İsmail Koncuk, 2017 MEB yönetici atama yönetmeliğini değerlendirdi

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atama yönetmeliği bugün değiştirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte yapılan değişiklikler tartışmaları da beraberinde getirdi. Yazılı sınavlar yönetici atamalarda tamamen kaldırıldı ve müdür atamalarından sonra müdür başyardımcısı ile müdür yardımcısı atamaları artık sözlü mülakatla yapılacak.

İsmail Koncuk, 2017 MEB yönetici atama yönetmeliğini değerlendirdi

İsmail Koncuk, 2017 MEB yönetici atama yönetmeliğini değerlendirdi

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Koncuk değiştirilen MEB yönetici görevlendirme yönetmeliği konusunda değerlendirmede bulunurken eleştirilerde de bulundu. Koncuk yaptığı açıklamada yapılan bu düzenleme ile birlikte başarılı yönetici bulmanın imkansız hale getirildiğini vurguladı. Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği 2017 hali ile müdür yardımcılığı atamalarında yazılı sınavın kaldırılmasının öğretmenler başta olmak üzere MEB personelleri arasında huzursuzluk getireceğine değinen Koncuk, geçtiğimiz yıl yapılan müdür yardımcılığı yazılı sınav sonuçlarına dayalı atamalardan öğretmenlerin memnun olduğunu belirtti.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI “TÜY DİKTİ”

MEB yönetici atama yönetmeliği 2017 son hali içerisinde artık yazılı sınav bulunmuyor. Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Koncuk twitter hesabından yaptığı açıklamada yazılı sınavla atamaları yapılan müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı için mülakatın getirilmesinin torpilden başka bir şeye yaramayacağına işaret ederken, torpilli müdür atamalarından sonra bu değişikliğin de yönetici atamalarına tüy dikme olduğunu ifade etti. 2017 yılı müdür yardımcılığı yazılı sınavı atamasının beklendiği sıralarda MEB’in sözlü mülakata dayalı atama sistemi getirmesinin bazı kesimler tarafından istendiğini vurgulayan İsmail Koncuk, yazılı sınava dayalı atamadan öğretmenlerin memnuniyet duymasına rağmen bazı mihrakların memnun olmadığını açıkladı.

OKULLAR TORPİLLİ İDARECİLERDEN YÖNETİLEMEZ HALE GELDİ

İsmail Koncuk mülakata dayalı bir yönetici görevlendirme sistemi ile okulların yönetilemez hale geldiğini belirtirken, torpilli okul müdürlerinden sonra torpilli müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının da yerlerini alacağını açıkladı. İsmail Koncuk Milli Eğitim Bakanlığını ve hükümeti uyardıklarını belirterek bu şekilde devam etmesi halinde okullarda liyakat sahibi idarecilerin bulunamayacağını vurguladı.

UYARIYORUZ! BAŞARILI YÖNETİCİYİ BU ŞEKİLDE BULAMAZSINIZ

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk sendika olarak hükümeti ve yetkilileri uyardıklarını yineledi. Bu şekilde yapılacak yönetici atama usulü ile başarılı yöneticilerin bulunamayacağını açıklayan Koncuk, başarılı yöneticileri de bulamazsanız eğitimde başarı sağlayamazsınız dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

10 yorum

 1. %1000 torpilli olanlara cevaplarını veriyorlar ben bundan %100 eminim milletin hakkı kimsede kalmaz. allaha havale ediyorum. Boşuna ders çalışmayın.

 2. Sanki bundan önce idareci olanlar da çok liyakat çok bilgi vardı da şimdi gelenler mi sıkıntı oluşturdu. Yarası olan gocunur.. Tek adamlığa karş ıduran bu zihniyet koltuklar kendinin olunca kalkmak bilmiyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!! Tabi ki bu demek değildir ki torpil de olsun.. Adalet neyse hak neyse o olsun. iL başkanlarının ya da belirli torpil makamlarının oluşturduğu listeye ben sizden daha çok karşıyım. Ama şu da bilinsin ki, hala FETÖ torpilleri ve atamaları devam ediyor. Şah mat olmadığı müddetçe bu böyle süregelecektir…

  • Hic degilse sinav vardı be hcm, tm sinavda belki yeterli degildi ama ne yapılıyorsa hep eskisinden daha da kotu olmuyor mu ?Simdikiler hiccc birsey den anlamiyorlar ki.Birde bu sekilde geldikleri icin zaten okulda saygi da duyulmuyor.Herseyi fetoye baglayarak,kafayi kuma gomerek dogru bulunmaz ki.Aklin yolu birdir.Etraflica tartisilmadan,egitimcilerin hic gorusu alinmadan yapiliyor hersey.Ben yaptim oldu ile olmaz.Zaten bunu kendileride fark efiyor aradan 3-5yil geciyor snr tekrar sil bastan degistir.Liyakat,adalet,hak, hukuk diye yola cikanlar simdi ne dersen ,neyi elestirirsen hemen ya hain,ya fetocu damgasini yiyor.Yaptigina yanlis yaptik demek buyukluktur.

 3. Eee bu duruma bizler getirdik …Ne yaparsa,ne yapilirsa okey diyenler bizleriz..mdr yrd sinavindan 91 ile atamam yapilmadi.Hakkimi hara ediyorum.Sizleride makam ve koltuk icin adaletsizlikleride bunlara bu sekilde hala onaylayanlarida rabbime sikayet ediyorum.Islam adalet,hak,hukuk uzerine kuruludur.Yaziklar olsun yaziklar olsun,yaziklar olsun.Insanlari dinden,cumadan cuma hutbelerinden sogutanlar,,,bunun vebali buyuk unutmayin.

 4. Yahu bu yöneticiliği sanki milletin kapışamadığı bir şey gibi gösteriyorsunuz. Okullar boş yönetici kadrolarına başvuru bulamıyor.

  • Tabi tabi, bizde egitimciyiz.O bos koltuklar sinavla ,liyakat ile oldugunda kalifiye,yetenekli,bilgili egitimci olmadigindan bostu.Simdi bedavadan ,sinavsiz,kuralsiz zaten bilgi onemli degil sizin icin…ohhh ne guzel…kul hakkiymis,adaletmis,hukukmus, umurunuzdami ki,,lafa gelince din,iman,hak,hukuk,adalet,islam dilinizden dusmez maaşallah.Hakkim olani alamadim sinavla 87 aldim atamam olmadi.Haram olsun

  • Yilmaz’a cavap:Degerli hcm o yonetici koltuklari bos yani isteyen yok ki demek istedin galiba…Peki mulakatla olunca ve idarecilik sinavlari iptal edilince kimler nerelere yalakalip yapıyor,hangi sendikadan çıkmıyor,hangi sendikaya uye oluyorlar hic dusundun mu?Hangi siyasi partinin il baskanlarinin odasindan cikmiyorlar hiccc mi ormedin,duymadin,bilmiyorsun?Benim okulda aklinin ucundan dahi idarecilik gecmeyenler yeni sistemle bülent ersoy gibi döndüler be…kul hakki yiyenlere hakkım Haram olsun,haram olsun..

 5. Allah sorar.Alesten 85 almış adam, alesi kazanamayan adamın karşısında sınav olacak.buna ne gerek var akp il başkanı kendi kafasına göre liste yapsın atasın bıraksın.Yok mülakatmış da yok bilmem üç katı adaymış da 🙂 dalga mı geçiyorsunuz

 6. Oğretmene torpil yetmedi, idarecilere başladılar. Yakında oğrenciyi de mulakatla alacaklar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM