İLKSAN’da Son Durum Ne, İLKSAN’a Kayyum Mu Atanacak?

İLKSAN’da Son Durum Ne, İLKSAN’a Kayyum Mu Atanacak? MemurlarNet tarafından bugün İLKSAN hakkında bir haber yapıldı. Gerçi haber demeyelim İLKSAN’ı hedef gösterme diyelim. Malum son toplu sözleşme sonrası İLKSAN’ın kesin kapatılacağı dillendiriliyordu, gerekli adımlar atılmıştı. Hatta Eğitim Bir-Sen başta olmak üzere sendikalardan İLKSAN karşıtı olanlar üyelerine istifa dilekçe örnekleri sundular, İLKSAN’dan nasıl istifa edileceğini anlatan yazılar yayınladılar. […]

İLKSAN’da Son Durum Ne, İLKSAN’a Kayyum Mu Atanacak?

İLKSAN’da Son Durum Ne, İLKSAN’a Kayyum Mu Atanacak?

MemurlarNet tarafından bugün İLKSAN hakkında bir haber yapıldı. Gerçi haber demeyelim İLKSAN’ı hedef gösterme diyelim. Malum son toplu sözleşme sonrası İLKSAN’ın kesin kapatılacağı dillendiriliyordu, gerekli adımlar atılmıştı. Hatta Eğitim Bir-Sen başta olmak üzere sendikalardan İLKSAN karşıtı olanlar üyelerine istifa dilekçe örnekleri sundular, İLKSAN’dan nasıl istifa edileceğini anlatan yazılar yayınladılar. Mahkeme kararı ile İLKSAN kapatılamadı. İLKSAN’a en büyük karşıt olan Eğitim Bir-Sen İLKSAN (İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı) seçimlerine katılmama kararı aldı.

Eğitim Bir-Sen’in aldığı bu karar, yaptığı bu hareket çok yanlış. Sendikanın binlerce İLKSAN üyesi var, bu kararı tek başına alamazsın. Üyelerine sordun mu? Anket yaptın mı? Yok. O zaman üyelerinin sesi olamazsın. Eğitim Bir-Sen tepe yönetimi son dönemlerde İLKSAN’a delege çıkaramamaktan dolayı bu seçime de boşa girmeyelim düşüncesiyle 9 Nisan 2016 İlçe-11 Haziran 2016 İl Temsilciliği İLKSAN seçimlerine girmiyor.

İLKSAN’da gerçek Ne?

Karşıt görüşe göre İLKSAN batmış da ağlayanı yok, İLKSAN’ı savunanlar için ise durum bunun tam tersi. İLKSAN’da genel müdürün kızı torpille sınavsız işe alındı mı biz bilemiyoruz, bunlar iddia, İLKSAN bu konuda açıklama yapacaktır. İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı olarak bilinen İLKSAN eğer kapanırsa ya da batarsa öğretmenlerin ücretlerini, ikramiyelerini nasıl ödeyecek? İLKSAN’ın planları neler? Bu konularda üyeler yanıt bekliyor.

İLKSAN Konusuna Taraf Olmayın

İLKSAN, İlkokul Öğretmenlerini ilgilendiren bir sendika. Buna Eğitim Bir-Sen’in Türk Eğitim-Sen’in ya da herhangi bir sendikanın olumlu veya olumsuz taraf olmaması gerekmektedir. İLKSAN gerçekten yeterli mi, iyi işler yapıyor mu yoksa zarar mı veriyor? Bunlar tartılmalı, araştırılmalı ve ortak hareket edilmelidir. Ancak bizim sendikacılar işe biraz farklı yerden bakınca İLKSAN konusunda bilgi kirliliği oluşuyor.

Başlıkta kayyum demişken;

Kayyum Nedir? Kayyum’u Kim Atar? Kayyum Ne İş yapar? Kayyum Ne Demek?

Kayyum tam olarak nedir? Kayyum, devlet aracılığıyla tüzel; kişiliklerin ihtiyacından doğan hakemlik, geçimsizlik, arıtma ve benzeri süreçlerde, tüzel kişiliklerin belli işlerini yönetmek ya da meta varlığını yönetim etmek için, geçici süreyle atanan yöneticidir. Kayyum ataması söz konusu olduğunda; şirketin önceki tüm yetkileri alınır ve kayyuma devredilir. Böylece Kayyum, o şirket için tek yetkili haline gelir. Kayyum vesayet organlarından birisidir. Kayyum sadece belirli işleri görmek veya mal varlığını yönetmek için görevlendirilir.

Kayyumun görev ve yetkileri mahkeme tarafından belirlenir. Kayyumun görevi her halde geçici olduğundan, süresi, yetkileri, ücreti kararda açıkça belirtilir. Unutulmaması gereken nokta, kayyumun atanmasına yol açan durumlarla sınırlı yetkili olduğudur. Eğer kayyum atanması belli bir işin görülmesi için istenirse, yetki, görev ve süre de bu işe göre belirlenir. Eğer organ yokluğu nedeniyle atanırsa, kayyumun görevi bu organın seçimini sağlamak olmalıdır. Yoksa kayyum organın yerine geçecek şekilde atanamaz.

İLKSAN’ın durumunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

Sendika Haberleri
İLKSAN ve Sendika Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Ben de dilekçeverdim ama nafile.Bu güne kadar lastikleri paralar beş te değerlendirilse ydi kat kat daha kazançlı çıkardık.Kapatılması güzel olacak.

  2. paylaşılmaz bir kurum : İLKSAN. tüm sendikaların istediği üstünde oyunlar oynandığı nadide bir kurumumuz var onun adı da İLKSAN. ne ilksan mış arkadaş , eğitim bir sen ele geçirmeye çalışıyor ele geçiremeyince protesto ediyor, memurlar.net te sürekli haber yapıyor yalan yanlış. vay anasını…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM