DOLAR 5,8033
EURO 6,4568
ALTIN 278,1
BIST 97.886
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

İLKSAN Nedir, İLKSAN’ı Kimler Yönetiyor, Bilmeniz Gerekenler

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) hakkında inceleme yazısı.

İLKSAN Nedir, İLKSAN’ı Kimler Yönetiyor, Bilmeniz Gerekenler
05.04.2016
A+
A-

İLKSAN Nedir, İLKSAN’ı Kimler Yönetiyor, Bilmeniz Gerekenler

İLKSAN Nedir, İLKSAN’ı Kimler Yönetiyor, Bilmeniz Gerekenler Haberimizle İLKSAN serisinin ikinci haberini sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle bu haber serinin birinci haberi olacaktı ancak üyelik konusunda çok soru geldiği için bir önceki haberimizde;

İLKSAN’a Kimler Üye Olabilir, İLKSAN Zorunlu Mu?

ilksana-kimler-uye-olabilir-ilksan-zorunlu-mu

 

Konusuna değinmiştik. Sitemizin danışmanı Arif Muzaffer KUL tarafından hazırlanan İLKSAN haber serisinin ikincisi;

İLKSAN Nedir?

İLKSAN 1943 yılında 4357 sayılı kanun ile kurulmuş bir sandıktır. Buraya bir not düşelim resmi olarak sandıktır ancak öğretmenler arasında İLKSAN sendika olarak tabir edilmektedir. Resmi olarak sendika değil sandıktır. Sandığın amacı sandık üyesi öğretmenlerin sağlık ve sosyal yardımla ilgili meselelerde yardımcı olmaktır. İLKSAN sağlık ve sosyal yardım amacı ile kurulmuştur.

İLKSAN açılımı ‘İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı’ dır.

İLKSAN yapısının bel kemiği olan yani İLKSAN ana statüsü 22.03.1995 tarihinde 22235 sayı ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve hala bu yapıyı sürdüren İLKSAN Ana Statü’dür.

İLKSAN sandığının yönetimi, İLKSAN işleyişi bu ana statü ile birlikte yönetmeliklerle yürütülmektedir. Yönetmelik, kanun, madde ile bilgi kirliliği yapmak istemiyorum. Kaba taslak bilinmesi gerekenleri aktaracağım.

İLKSAN ana statüyü destekleyen yönetmelikler;

 • Temsilciler Kurulu Seçim Yönetmeliği,
 • Aidat ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği,
 • İkraz Yönetmeliği,
 • Bütçe Muhasebe ve Alım Yönetmeliği,
 • Satış ve Kiraya Verme Yönetmeliği,
 • Personel ve İdari İşler Yönetmeliği.

Bu yazımda ilk maddede yer alan yönetmeliğe sonraki yazılarımda ise ikinci maddeye değineceğim. Diğer maddeleri ilerleyen dönemlerde yazı haline getirip sizlere sunmayı planlıyorum.

İLKSAN Gelirleri Nelerdir, İLKSAN Nelerden Gelir Elde Ediyor?

İLKSAN’ın ilk başta gelen geliri üyelerden kesilen aidatlardır. Bu aidatlar İLKSAN tarafından maaş oranında belirlenir ve kesilir.

İLKSAN’ın diğer gelirleri arasında sandık bünyesine elde edilen kârlar, devlet yardımları, işletmelerden elde edilen gelirler yer almaktadır.

İLKSAN Hangi Birimlerden Oluşur, İLKSAN Organları Nelerdir?

İLKSAN yapısını oluşturan sandığın organlarını çok detaya girmemek üzere size anlatmaya çalışacağım.

İLKSAN organları 4 unsurdan oluşur.

1) İLKSAN Temsilciler Kurulu (Genel Kurul)
2) İLKSAN Yönetim Kurulu
3) İLKSAN Denetleme Kurulu
4) İLKSAN Genel Müdürlük

1. İLKSAN Temsilciler Kurulu (Genel Kurul)

Yazı serime başlamama vesile olan 9 Nisan 2016 tarihinde yapılacak İLKSAN İlçe Temsilcilik seçimleri ve arkasından gelecek İLKSAN İl Temsilcilik seçimleri; İLKSAN Temsilciler Kurulu‘nun ana kaynağıdır.

Dört yılda bir yapılan Temsilciler Kurulu illerden gelen temsilcilerden oluşur. İllerde en az 2 en fazla 4 temsilci seçilebilir. Bu sayı o ildeki İLKSAN üye sayısı ile belirlenir. Seçilen bu temsilciler İLKSAN Temsilciler Kurulu’nu yani İLKSAN Genel Kurulu oluşturur.

Kısaca ilçelerde İLKSAN ilçe temsilcisi seçilir, İLKSAN ilçe temsilcisi seçilenler İLKSAN İl Temsilcisi seçerler bu seçilen temsilciler de İLKSAN Temsilciler Kurulu’nu oluşturur.

Lütfen buraya düşeceğim bu notu aklınızda tutunuz, İLKSAN Temsilciler Kurulu tamamen İLKSAN üyelerinden seçilenlerle oluşmuştur. Burada ne demek istediğim İLKSAN’a ait diğer organları anlatırken anlaşılacaktır.

2) İLKSAN Yönetim Kurulu

İLKSAN Yönetim Kurulu 7 asıl ve 7 yedek üyeden oluşur. Bunların nasıl seçildiğini inceleyelim;

Bir önceki maddede belirttiğim İLKSAN Temsilciler Kurulu içerisinden aday olanlardan 3 asıl ve 3 yedek üye İLKSAN Yönetim Kurulu’na seçilir.

İşte bundan sonrasına dikkat. 7 kişinin 3’ü İİLKSAN üyeleri tarafından seçildi geri kalan 4 üye ise bakın nasıl seçiliyor.

Milli Eğitim Bakanı tarafından MEB merkez teşkilatında halen çalışan 3 aday arasından 1 asıl 1 yedek üye İLKSAN Yönetim Kurulu’na seçilir. Ayrıca;

Maliye, hukuk, işletme, bankacılık alanlarında ihtisas sahibi, tecrübeli ve yüksek öğrenimli olmak şartı ile Milli Eğitim Bakanı tarafından gösterilecek 6 aday arasından 3 asıl 3 yedek üye İLKSAN Yönetim Kurulu’na seçilir.

Kısaca 7 üyenin 3 tanesini İLKSAN üyeleri, geri kalan 4 üyeyi ise Milli Eğitim Bakanı seçtirmiş oluyor. Çoğunluğunun MEB‘e ait olduğu İLKSAN Yönetim Kurulu.

İlk yazımda birkaç eleştirim olmuştu. Bu konuda da eleştirim olacak. Ben 3’e 4 olan oranın ters bir şekilde 4’e 3 olarak hatta 5’e 2, 6’ya 1 olarak değiştirilmesi taraftarıyım. MEB tarafından seçilen kişi sayısı azaltılmalıdır.

İLKSAN Yönetim Kurulu karar yeter sayısı 4’tür. Tamamen dengelerin değiştiği bir orandır.

3) İLKSAN Denetleme Kurulu

İLKSAN Denetleme Kurulu görev süresi de İLKSAN Yönetim Kurulu süresi gibi 2 yıldır. Temsilciler Kurulu 4 yıl,  İLKSAN Yönetim Kurulu ve  İLKSAN Denetleme Kurulu görev süresi 2 yıldır.

İLKSAN Denetleme Kurulu 3 asıl 3 yedek üyeden oluşur. Burada da MEB’in ağırlığı görülmektedir.

İLKSAN Genel Kurulda İLKSAN Denetleme Kurulu için 1 asıl 1 yedek üye seçilir.

Maliye, hukuk, işletme,  bankacılık sahalarında ihtisas sahibi, tecrübeli, yüksek öğrenimli 4 aday Milli Eğitim Bakanı tarafından aday gösterilir ve bu 4 adaydan 2 asil, 2 yedek üye seçilir.

Burada da görüldüğü üzere 1 üye Temsilciler Kurulu tarafından İLKSAN üyesi 2 üye MEB tarafından önerilen üyelerden seçilmiş oluyor.

Burada da fikrim İLKSAN Yönetim Kurulu üye dağılımında bahsettiğim gibi olacak. İLKSAN Denetleme Kurulu’nun 2 üyesi İLKSAN üyeleri tarafından, 1 üyesi MEB tarafından belirlensin.

4) İLKSAN Genel Müdürlük

MEB personelleri olarak genelde İLKSAN’ın genel müdürünü, İLKSAN Genel Müdürlük yapısını bilmeyiz. Kısaca anlatayım.

İLKSAN genel müdürlük yapısı genel müdürden, genel müdürün yardımcılarından, genel müdürlük bünyesinde çalışan memurlardan oluşur. Lakin İLKSAN üyesei Genel Müdür olamıyor. (İLKSAN Üyesi öğretmenleri kastediyorum). Evet yanlış duymadınız İLKSAN’da bizler(öğretmenler olarak) Genel Müdür olamıyoruz. Eleştirdiğim bir nokta daha. Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcılarının işletme ekonomisi, maliye, hukuk, bankacılık ve muhasebe alanlarında ihtisas ve tecrübe sahibi ve yüksek öğrenim görmüş olmaları zorunlu. Ayrıca Genel Müdür’ü biz seçemiyoruz. Genel Müdür gösterilen 3 aday arasından İLKSAN Yönetim Kurulu tarafından seçiliyor. Ayrıca Genel Müdür çalışacağı Genel Müdür Yardımcılarını kendisi İLKSAN Yönetim Kurulu‘na teklif ediyor. Burada da İLKSAN üyeleri söz sahibi değil. Ben kesinlikle ve kesinlikle üst düzeylere İLKSAN üyelerinin seçilmesi gerektiği tarafındayım.

Bu yazımda sizlere İLKSAN hakkında bilgi vermeye İLKSAN’ı kimlerin yönettiğine, İLKSAN’da kimlerin söz sahibi olduğuna değindim. Bir sonraki yazımda İLKSAN yardımlarına, İLKSAN aidatlarına değineceğim. Görüşmek üzere. İLKSAN yazılarımın altına düştüğüm dotu tekrar düşüyorum; İLKSAN‘a Objektif Bakın, Üyesi Olduğunuz Sendika İle Değerlendirmeyin. Eleştirecek Noktaları Eleştirin, Doğruları da Savunun.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

Sendika Haberleri

İLKSAN En Son Haberleri

ETİKETLER: ,
YORUMLAR
 1. Ayşe dedi ki:

  İlkokul öğretmenleri sandığı kooperatif anlayışı ile 1943 yılında kurulmuş. O yılların öğretmeni babamdan biliyorum. Daha adilmiş.üyelerin hepsi öğretmen. Ama yöneticilerin 4 nü Öğretmen olmayan kişilerden bakanlık atıyor. 1995 yılındaki yapılanma hiç adil olmamış. Bakanlıktan varsa üyesi temsilen seçilir birisi, ne bu kayyum gibi, çok yanlış. 7 üyenin 4 dü seçimle değil atamayla olmaz, Acilen düzeltilmeli, Bunun için biz uüyeler olarak ne yapabiliriz. selamlar

 2. Halil İnalcık dedi ki:

  O kadar çok yanlış var ki hangi birini düzeltelim diyesi geliyor insanın,
  1- Kardeşim Kanun gereği Tüm İlksan Çalışanları zaten sandığa üye, e bütün çalışanlar sandığa üye oldukları için Genel Müdür’de kanunen üye..
  2-İLKSAN üyesi genel Müdür olamaz diye nerde bir kural var, Sandık bir finans kurumu tabiiki profesyonel işler bu alanda eğitim almış kişilerce yapılmalı, zaten Yönetim Kurulu Genel Müdürlüğün üstündeki bir makam, aslen ve hukuken Kurumu Üyeler Yönetiyor.
  3- yahu biraz insaff.. şu kurum hakkında yazı yazıyosun ama İLKSAN’ın SENDİKA olmadığını bile bilmiyorsun.. İLKSAN SENDİKA değil SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM SANDIĞI..

  1. Halil Bey, yorumunuz için teşekkür ederiz. İLKSAN hakkında yazılan bu yazının en son halini sanırım okumadınız. Yazı yazar tarafından ve site editörleri tarafından tekrar tekrar okunur yanlış anlaşılmaması adına gerekli güncellemeler yapılır. Sizin okumadığınızı farzederek;

   1. Genel Müdür Öğretmen arasından seçilmiyor, burada belirtilen nokta bu. Artı Genel Müdür Bakan önerisi ile belirleniyor. Bu konularda eğer bizim yanlış bildiğimizi düşünüyorsanız İLKSAN sitesinden gerekli belgeleri inceleyiniz.
   2. İLKSAN üyesi öğretmen nasıl genel müdür oluyor? Siz açıklayın. “işletme ekonomisi, maliye, hukuk, bankacılık ve muhasebe alanlarında ihtisas ve tecrübe sahibi” bu şartı taşıyan öğretmen var mı? Lütfen yorumlamanızı bu noktadan yapın.
   3. Biz İLKSAN’ın sandık olduğunu zaten belirttik. Siz eğer öğretmenseniz öğretmen ortamında İLKSAN sendika olarak telaffuz edilir. Biz öğretmen bakış açısı ile yazılarımızı yazmaya, yazdırmaya, hazırlamaya çalıştırız. Ancak resmi açıklamaları da belirtirirz.

   NOT: İLKSAN konusunda siz bu yazıdan hata bulmak (!) ile zaman harcayacağınıza İLKSAN hakkında üç beş fikir belirtseydiniz bizlerde istifade etseydik.

   Kolay gelsin.

  2. Ayşe dedi ki:

   Siz Genel müdürmüsünüz de savunuyorsunuz. Biz seçilmesine birşey demeyiz atanması doğru değil.