Halk eğitimde görev yapan öğretmenlere nöbet ücreti ödenmelidir

Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına gönderdiği resmi yazıda halk eğitim merkezlerinde görev yapan öğretmenler ile müdür yardımcılarına nöbet ek ders ücreti ödenmesi gerektiğini belirtti.

Halk eğitimde görev yapan öğretmenlere nöbet ücreti ödenmelidir

Halk eğitimde görev yapan öğretmenlere nöbet ücreti ödenmelidir

Nöbet ek ders ücreti öğretmenlere, müdür yardımcılarına ve müdür yetkili öğretmenlere ödenirken Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan öğretmenler ile müdür yardımcıları nöbet ücreti almamaktadır. Türk Eğitim-Sen Halk Eğitimde çalışanlar için nöbet ücreti talebinde bulundu.

HALK EĞİTİMDE ÇALIŞANLARA NÖBET ÜCRETİ TALEBİ

Sendika tarafından yapılan açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere haftada bir defa tutulan nöbet görevine karşılık üç saat ek ders ücreti ödenmektedir.  Bu ücret, halk eğitim merkezleri örgün eğitim kurumlarında sayılmadığından halk eğitim merkezlerinde görev yapan müdür yardımcısı ve öğretmenlere ödenmemektedir.” ifadelerine yer verilirken Halk Eğitim Merkezlerinin iş ve işlemlerinin yer aldığı yönetmelikte müdür yardımcısı ve öğretmenlere nöbet görevi verildiği hatırlatıldı.

Türk Eğitim-Sen tarafından MEB’e yazılan resmi yazı;

HEM personeline nöbet ücreti ödenmesi talebi
HEM personeline nöbet ücreti

Devamı;

Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerine ve müdür yardımcılarına nöbet ücreti
Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerine nöbet ücreti

Türk Eğitim-Sen Halk Eğitim Merkezlerinde müdür yardımcıları ve öğretmenlerin nöbet çizelgesine göre nöbet görevlerini yerine getirmekte olduğunu açıklarken buna rağmen nöbet görevi karşılığında nöbet ücreti ödenmemekte olduğunu belirtti. Sendikanın açıklamasından bir bölüm;

“Diğer okul/kurumlarda görev yapan müdür yardımcısı ve öğretmenlere nöbet  ücreti ödenmekte iken halk eğitim merkezlerinde görev yapanlara bu ücret ödenmeyerek Anayasamızın eşitlik ilkesi ihlal edilmiştir. Anayasamızda angarya yasaklandığı halde nöbet görevlerine  ücret ödenmeyerek bu kuralda ihlal edilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler arasında yapılan bu ayrıma bir an önce son vermeli ve halk eğitim merkezi müdür yardımcısı ve öğretmenlerine nöbet ücreti ödemelidir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Böyle basit bir sorun nasıl çözülemiyor. Anlamıyorum. Yönetmeliğe kapı gibi nöbet görevi yaz. Ama ücret ödeme.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim