İlkokullarda açılacak kurslarda öğretmenlere arttırımlı ek ders ödenmeli

Türk Eğitim-Sen ilkokullarda 3. ve 4. sınıflarda açılacak olan kurslarda görev alacak öğretmenlere arttırımlı ek ders ücreti ödenmesini talep etti.

İlkokullarda açılacak kurslarda öğretmenlere arttırımlı ek ders ödenmeli

İlkokullarda açılacak kurslarda öğretmenlere arttırımlı ek ders ödenmeli

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen resmi yazıda ilkokullarda açılacak olan kurslarda görev alacak öğretmenlerin ek ders ücretlerinin yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlerde olduğu gibi arttırımlı ödenmesi istendi. Bu konuda düzenleme yapılması gerektiği belirtildi.

İLKOKULLARDA AÇILACAK OLAN KURSLAR

İlkokullarda öğretmenlerin 3. ve 4. sınıflarda Türkçe ve Matematik derslerinden kurs açmalarına, açtıkları kurs karşılığı da ek ders ücretinden yararlandırılmalarına ilişkin düzenleme yapılarak 31.08.2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Düzenleme ile ilgili ilk açıklama Türk Eğitim-Sen tarafından yapılarak bu kurslarda görev alacak öğretmenlerin alacakları ek ders ücretlerinin de arttırımlı ödenmesi istendi.

İlkokullarda açılacak kurslarla ilgili detay;

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar içerisinde ilkokullarda açılacak kurslarda öğretmenlerin alacakları ek ders ücretleri düzenlemesi yer almazken Türk Eğitim-Sen açıklamasında “İlkokullarda açılacak olan bu kursların diğer okul/kurumlarda açılan kurslar gibi destekleme ve yetiştirme kursları yönergesi kapsamına alınması beklenmektedir. Zira, diğer okul/kurumlarda açılan kurslarda görev alan öğretmenlere ek ders ücretleri %100 artırımlı ödenmektedir. Bu haliyle ise ilkokullarda açılacak kurslarda görev alacak öğretmenlere ek ders ücreti artırımlı ödenmeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Sendika tarafından MEB’e gönderilen yazı;

İlkokullarda yetiştirme kursu ek ders ücreti
İlkokullarda yetiştirme kursu

Devamı;

Yetiştirme kurslarında ödenecek arttırımlı ek ders ücreti
Kurslarda ödenecek ek ders ücreti

İlkokullarda kurslarda arttırımlı ek ders ücretinin ödenmemesi durumunda bunun Anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil edeceği vurgulanırken bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması ve hakkaniyet gereği adaletin sağlanması için ilkokullarda açılacak olan bu kursların da diğer kurslar gibi destekleme ve yetiştirme kursları yönergesi kapsamına alınması gerekmekte olduğu belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM