Eğitim-Sen; yeni rehber öğretmen yönetmeliği mağduriyet yaratmamalıdır

Gündemden düşmeyen rehber öğretmenleri ilgilendiren yeni yönetmelik taslağı için Eğitim-Sen açıklama yaptı.

Eğitim-Sen; yeni rehber öğretmen yönetmeliği mağduriyet yaratmamalıdır

Eğitim-Sen; yeni rehber öğretmen yönetmeliği mağduriyet yaratmamalıdır

Sendika tarafından yapılan açıklamada yayınlanacak olan yeni PDR yönetmeliği yeni mağduriyetler oluşturmamalıdır ifadesine yer verilirken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugüne kadar eğitim alanında yapılan yasal düzenlemeler ile eğitim sisteminde sorunlar yaratıldığı belirtildi.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği

Eğitim-Sen MEB tarafından Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği üzerinde yapılacak değişiklikler hakkında Müsteşar Yusuf Tekin’in yaptığı açıklamayı eleştirdi. Rehber öğretmenleri ilgilendiren yeni yönetmelik ile ilgili MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in açıklamalarının talihsizlik olduğu belirtilen açıklamada okul ikliminden uzak bürokratik açıklamaların mağduriyetler oluşturacağı ifade edildi.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in yeni rehberlik yönetmeliği hakkında açıklama videosu;

Eğitim-Sen yönetmelikte değişiklik yapılmak isteniyorsa bunun işinin uzmanları tarafından yapılması gerektiğini, masa başında bürokratlar tarafından yapılacak planlama ile olamayacağını belirtti. Sendika açıklamasında rehber öğretmenlere nöbet görevi verilmesi, rehber öğretmenlerin çalışma saatleri düzenlemesi ile rehber öğretmenlere haftada 40 saat çalışma şartı gibi yönetmelik düzenlemesinin mağduriyetler oluşturacağının altını çizdi ve Milli Eğitim Bakanlığını eleştirdi.

EĞİTİM İLERİYE DEĞİL GERİYE GİDER

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği üzerinde yapılacak rehber öğretmenler aleyhine düzenlemelerin sorunlar oluşturacağına dikkat çeken Eğitim-Sen, MEB tarafından yeni yönetmeliğin oldu bittiye getirilmeye çalışıldığını açıkladı. Rehber Öğretmenler dahil tüm MEB personelleri için yapılacak düzenlemelerin okul ikliminden uzak olmaması gerektiği vurgulanan açıklamada yanlış düzenlemeler sonucu eğitimin ileriye değil geriye gideceği açıklandı.

Yeni PDR Yönetmeliği

Eğitim-Sen yeni rehber öğretmen yönetmeliği için sendikaların ve öğretmenlerin görüşlerinin alınmasını, çalışmaların bu şekilde yapılması sonucu yönetmeliğin revize edilerek düzenlenmesini istedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM