İLKSAN’da Çözüm Protesto Değil Sandığa Gitmektir

İLKSAN’da Çözüm Protesto Değil Sandığa Gitmektir Yarın yani 9 Nisan Cumartesi günü ülkemiz genelinde İLKSAN İlçe temsilcilik seçimleri yapılacak. İnternet ortamında son dönemde alevlenen İLKSAN yazılarına baktığımızda bilgi kirliliği ile karşı karşıya kaldığımızı görmemek mümkün değil. Danışman yazarımız Arif Muzaffer KUL tarafından tarafsız bir gözle kaleme alınan İLKSAN yazılarının bu bilgi kirliliğinde ne derece yarar sağladığını […]

İLKSAN’da Çözüm Protesto Değil Sandığa Gitmektir

İLKSAN’da Çözüm Protesto Değil Sandığa Gitmektir

Yarın yani 9 Nisan Cumartesi günü ülkemiz genelinde İLKSAN İlçe temsilcilik seçimleri yapılacak. İnternet ortamında son dönemde alevlenen İLKSAN yazılarına baktığımızda bilgi kirliliği ile karşı karşıya kaldığımızı görmemek mümkün değil.

Danışman yazarımız Arif Muzaffer KUL tarafından tarafsız bir gözle kaleme alınan İLKSAN yazılarının bu bilgi kirliliğinde ne derece yarar sağladığını sitemiz takipçilerinden gelen mesajlardan görüyoruz.

A sendika İLKSAN‘ı ahlaksız bir şekilde yerden yere vuruyor, B sendikası suçu başka sendikaya atıyor, C sendikası seçimlere gitmiyor. Sendikaların kalemini tutanlar ise köşelerinden atıp tutmaya devam ediyor.

Öğretmenler İçin olarak İLKSAN‘ın olumlu yönlerini sizlerle paylaştık, zaman zaman da paylaşacağız ancak öğretmen gözü ile bakıldığında düzeltilmesi, iyileştirilmesi gereken noktaları da dile getirmek boynumuzun borcudur..

EĞİTİM BİR-SEN SANDIĞA GİTMİYOR

Eğitim Bir-Sen İLKSAN seçimlerini boykot etme kararını çok önceden aldı ve üyelerin seçime gitmemeleri hususunda afişler iş yeri temsilcileri tarafından öğretmenler odalarına asıldı. Peki bu karar doğru mu? Eğitim Bir-Sen sendikasının İLKSAN üyelerine böyle bir yaptırım uygulama hakkı var mı?

Eğitim Bir-Sen bu kararla sendika üyelerini zorunlu üyesi oldukları İLKSAN‘ın dışına itmeye çalışmaktadır. Aylık cebinizden sandığa para kesilecek, sizin sosyal ve sağlık alanında bir sandığınız olacak Eğitim Bir-Sen buna karışarak bu parayı sorma, araştırma, müdahil olma, sağlık ve sosyal durumunu boşver diyerek size bunu yaptırmaya çalışacak. Demokrasi gereği sandığa gitmek ve oy kullanmak kadar normal bir durum yoktur. İLKSAN üyesi temsilcisini seçerek hakkının savunulmasını ona emanet eder. Eğitim Bir-Sen bu konuda büyük hata yapmaktadır. Öğretmenler İçin olarak aldığımız öğretmen görüşlerinde İLKSAN üyesi Eğitim Bir-Sen’li kişilerin bu kararı onaylamadıklarını buradan belirtmek isteriz.

İLKSAN’DA BAĞIMSIZ ADAY GÖSTERMEK

Eğitim Bir-Sen bir taraftan protesto edip, protesto kararı alıyor. Diğer taraftan ilçelerde ve merkezlerde Eğitim Bir-Sen yönetimleri bağımsız aday gösteriyor. Amaç o ilçede başka bir sendikadan ya da gerçekten bağımsız aday olmuş güçlü bir adayın oylarını bölmek.

İLKSAN süreci Eğitim Bir-Sen tarafından kesinlikle ve kesinlikle sağlıklı yürütülemedi.

EĞİTİM BİR-SEN NEDEN İLKSAN’DA GÜÇLÜ DEĞİL?

Cevap basit, Eğitim Bir-Sen İLKSAN üzerinden üyelere baskı kuramıyor.

Örnek:

Eğer İLKSAN‘da aday öğretmenler fazla olmuş olsa Eğitim Bir-Sen yetki belirleme çalışmalarında olduğu gibi; “Bize üye olmazsanız adaylığınız kalkmaz” diyemiyor.

Örnek:

Okul müdürlüğü İLKSAN‘dan geçmediği için Eğitim Bir-Sen “Bizim sendikaya geçmezseniz okul müdürü olamazsınız” diyemiyor.

Örnekleri çoğaltmak mümkün, bu yüzden İLKSAN daha objektif ilerleyen bir sandık. İLKSAN seçimleri baskı, korku ile değil hak arama mücadelesi ile gerçekleşiyor diyebiliriz.

Baskı korku dedik, bize bu konuda şikayette bulunacaklar önce açılan soruşturmaları, mahkeme kararlarını, kesilen cezaları lütfen incelesin daha sonra ne demek istediğimizi zaten anlarlar. Tabii anlamak isterlerse

Dönelim İLKSAN‘a

İLKSAN HAKKINDA NOTLAR, İLKSAN SONUÇLARI

En son yapılan (2012) İLKSAN seçim sonuçlarında sendikaların delege sıralaması:

  1. Türk Eğitim-Sen
  2. Eğitim-Sen
  3. Eğitim Bir-Sen

Eğitim Bir-Sen bu seçimde yok (!)

Eğitim Sen İLKSAN seçimleri öncesinde İLKSAN‘ı yerden yere vuruyor ancak seçimlere büyük azimle hazırlanıyorlar. Hatta illerden gelen bilgilerden birisi de İLKSAN için Eğitim-Sen’in gösterdiği adaylar akşamları ev gezmeleri yapıyor. Lakin bu seçimde 2012’deki gibi delege çıkarmaları mümkün değil. Eğitim-Sen üyelerinin son dönemde terör örgütü propagandası suçlamaları ile karşı karşıya kalmaları, genel merkezlerine düzenlenen baskında ortaya çıkan görüntü ve bilgiler, son dönemde hızla gelen Eğitim-Sen istifaları İLKSAN için Eğitim-Sen adaylarına desteği azaltacaktır.

Türk Eğitim-Sen delege oranında diğer sendikalara göre açık ara önde olacağı gözükmektedir.

Öğretmenler İçin olarak kişi hangi sendikadan olursa olsun İLKSAN için sandığa gitmeli, kendi sendikasından ya da başka sendikadan hatta ve hatta bağımsız aday varsa ona tarafsız yaklaşarak İLKSAN üyeliği için oy vermelidir. İLKSAN için kişilerin temsil edilmesi gerekmektedir görüşündeyiz.

İLKSAN eleştirileri seçilen temsilciler üzerinden yapılmalı, dile getirilmelidir.

İLKSAN seçim sonuçları, daha sonra kurulacak genel kurul, yönetim kurulu İLKSAN için yararlı olması dileğiyle.

Öğretmenler İçin

Sendika Haberleri
İLKSAN ve Tüm Sendika Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM