Eş durumu mağduru sözleşmeli öğretmenler Türk Eğitim Sen’i ziyaret etti

Eş durumu hakkı isteyen ancak son yayınlanan özür grubu atama kılavuzunda kendilerine hak tanınmayan sözleşmeli öğretmenler Türk Eğitim-Sen’i ziyaret etti.

Eş durumu mağduru sözleşmeli öğretmenler Türk Eğitim Sen’i ziyaret etti

Eş durumu mağduru sözleşmeli öğretmenler Türk Eğitim Sen’i ziyaret etti

Eş durumu mağduriyeti yaşayan sözleşmeli öğretmenler aileleri ile birlikte Türk Eğitim-Sen Genel Merkezinde Genel Başkan Talip Geylan’ı ziyaret ettiler. Geylan ile görüşme yapan sözleşmeli öğretmenler yaşadıkları mağduriyetleri dile getirirken MEB’in aile bütünlüğü konusunda adım atması gerektiği konusunda düşüncelerini dile getirdiler.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN AİLE BÜTÜNLÜĞÜ

2016 yılının Ekim ayında yapılan atama ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen istihdamını gerçekleştirmiş ve sonrasında yapılan tüm atamalarda sözleşmeli öğretmen alımını devam ettirmiştir. Sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirmeleri önceki mevzuatta 4+2 iken yapılan düzenleme ile 3+1 olarak değiştirilmiştir. Atandıkları yerde 3 yılını tamamlayan sözleşmeli öğretmenler eş durumu isteme hakkı elde etmektedir. Ancak sözleşmeli öğretmenler aile bütünlüğü için yaşanan mağduriyetin giderilmesini istemektedir.

TALİP GEYLAN; HER ZAMAN DESTEK VERECEĞİZ

Farklı illerden eşleri, çocuklarıyla gelen sözleşmeli öğretmenler,  mağduriyetlerinin giderilmesi için TES Genel Başkanı Talip Geylan’dan destek vermesini istediler.  Eş durumu mağduru sözleşmeli öğretmenler, durumlarıyla ilgili MEB’den aydınlatıcı bilgi alamadıkları için çocuklarını okula yazdıramadıklarını, ev tutamadıklarını, uçak biletlerine para yetiştiremediklerini ifade ettiler. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan yaptığı konuşmada sözleşmeli öğretmenlere sendika olarak  her zaman  destek verdiklerini,  bu konuyu gündemde tuttuklarını belirtti. Geylan: “Bakan ve yetkili bürokratlarla görüşmelerimde sıklıkla sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetlerini dile getiriyorum. Emin olun ki, sizler Bakan’a ne ifade etmek istiyor iseniz birebir kendisine beklentilerinizi söylüyorum. Zaten bizim gündemimizde de öncelikli olarak  sözleşmeli öğretmenler var.” dedi.

Sözleşmeli öğretmenlerden Türk Eğitim Sene ziyaret
Sözleşmeli öğretmenler

Geylan ayrıca açıklamalarında “Sözleşmeli öğretmenlik tamamen kaldırılana kadar, tüm öğretmenlerimizin; kadrolu, yani iş güvenceli, tayin hakkına sahip, diğer özlük hakları tam olacak şekilde atanana kadar mücadelemiz sürecektir.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM