Kırşehir : 2

AÇIĞA ALINMA BAŞLADI

Eğitim-Sen başkanı Karaca, soruşturma açılan öğretmenlerden 20’sinin açığa alındığını ifade etti. Bu kararlardan sonra sendika olarak dava açtıklarını belirten Karaca  dava sonuçlarının öğretmen arkadaşların lehine  sonuçlanmasını beklediklerini vurguladı.

Sendikalardan Son Haberler
Sendika Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Istanbul da bizim okulumuz olan beyoglu ihsan serif ilkokulunda da cogu ogretmen is birakti ogun okulda calisan ogretmen yaninda calismayanlarda vardi.neden istanbul ogretmenleri hepsi calismis gibi sayisi yazmiyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM