İl dışına sürgün edilen öğretmenler arasında Eğitim-İş üyeleri de var

İl dışı sürgün cezası verilen öğretmenlerin listesi içerisinde Eğitim-İş sendikası üyesi öğretmenlerin de olduğu açıklandı. Eğitim-İş yaptığı açıklamada sürgün cezası verilerek Eğitim-İş sendikasına göz adağı verilemeyeceğini belirtti.

İl dışına sürgün edilen öğretmenler arasında Eğitim-İş üyeleri de var

İl dışına sürgün edilen öğretmenler arasında Eğitim-İş üyeleri de var

Eğitim-İş sendikası tarafından yapılan açıklamada Eğitim-İş üyesi 5 MEB personeli öğretmen için il dışına sürgün kararı verildiği açıklandı. “Eğitim-İş’e sürgünlerle gözdağı veremezsiniz!” başlığı kullanılan açıklamada Gaziantep’te 4, Şanlıurfa’da da 1 Eğitim-İş üyesinin il dışına atandığı belirtildi.

EĞİTİM-İŞ; CEZA 2 YIL SONRA VERİLDİ

Sendika tarafından yapılan açıklamada Ankara Garı’nda yaşanan patlamadan sonra yapılan eylemde Eğitim-İş’in teröre karşı aldığı tutumdan dolayı iş bırakma eylemi yapıldığı, iş bırakma eylemine bütün üyelerinin katıldığı ve terörün lanetlendiği belirtildi. Türkiye genelinde yapılan iş bırakma eylemi sonrasında birkaç üyelerinin günah keçisi olarak seçilmesini kabul etmeyecekleri belirtilen açıklamada bu yapılanların bir gözdağı olduğunun altı çizildi.

ŞUBE BAŞKANINA DA SÜRGÜN CEZASI

Gaziantep’de Eğitim-İş Şube Başkanı ve şube eski başkanı ile birlikte toplam 4 kişi, Şanlıurfa’dan da Eğitim-İş üyesi 1 kişi olmak üzere toplamda 5 kişinin il dışına atamasının gerçekleştiği belirtilen Eğitim-İş açıklamasında 10 Ekim 2015’te Ankara Garında yaşanan patlamadan sonra sendikalarının aldığı iş bırakma eylemi nedeniyle bu sürgün cezalarının verildiği ifade edildi.

TRAJİKOMİK BİR CEZA

İş bırakma eyleminin üzerinden 2 yıllık bir süreç geçmesine rağmen bu sürgün cezalarının verilmesini “trajikomik” olarak nitelendiren Eğitim-İş merkez yönetim kurulu, haklarında sürgün cezası verilen öğretmenler içinBugüne kadar yaptıklarıyla örgütümüzün göğsünü kabarttılar, onlara sahip çıkacağız! ifadesi kullanıldı. Milli Eğitim Bakanlığının bu sürgün cezalarını kaldırması için talepte bulunduklarını belirten Eğitim-İş sendikası bu taleplerinin bir el açma değil, hatadan dönülmesi için MEB’e bir şans verme olduğu açıklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM