İş bırakma eylemine katılan Eğitim-Sen üyesi 260 öğretmen sürgün edilecek

Eğitim-Sen üyesi olan ve 29 Aralık tarihinde iş bırakma eylemine katıldıkları belirtilen 260 öğretmene farklı illere yer değiştirme yani sürgün cezası verileceği açıklandı.

İş bırakma eylemine katılan Eğitim-Sen üyesi 260 öğretmen sürgün edilecek

İş bırakma eylemine katılan Eğitim-Sen üyesi 260 öğretmen sürgün edilecek

29 Aralık tarihinde yapılan iş bırakma eylemine katılan 260 öğretmenin il dışına sürgün edileceği açıklandı. Sözcü’nün haberine göre Eğitim-Sen Marmaris Şube Başkanı Altan Kumbasar yaptığı açıklamada 29 Aralık grevine katılan Muğla’da görev yapan 260 öğretmenin sürgüne edileceğini iddia etti. Marmaris’te iş bırakma eylemine 56 öğretmen katılırken, Muğla genelinde iş bırakma eylemine katılan Eğitim-Sen üyesi MEB personel sayısı ise 260 kişi olarak açıklandı.

EĞİTİM-SENLİ ÖĞRETMENLERE SÜRGÜN CEZASI

Sendika şube başkanı Kumbasar, geçen yıl yaptıkları bir günlük iş bırakma eyleminden dolayı 260 öğretmene sürgün cezası evrileceğini duyduklarını belirtti. 29 Aralık grevine katılan öğretmenlere son dönemde açılan soruşturmalar nedeniyle savunmaları alındı. Kumbasar tarafından yapılan açıklamada, Fethiye’de görev yapan öğretmenlere il dışı tayin önerildiği belirtildi. Öğretmenlerin sürgün edileceği konusunda resmi bir açıklama olmamasına rağmen Eğitim-Sen şube başkanının yaptığı bu açıklama bu konuda bir çalışma olduğunun göstergesi olabilir. Bakan Yardımcı Orhan Erdem tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan bir açıklamada açığa alınan öğretmenler konusunda yer değiştirme cezalarının verileceği belirtilmişti. Muğla’da bu öğretmenlerin açığa alınıp alınmadığı konusunda ogretmenlericin.com olarak bilgi sahibi değiliz.

29 ARALIK GREVİ

29 Aralık iş bırakma eylemi olarak bilinen 29 Aralık 2015 tarihinde KESK öncülüğünde gerçekleşen iş bırakma eyleminde amaç Doğu’da süren operasyonların bitirilmesiydi. Doğu ve Güneydoğu’da terör örgütüne yönelik güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonları protesto eden Eğitim-Sen yurt genelinde iş bırakma eylemi yapmıştı.

İZMİR’DE SORUŞTURMA SÜRECİ

İzmir’de 29 Aralık iş bırakma eylemine katılan öğretmenler hakkında Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı kovuşturmaya gerek olmadığına karar verirken Kemalpaşa Cumhuriyet Savcılığı ve Bergama Cumhuriyet Savcılığı iş bırakma eylemi ile ilgili soruşturmayı devam ettirme kararı almıştı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM