Eğitim-Sen üyesi sürgün edilen öğretmen listesi 744 kişiye ulaştı

Şanlıurfa’da 367 öğretmen, Diyarbakır’da 264 öğretmen, Tunceli’de 62 öğretmen, Gaziantep’de 51 öğretmen il dışına sürgün cezası aldı. İl dışına sürgün edilen öğretmenlerin listesi içerisinde yer alan öğretmen sayısı artacağa benziyor.

Eğitim-Sen üyesi sürgün edilen öğretmen listesi 744 kişiye ulaştı

Eğitim-Sen üyesi sürgün edilen öğretmen listesi 744 kişiye ulaştı

29 Aralık iş bırakma eylemi sonrasında başlatılan soruşturmaların faturası geçen sene 11 bin öğretmene “açığa alma” olarak kesilmişti. Eylül 2016’da açığa alınan yaklaşık 11 bin öğretmenin 10 bine yakını Aralık ayında görevlerine iade edilmiş, 200 civarı öğretmen ise Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edilmişti.

BAŞBAKAN; PKK BAĞLANTILI ÖĞRETMENLER

Başbakan Binali Yıldırım FETÖ ihraçları hakkında yaptığı bir konuşmasında terör örgütü PKK/DHKPC destekçisi öğretmenlerin de olduğunu bu kişiler için gerekli işlemlerin başlatılacağını ve yer değiştirme cezası verileceğini açıklamıştı. Yıldırım’ın bu açıklamasına sosyal medyadan ve bazı kamu haber sitelerinden tepki gelmiş terör örgütü mensubu öğretmenler için yer değiştirme cezasının ödül olacağını meslekten ihraç edilmesi gerektiği hususunda imza kampanyaları dahi düzenlenmişti.

AYLIKTAN KESME CEZASI

8-9 Eylül 2016 tarihlerinde binlerce öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açığa alındı. O dönemde Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi twitter hesabından yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi;

8 Eylül 2016

Bölücü terör örgütü bağlantılı 11285 MEB personeli açığa alındı twiti sonrasında Diyarbakır, Gaziantep, Tunceli, Şanlıurfa ağırlıklı olmak üzere açığa alınan öğretmenlere tebliğ işlemi yapıldı. Açığa alınan öğretmenler yaklaşık 3 ay açıkta bekledi ve tamamına yakını görevlerine iade edildi. Açığa alınan ve göreve iade edilen öğretmenler için yapılan açıklamada bu öğretmenlerin aklanmadığı, görevlerine devam ederken haklarında yürütülen soruşturmaların süreceği belirtildi. İade edilen öğretmenlerin neredeyse hepsine disiplin yönünden aylıktan kesme cezası idari yönden de idarecilikleri olanların idarecilikleri alındı.

Aylıktan kesme cezası alan öğretmenler cezayı sendikal olarak yargıya taşıdı. Yargı süreci sürerken Eğitim-Sen tarafından 28.08.2017 tarihinde yapılan açıklamada Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa’da yüzlerce üyelerinin il dışı sürgün cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Eğitim-Sen Açıklama
TUNCELİ’DE DE ÖĞRETMENLERE SÜRGÜN CEZASI

CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol tarafından yapılan açıklamada Tunceli’de 62 öğretmene il dışı sürgün cezası verildiği ve sürgün cezası alan öğretmenlerin listesi içerisinde yer alanlara bu kararın tebliğ edilmeye başlandığı belirtildi. Tunceli’de 62 öğretmen başka şehirlere tayin edildi. İl dışına sürgün cezası verilen öğretmenlerin isimleri ve bilgileri açıklanmazken kararnameler okullarına gönderilmeye başlandı.

Son duruma göre il dışına sürgün edilen öğretmenlerin listesi içerisinde yer alan öğretmen sayısı 744’e yükselmiş oldu. Sürgün cezası verilen öğretmenlerin illere göre dağılımı;

  1. Şanlıurfa; 367 öğretmen
  2. Diyarbakır; 264 öğretmen
  3. Tunceli; 62 öğretmen
  4. Gaziantep; 51 öğretmen

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM