DOLAR 5,8046
EURO 6,4551
ALTIN 278,0
BIST 97.886
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

İLKSAN’a Kimler Üye Olabilir, İLKSAN Zorunlu Mu?

İLKSAN ayrılma, İLKSAN isteğe bağlı üyelik, İLKSAN bünyesinde kimlerin üye olabileceği başta olmak üzere tüm hususları ele alalım.

İLKSAN’a Kimler Üye Olabilir, İLKSAN Zorunlu Mu?
05.04.2016
A+
A-

İLKSAN’a Kimler Üye Olabilir, İLKSAN Zorunlu Mu?

İLKSAN İlçe Temsilcilik seçimleri yaklaşıyor. 9 Nisan’da yapılacak olan İLKSAN İlçe Temsilcilik seçimleri öncesi Öğretmenler İçin bilgi danışmanı Arif Muzaffer KUL tarafından hazırlanan İLKSAN hakkında haber serimize başlıyoruz. İLKSAN haber serimizde İLKSAN‘a tarafsız bakacağımızı, eleştirmemiz gereken yerleri eleştireceğimizi belirtmek isteriz.

İLKSAN haber serimizin birincisi çok konuşulan İLKSAN üyelik durumu. Bu haberimiz serinin ikinci haberi olmasına rağmen bu konuda çok soru geldiği için öne çektik.

 İLKSAN’a Kimler Üye Olabilir, İLKSAN Zorunlu Mu?

Haberimizle bu konuyu sizlere anlatmaya çalışacağız.

İLKSAN’a Kimler Üye Olabilir, İLKSAN Üyeleri Kimlerdir?

Maddeler halinde belirtelim;

1. Sınıf Öğretmenleri İLKSAN üyesidir. Yardımcı ve Stajyer Sınıf Öğretmenleri de İLKSAN‘a üyedir.

2. Özel Eğitim Öğretmenleri İLKSAN üyesidir. Özel Eğitim Öğretmenleri;

– Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenleri

– İşitme Engelliler Sınıf Öğretmenleri.

– Görme Engelliler Sınıf Öğretmenleri

– Ortopedik Engelliler Sınıf Öğretmenleri

–  Eğitim Uygulama Okulu öğretmenleri (Öğretilebilir zihin engelliler Sınıf Öğretmenleri)

– Otistik Çocuklar Eğitimi Sınıf Öğretmenleri

3. İl Milli Eğitim Müdürleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri İLKSAN üyesidir. Aynı zamanda İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri İLKSAN üyesidir.

4. İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalışan memur, tekniker, teknisyen, mühendis, mimar ve sivil savunma uzmanları İLKSAN üyesidir.

5. MEB personeli olan Maarif Müfettişleri ve Müfettiş yardımcıları İLKSAN üyesidir.

6. MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünde çalışan ve İlköğretim Genel Müdürlüğü kadrosunda bulunan memurlar İLKSAN üyesidir.

7. Kadrosu Milli Eğitim Müdürlüklerinde bulunan Rehber Öğretmenler İLKSAN üyesidir.

8. Bilim Sanat Merkezlerinde çalışan Sınıf Öğretmenleri İLKSAN üyesidir.

9. Görev unvanı Sınıf Öğretmeni olup ilköğretim okulları dışındaki eğitim kurumlarına atananlar İLKSAN üyesidir.

10. Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, Öğretmenevi (A.S.O.) ve buna bağlı olarak Bilim Sanat Merkezinde görevli Müdür, Müdür Baş  yardımcısı ve Müdür yardımcısı eğer atamaya esas branşı “sınıf öğretmeni” ise İLKSAN üyesidir.

11. Son olarak da İLKSAN sandık işlerinde çalışan memurlar İLKSAN üyesidir.

Okul Öncesi Öğretmenleri İLKSAN Üyesi Mi? Anasınıfı Öğretmenleri İLKSAN Üyesi Mi?

Burada önemli bir notu hatırlatmakta yarar var. İLKSAN Genel Müdürlüğü 25.09.2009 tarih ve 12/10 sayı ile karar ile okul öncesi öğretmenlerinin İLKSAN üye olma durumunu iptal etmiştir. 14.09.2009 tarihi ve sonrasında MEB bünyesine atanan okul öncesi öğretmenleri İLKSAN’a üye olamamaktadır.

İLKSAN o dönem kurumlara gönderdiği yazıda okul öncesi öğretmenlerinden üyeliklerine devam etmek isteyenlerin devam edebileceğini, üyeliğini devam ettirmek istemeyip, yazılı olarak ödedikleri aidatları geri almak isteyenlere aidatların faizi ile geri ödeneceğini belirtmiştir. Ancak burada benim de çok eleştirdiğim bir nokta var. İLKSAN üyelikten ayrılmak isteyen okul öncesi öğretmenlere aidatlarını faizi ile vereceğini belirmiştir ancak eğer okul öncesi öğretmeni İLKSAN’dan evlenme yardımı ve doğal afet yardımı aldı ise bunu geri alıyor. Ödediği aidatlardan bu yardımları düşerek ödeme yapma kararı almış. İLKSAN bu kararı alırken evlilik yardımı ve doğal afet yardımını geri almamalıydı. O dönem kaç kişinin İLKSAN üyeliğinden ayrıldığını kaç kişinin İLKSAN üyeliğine devam kararı aldığını, ayrılanların da İLKSAN’dan aldıysa evlilik ve doğal afet yardımını ödeyip ödemediğini bilemiyorum.  Dediğim gibi benim eleştirdiğim nokta burası.

Gelelim İLKSAN üyeliğinin zorunlu olup olmama durumuna;

İLKSAN Zorunlu Mu, İLKSAN Üyeliği Zorunlu Mu, İLKSAN’dan Ayrılabilir Miyim?

1943 yılında 4357 sayılı Kanun ile sağlık ve sosyal yardımla ilgili meselelerde öğretmenleri birbirlerine yardım edici duruma getirmek amacıyla kurulmuş olan İLKSAN üyeliğinde zorunluluk durumunu açıklayayım.

01/06/2012 tarihinden sonra atananlar için İLKSAN üyeliği isteğe bağlı hale getirilmiştir. 01/06/2012 tarihinden önce atananlar için İLKSAN‘dan çıkmak mümkün değil. Ancak emekli olunduğunda ya da farlı kuruma geçiş yapıldığında İLKSAN üyeliğinin sona ermesi mümkündür.

İLKSAN bu konuda çok eleştiri alıyor. İLKSAN üyeliği zorunlu olmaktan çıkarılsın diye. İLKSAN bu konuda alternatifli bir çalışma yapabilir. Öğretmenlerin ve sandığın hak kaybı yaşamaması adına İLKSAN üyeliğinin zorunluluğunun kaldırılması üzerinde projeler üretilebilir. Bu yazımdaki ikinci eleştirim de İLKSAN üyeliğinin zorunlu olması, İLKSAN üyeliği zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır. Kişiler kendilerine göre alternatif üretebiliyorsa oraya yönlenebilirler. İLKSAN’da kalmak isteyen de kalabilir. Ben bu konuda “ekonomi” açısından detaylı bilgi veremem olaya klasik bir öğretmen gözü ile baktığım zaman zorunluluk olmamalıdır.

2016/2017 yıllarını kapsayan 3. dönem Toplu Sözleşmenin Eğitim Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişikin Toplu Sözleşme başlıklı 2. bölümün İlksan üyeliği başlıklı 9. maddesi gereğince İLKSAN kapatıldı, İLKSAN kapatılıyor, İLKSAN bitti gibi haberler yapılmaya başlanmıştı. Hatta eğitim kolundaki sendikalardan bazıları üyelerine İLKSAN üyelik ayrılma formu bile gönderdi. Fakat Danıştay 17. Dairesinin 17 Aralık 2015 tarih ve 2015/13814 sayılı kararı neticesinde ilgili 9.maddenin Yürütülmesinin Durdurulması kararı oy birliği ile alındı. İLKSAN bu karardan sonra yaptığı açıklamada; 357 Sayılı Kanunun 11.Maddesi hükmü yürürlükte olduğunu hatırlatmıştır. Kısaca İLKSAN kapatılmadı, İLKSAN üyeliği zorunlu olarak devam etmektedir.

Bir sonraki yazılarımda İLKSAN Nedir, İLKSAN’ı Kimler Yönetiyor, İLKSAN Hakkında bilgi vermeye, İLKSAN yardımlarına, İLKSAN aidatlarına değineceğim. Görüşmek üzere. İLKSAN yazılarımın altına düştüğüm dotu tekrar düşüyorum; İLKSAN’a Objektif Bakın, Üyesi Olduğunuz Sendika İle Değerlendirmeyin. Eleştirecek Noktaları Eleştirin, Doğruları da Savunun.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

Sendika Haberleri

İLKSAN Haber

ETİKETLER: ,
YORUMLAR
 1. samet dedi ki:

  merhabalar bana yardımcı olursanız sevinirim meb de hizmetliyim kadrolu kredi kullana bilirmiyim ilksana üye olursam saygılar

 2. samet dedi ki:

  merhabalar ilsana üye olup kredi kullanabilirmiyim kadrom hizmeli meb de

 3. zehraa dedi ki:

  merhabalar hocam. Bir konuda bilgi almak istiyorum. Milli eğitim personeli olduğum için ilksan a üyeliğim yapıldı. Ancak kadrom hizmetli. Kadrosu hizmetli olan personelin ilksana üyeliği olur mu?Şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba İLKSAN üyeliği zorunludur. Siz üye iseniz mevzuat kapsamında üyeliğiniz yapılmıştır.

 4. Cuma KILINÇ dedi ki:

  iyi çalışmalar
  ben 4/b personeli olarak ilksan’a üye olabilirmiyim bilgi verebilirseniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, İLKSAN üyeliği isteğe bağlı değildir.

 5. Menduh ÖZKAYA dedi ki:

  ben 05.01.1981 yılında göreve başladım vekil öğretmenlğim askerlik borçlanmam ve fiili olarak çalışmamla birlikte toplam kırk yılımı bitirmiş bulunmaktayım ilksan üyeliğim hangi tarihte yapılmıştır bilgi almak istiyorum bildiğim kadarıyla üyelik işlemlerim bu sistem ne zaman başlamışsa tam olması gerekir.40 Yıllık hizmetime karşılık emekli olmam halinde toplamda ne kadar yardım alacağımı öğrenmek istiyorum.15.2.2018 maaşım 40119 tl dir sagılarımla.