İlçe Milli Eğitim Müdürü Sendika Temsilcisi Olarak Mı Çalışıyor?

İlçe Milli Eğitim Müdürleri Cemal Kalay ile Bekir Şahan Eğitim Bir-Sen yelekleri ile görüntülendi ve büyük tepki çektiler.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sendika Temsilcisi Olarak Mı Çalışıyor?

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sendika Temsilcisi Olarak Mı Çalışıyor?

Resimde renkli olarak gösterilen kişi sendika temsilcisi değil. Sendika yöneticisi değil. Sendika yönetim kurulu üyesi değil. Resimdeki kişi Hatay İli Belen İlçesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan.

Kamugazetesi sitesinin haberine göre Müdür Bekir Şahan 1 Mayıs 2016 tarihinde Memur-Sen tarafından düzenlenen Kahramanmaraş’ta yapılan 1 Mayıs mitingine katılmış. Herkes istediği kurumun mitingine katılabilir (!) Ancak ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürü yasal olarak sendika üyesi olamazken, sendika yetkilisi olamazken. Eğitim Bir-Sen yönetici, üyesi gibi sendika yeleklerini giymiştir. 1 Mayıs mitinginde diğer sendika üyeleri, yetkilileri ile birlikte resim çektirmiştir.

MÜDÜR OLMADAN ÖNCE EBS TEMSİLCİSİ

Bekir Şahan 2010 ve 2014 yılları arasında Eğitim Bir-Sen Belen İlçe Temsilcisi olarak sendika yöneticiliği yapmış akabinde ise 2014 yılında Belen İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başlamıştır.

İlçe Milli Eğitim Müdürü kendisini bulunduğu makamın gerektirdiği sorumluluk ve görev neticesinde herhangi bir sendikaya yakın olmaması gerekirken, eskiden yaptığı sendika yöneticisi sıfatından uzaklaştıramadığı anlaşılmaktadır.

Cemal KALAY
Cemal KALAY

Üstteki resimdeki renkli olan kişi de sendika yetkilisi değil. Malatya Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay.

İLÇE MÜDÜRÜ MÜ SENDİKA TEMSİLCİSİ Mİ?

İl Milli Eğitim Müdürü sendika üyesi olabilir mi? İlçe Milli Eğitim Müdürü sendika üyesi olabilir mi?

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Sendika üyesi olamayacaklar başlıklı 15.Maddede yer alan hükümlere göre;

c) Bu Kanun kapsamında bulunan kurum ve kuruluşların müsteşarları, başkanları, genel müdürleri, daire başkanları ve bunların yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri, merkez teşkilâtlarının denetim birimleri yöneticileri ve kurul başkanları, hukuk müşavirleri, bölge, il ve ilçe teşkilâtlarının en üst amirleri ile bunlara eşit veya daha üst düzeyde olan kamu görevlileri,belediye başkanları ve yardımcıları,
e) Mülkî idare amirleri,
Üye olamazlar ve sendika kuramazlar.

Denilmektedir. Bu yüzden İl Milli Eğitim Müdürleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri sendika üyesi olamazlar. Eğitim Bir-Sen’e gönül vermiş arkadaşlar bu habere kızıp “Ne var bunda?” diye sitem edebilirler ancak 4 yıl öncesinde yaşanan bir olayı hatırlatmakta fayda görüyoruz.

EĞİTİM BİR-SEN TÜRK EĞİTİM-SEN ÜYESİ MÜDÜRÜ ŞİKAYET ETTİ

Sivas İli Koyulhisar İlçesi  İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yılmaz’ın Türk Eğitim-Sen’e üye olduğu gerekçesi ile Eğitim Bir-Sen ilgili ilçe milli eğitim müdürünün görevden alınmasını gerekli soruşturma ve tahkikat yapılmasını talep etmişti. Eğitim Bir-Sen yönetimi bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) yazı gönderdi.

DEĞERLENDİRME

Öğretmenler İçin olarak sendikası ne olursa olsun, neye sempati duyuyorsa duysun bir kurum amirinin yanlılık göstermemesi tarafındayız. Yanlı olursanız objektif olamazsınız. Başında olduğunuz kurum personellerinin güvenini kaybedersiniz.

BİP: Halı saha futbol maçlarında, antrenmanlarında giyilen yelek

Sendikalardan Son Haberler
Sendika Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM