DOLAR 5,8033
EURO 6,4568
ALTIN 278,1
BIST 97.886
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

İLKSAN Yardımları Nelerdir, İkraz Nedir, İLKSAN Evlilik Yardımı

İLKSAN Yardımları Nelerdir, İkraz Nedir, İLKSAN Evlilik Yardımı Nasıl Alınır? İLKSAN Evlilik Yardımı Ne Kadar?

İLKSAN Yardımları Nelerdir, İkraz Nedir, İLKSAN Evlilik Yardımı
06.04.2016
A+
A-

İLKSAN Yardımları Nelerdir, İkraz Nedir, İLKSAN Evlilik Yardımı

İLKSAN haber serisinin üçüncü başlığı ile karşınızdayız. Arif Muzaffer KUL tarafından kaleme alınan ve editörlerimiz tarafından güncellenerek yayına sokulan İLKSAN haberlerimize devam ediyoruz.

İLKSAN haber serisinin birinci haberi, İLKSAN’a Kimler Üye Olabilir, İLKSAN Zorunlu Mu?

İLKSAN haber serisinin ikinci haberi, İLKSAN Nedir, İLKSAN’ı Kimler Yönetiyor, Bilmeniz Gerekenler

İLKSAN’a Kimler Üye Olabilir, İLKSAN Zorunlu Mu?

İLKSAN’a Kimler Üye Olabilir, İLKSAN Zorunlu Mu?

 

İLKSAN Nedir, İLKSAN'ı Kimler Yönetiyor, Bilmeniz Gerekenler

İLKSAN Nedir, İLKSAN’ı Kimler Yönetiyor, Bilmeniz Gerekenler

olarak sizlerle paylaşmıştık. Bize gelen görüş ve haber yorumlarında İLKSAN’a hakaret vari yorumlar da yapılmakta, İLKSAN delege sayısı fazla olan sendika için uygunsuz eleştiriler de yapılmaktadır. Biz bu etik olmayan yorumları sizlerle paylaşmıyoruz. İLKSAN’ı öğretmen gözü ile, öğretmenler odasına konuşulan ile anlatıyoruz. Bir gün içerisinde olumlu dönül aldığımız öğretmenlerimize ve İLKSAN üyelerine teşekkür ederiz. Dediğimiz gibi İLKSAN’ın tebrik edilecek, övülecek yanları tebrik edilir, övülür. Eleştirilecek noktaları da düzgün bir üslup ile eleştirilir, fikir alış verişine katkı sağlanır. Haberimize geçelim,

İLKSAN Yardımları Nelerdir, İkraz Nedir, İLKSAN Evlilik Yardımı Nasıl Alınır? İLKSAN Evlilik Yardımı Ne Kadar?

İLKSAN Yardımları,

İLKSAN üyelerine aşağıdaki başlıklar altında yardım yapmaktadır.

  1. Evlenme Yardımı,
  2. Emekli Yardımı,
  3. Doğal Afet Yardımı,
  4. Maluliyet Yardımı,
  5. Ölüm Yardımı,
  6. Şehit Yardımı
  7. İkraz (İLKSAN Kredi)

Bunları kısaca açıklayalım.

1.İLKSAN Evlenme Yardımı:

Öncelikle geçtiğimiz günlerdeİLKSAN tarafından açıklanan verilerde, 2015 yılında İLKSAN tarafından 4.206 üyesine 2.259.725,00 TL evlenme yardımı yapılmış. Bir üye için 540 TL yapıyor diyebiliriz. Tabii bunun hesaplamasında etkenler mevcut.

Bu yüzden 2015 yılında evlenen bir İLKSAN üyesi ortalama 550 TL evlilik yardımı almaktadır.

İLKSAN evlilik yardımı bir defaya özgü veriliyor. Boşandınız tekrar evlendiniz İLKSAN evlilik yardımı vermiyor. Karı koca ikisi de İLKSAN üyesi ise ikisi de bu yardımı tam olarak alıyor. Öğretmen arkadaşlar bu konuda yolluk hesabında olduğu gibi bir öğretmen tam öğretmen eşe yarım yatıyor diye bize dönüşlerde bulunuyor ancak İLKSAN’da bu böyle değil. İLKSAN üyeleri ayrı ayrı evlilik yardımı alıyorlar ve kesinti olmadan alıyorlar.

İLKSAN evlenen üyelere Evlenme İkrazı’da veriyor. Evlenme İkrazı Nedir? Evlenen üye isterse İLKSAN’dan son aidatlarının 120 katı tutarında, faizsiz ve 12 ay vadeli kredi alabiliyorlar. Örnek verirsek, son aidat kesintiniz 40 lira. 120 katı 4800 TL yapar. 4800 lira parayı İLKSAN size veriyor ve faizsiz 12 ayda ödüyorsunuz.

Burada önemli bir nokta var. Eğer evlilik ikrazı alırsanız İLKSAN evlilik yardımı olan 550 TL yi alamazsınız. 550 TL olan evlilik yardımını alırsaniz evlilik ikrazı alamazsınız. Bu konuda İLKSAN düzenlemeye gitmelidir. Evlilik yardımı 550 TL değil daha da yükseltilmelidir. Ayrıca üye hem evlilik ikrazı hem de evlilik yardımını almalıdır görüşündeyiz.

2. İLKSAN Emekli Yardımı:

İLKSAN açıklaması;

İLKSAN üyesi olan ve 2015 yılında emekli olan 4.492 İLKSAN üyesine 93.986.827,17 TL İLKSAN emekli ikramiyesi ödenmiştir.

İLKSAN Emekli İkramiyesi, İLKSAN Emekli Yardımı Ne Kadar?

İLKSAN üyesi olan ve en az 120 ay aidat kesintisi yapılan bir üye emekli olduğunda alacağı emeklilik yardımını hesaplayalım;

İLKSAN Aidat ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliğinin 10. madde gereği,

  • Sandığa ödemiş olduğu aidat toplamının yüzde yüz elli fazlası
  • Üyenin ödediği son aidat tutarının yüz ile çarpımının tutarı
  • Son aidat tutarının dört katının aidat ödenen toplam yılla çarpımının tutarı.

bunlar hesaplanır ve çıkan miktar İLKSAN Emeklilik Yardımı olarak İLKSAN üyesine ödenir.

05.04.2016 tarihinde İLKSAN’ı arayarak bizzat öğrendiğimiz örneği vermek istiyoruz.

33 yıl İLKSAN üyesi olan ve Mart 2016 sonu, Nisan 2016 başı gibi emekli olan üyenin toplam İLKSAN kesintisi 4500 lira. Aldığı İLKSAN emekli yardımı 24 bin lira. (rakamlar yuvarlanmıştır)

İLKSAN tarafından üyelere gönderilen kısa mesajda yer alan bilgilere göre;

2000 yılından önce İLKSAN emekli yardımı öğretmen maaşının 2 katı tutarında ödeniyormuş, 2016 yılı itibari ile İLKSAN emekli yardımı öğretmen maaşının 8 katı tutarında ödeniyor.

Bu gerçekten İLKSAN için çok olumlu bir özellik. Daha da iyileştirme yapılarak üyelere katkı sağlayacağı düşüncesindeyim.

3.İLKSAN Doğal Afet Yardımı:

Doğal afete uğrayan bir İLKSAN üyesi doğal afetin durumuna göre yetkili kılınan kurum veya kuruluştan alınacak raporlar ile İLKSAN’dan doğal afet yardımı almaktadır.

İLKSAN doğal afet yardımı tutarları;

Eğer Mülkünüz Az Hasarlı İse : Son aidatın 16 katı tutarı

Eğer Mülkünüz Orta Hasarlı İse : Son aidatın 20 katı tutarı

Eğer Mülkünüz Ağır Hasarlı İse : Son aidatın 24 katı tutarı

İLKSAN doğal afet yardımı alınabilir.

İLKSAN verilerinde 2015 yılında doğal afet mağduru olan İLKSAN üyesi 2 kişiye toplamda 1.445,12 TL İLKSAN Doğal Afet Yardımı yapıldığını açıkladı. Bu miktar arttırılmalıdır.

4.İLKSAN Maluliyet Yardımı

İLKSAN üyesi iken malulen emekli olan İLKSAN üyelerine ödenen yardımdır. Maluliyet yardımı, üyelik sürelerine bakılmaksızın emekli yardımı hesaplama usul ve esaslarına göre hesaplanmaktadır.

2015 yılında İLKSAN üyesi olan ve maluliyete uğrayan 33 üyeye 491.945,61 TL İLKSAN maluliyet yardımı yapılmıştır.

5. İLKSAN Ölüm Yardımı

İLKSAN üyesi iken vefat edenin kanuni varislerine müracaatları halinde ölüm yardımı yapılmaktadır. Müracaat edilmediğinde bu yardım alınamaz. Eğer varis 18 yaşından küçük ise; kanuni vasisine ödeme yapılır.

İLKSAN Ölüm yardımı miktarı ne kadardır? İLKSAN ölüm yardımı, üyelik süresine bakılmaksızın emekli yardımı hesaplama usul ve esaslarına göre hesaplanmaktadır.

2015 yılında 195 üyenin varislerine 3.348.172,42 TL İLKSAN ölüm yardımı yapılmıştır.

6.İLKSAN Şehit Yardımı

İLKSAN üyesi görevi başında iken şehit edilirse, şehit olan üyenin kanuni varislerine, her yıl İLKSAN yönetim kurulunca belirlenen miktar kadar yardım yapılmaktadır. İLKSAN yönetim kurulu 2015 yılı için şehit yardımı miktarını 15000 TL olarak belirlemişti.

7. İkraz (İLKSAN Kredi)

İLKSAN’ı eleştirenlerin de tercih ettiği, İLKSAN üyelerinin talebinin fazla olduğu İkraz İLKSAN tarafından üyelerine verilmektedir.

İkraz için İLKSAN resmi internet sitesine bakabilirsiniz.

İLKSAN’dan İcra Borcu Olan Öğretmenlere/Üyelere Kredi

Geçtiğimiz günlerde İLKSAN yönetmeliği değiştirildi. Yapılan açıklamada, “İKRAZ Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklik Tebliğler Dergisinin Şubat 2016 Sayısında Yayınlanmış Olup İcra Borcu Olan İLKSAN üyelerine Yeni Yönetmeliğin 6.Maddesi Kapsamında İkraz Verilebilecektir.” denilmiştir.

Bu gerçekten icra borcu olan öğretmenler ve İLKSAN üyeleri için çok olumlu bir gelişmedir. İLKSAN’ı tebrik etmemek elde değil.

İLKSAN’dan Tüp Bebek Yardımı, Tüp Bebek İkrazı

İLKSAN üyeleri tüp bebek tedavisi için İLKSAN’dan 12 veya 24 ay vade ile en büyük 5 bankanın kredi oranı ortalamasından %34 oranında indirim yapmak sureti ile ikraz alabiliyorlar. İLKSAN’dan yapılan açıklamada üyelerden Tüp Bebek İkrazı için yoğun bir talep gördükleri açıklanmıştı.

İLKSAN yazılarımın altına düştüğüm dotu tekrar düşüyorum; İLKSAN‘a Objektif Bakın, Üyesi Olduğunuz Sendika İle Değerlendirmeyin. Eleştirecek Noktaları Eleştirin, Doğruları da Savunun.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

Sendika Haberleri

İLKSAN Haberleri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.