İl içi özür grubu mağdurları ve sözleşmeli öğretmen eş durumu mağduriyeti

Türk Eğitim-Sen il içi eş özrü mağduriyeti yaşayan öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu mağduriyetini Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlık Makamına, T.B.M.M. Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına resmi yazı ile dile getirdi.

İl içi özür grubu mağdurları ve sözleşmeli öğretmen eş durumu mağduriyeti

İl içi özür grubu mağdurları ve sözleşmeli öğretmen eş durumu mağduriyeti

İl içi özür grubu mağduriyeti sürüyor. Ayrıca sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu hakkında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklama bu mağduriyetin süreceğini göstermektedir. Uzun süredir sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu mağduriyeti hakkında açıklamalarda bulunan Türk Eğitim-Sen, gerek il içi özür grubu ataması gerekse de sözleşmeli öğretmen eş durumu hususunu devletin en yetkili merciilerine taşıdı.

EŞ DURUMU MAĞDURİYETLERİ

2017 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama yer değiştirme dönemi ve sonrasında yapılan ikinci özür grubu yer değiştirme işlemlerinde il içinde yer değiştiremeyen çok sayıda öğretmen bulunmaktadır. İller arası özür grubu yer değiştirmesinde il emri ve ilçe emri verilirken il içi eş durumu atamasında il/ilçe emri verilmedi. Sözleşmeli öğretmenlere eş özrü hakkı verilmezken kadrolu öğretmen eşlerin sözleşmeli öğretmenlerin yanına gitmesine imkan tanındı.

03/08/2016 tarih ve 29790 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik kapsamında sözleşmeli öğretmenlere mazeret durumuna bağlı atama yer değiştirme hakkı verilmemektedir. Yönetmelik kapsamında yer değiştirme hakkı olmayan sözleşmeli öğretmenler eş durumu tayini isteyememektedir.

TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN BAŞVURU

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada eş durumundan mağdur olan öğretmenler için başvurularda bulunulduğu açıklandı. Sendika Cumhurbaşkanlığı Makamına, Başbakanlık Makamına, TBMM Başkanlığına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına resmi yazı ile başvuruda bulunarak bu mağduriyetlerin giderilmesini istedi.

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan başvuruları görmek için Tıklayınız

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Allah razı olsun halden anlayandan.hergün 150×2=300km yolu 6 kez araca binerek yapıyorum küçük çocuklarımı bırakarak.ne anneliği ne de öğretmenliği verimli yapabiliyorum.Allah merhamet versin inşallah.YORULDUM
    ..

  2. İliçi özrü artık kanayan bir yaraya döndü. Aynı ilde 100 lerce km den bahsediyoruz. Çoğu il arasından daha uzakta görev yapıyoruz Ailemiz, çocuklarımız, biz Perişanız maddi külfeti cabası inanın yaşadıklarımıza tanık olsanız yürek dayanmaz. Çok şey değil isteğimiz ailemize 30 40km de görev yapmaya razıyız…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM