DOLAR 5,7272
EURO 6,3087
ALTIN 275,8
BIST 102.590
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

İsmail Koncuk; kamuda paralel yapılanma istemiyoruz, liyakat adalet gerek

Türkiye kamu-sen, Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Koncuk Yalova’da sendika üyelerine seslendi. Kişilerin sendikal seçimlerine, kamuda paralel yapılanmaya değinen Koncuk, sendika olarak ülkenin geleceğini düşündüklerini açıkladı.

İsmail Koncuk; kamuda paralel yapılanma istemiyoruz, liyakat adalet gerek
28.04.2017
A+
A-

İsmail Koncuk; kamuda paralel yapılanma istemiyoruz, liyakat adalet gerek

Yalova’da sendika üyeleri ile bir araya gelen Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Sendikacılık kamu çalışanları için, ülkemiz için, çocuklarımız için, geleceğimiz için, evlatlarımızı gelecekte nasıl bir çalışma hayatının beklediğini anlamak için önemli bir faaliyet olduğunu belirtti.

Sendikacılığın ülke için ve kamu personelleri için çok önemli bir faaliyet olduğunun altını çizen Koncuk, ülkeyi siyaset yönetir ancak sendikalar, sivil toplum kuruluşları siyaseti kontrol edecek ve siyaseti kontrol altında tutacak bir yapıya sahiptir açıklamasını yaptı. Hangi siyasi parti iktidarda olursa olsun, eğer ülkede demokrasi ve hukuk varsa, insan hakları önemliyse orada sendikalar, sivil toplum kuruluşlarının önemi büyüktür ve kıymetlidir açıklamasında bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bu konuda eksikliklerin olduğunu ülke olarak 10 yıl, 20 yıl geriye gittiklerinin gözlemlediğini belirtti.

KAMU ÇALIŞANLARININ SENDİKAL TERCİHLERİ

Türk Eğitim-Sen Başkanı sendikal tercihlerin neye göre yapıldığını sordu. Sendikal tercihlerin çok önemli olduğunun altını çizen Koncuk, sendikal seçimlerde değerlerin mi göz önüne alındığını, kişilerin kendi hür iradeleri ile mi tercih yapıldığı yoksa günlük korkular, günlük geçici menfaatlere dayanarak mı sendikal tercihler yapılıyor bunun iyi tespit edilmesi gerektiğini açıkladı. Bunun iyi tespit edilip değerlendirilmesinin yapılmaması halinde sendikal mücadelede Türk Eğitim-Sen’in yetemeyeceğini, istenilen başarıyı yakalayamayacağını ifade eden Koncuk, insanlar sendikal tercihlerini amirlerinin gözüne girmek için yapıyorsa, MEB personeli sendikal tercih yaparken haftalık ders programının iyileştirilmesini göz önüne alıyorsa, boş günüme nöbet verilmesin korkusu ve kaygısı ile sendikal tercih yapılıyorsa sendikal mücadelede arzu ettikleri sonuca ulaşmalarının mümkün olmadığını açıkladı.

İYİ BİR YÖNETİCİ ATAMA SİSTEMİ YOK

Kamuda hangi kurum olursa olsun iyi bir yönetici atama sistemi olmadığını ifade eden İsmail Koncuk, yönetici atama sistemi iyileştirilmeden kamu personellerine performans sistemi getirilmesinin uygun olmadığını değerlendirdi. Türkiye Kamu-Sen’in objektif, hakkaniyetle yapılacak bir performans sistemine karşı olmadığını bu şekilde bir performans sistemini oturup görüşebileceklerini, kamu çalışanları için negatif unsuları kabul etmeyeceklerini vurgulayan Koncuk bunu çalışma bakanına da ilettiğini açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığından Milli Eğitim Bakanlığına kadar yönetici atama sisteminin mülakat üzerine kurulu bir sistem haline getirildiğini ifade eden İsmail Koncuk, kamuda olan birkaç iyi uygulamanın da mülakatlar ile birlikte ortadan kaldırıldığı açıkladı.

TÜRKİYE KAMU-SEN KOLTUK PEŞİNDE KOŞMUYOR

Kamuda bilgi birikimine sahip, liyakat sahibi kişilerin yönetici konumuna getirilmesini savunduklarını belirten İsmail Koncuk, Türkiye Kamu-Sen’in menfaat peşinde olmadığını açıkladı. Dünya görüşü ne olursa olsun, hangi sendikanın üyesi olursa olsun adalet, liyakat ve kabiliyet sahibi kişilerin yönetici olmasını savunduklarını ifade eden Koncuk, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet’in Kabe’nin anahtarını bir müşrike verdiğini hatırlattı. Müslüman olmayan birisine anahtarı veren Peygarimizin “İşi ehline veriniz” sözünü söylediğini belirten Koncuk, bugün işi ehline vermekten uzak mevzuat düzenlemeleri ile karşı karşıya olduklarının altını çizdi.

ÇETE ANLAYIŞI VAR

Kamuda çete anlayışına sahip bir yapılanmanın olduğunu belirten Koncuk, Yalova’da başka illerde alenen çete gibi hareket edenlerin olduğunu açıkladı. Çete anlayışı ile okul müdürü tespitinin yapılmasının, bir yerlere şef ataması yapılmasının kararının verilmesi ile ülkenin zararlı çıkacağını vurgulayan Koncuk, mevzuat yönetmelik olmadığı takdirde bu işin yürümeyeceğini belirtti. Devlet yönetimin kurallı bir sistemle başarılı şekilde ilerleyeceğini ifade eden Koncuk, bunların olmaması halinde 15 Temmuz gibi bir ibretle karşı karşıya kalındığını açıkladı.

KAMUDA PARALEL YAPILANMAYA İZİN VERMEYİN

Yalova’dan Cumhurbaşkanına, Başbakana bir kez daha seslenmek istiyorum diyen İsmail Koncuk, kamuda hiçbir paralel yapılanmaya izin vermeyin dedi. 15 Temmuz’da görüldüğü üzere bu tarz yapılanmaların ülkeye zararının ağır olduğunu belirten Koncuk, 15 Temmuz’da FETÖ ile karşımıza çıkanların bugün Yalova’da çete olarak başka bir ilde farklı bir isimle karşılarına çıktığını vurguladı. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak kamuda paralel anlayışı görmek istemediklerini ifade eden İsmail Koncuk, kamu ve ülke zararına olan tüm yapılanmalar için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

EĞİTİM SİSTEMİ CAN ÇEKİŞİYOR

Eğitim sisteminin can çekiştiğini belirten Koncuk, eğitim sisteminin ayakta durmasını fedakar öğretmenler tarafından sağlandığının görülmesini istedi. Okullara seçilen yöneticilerin atama sistemini eleştiren Koncuk “At yiğide göre kişner” atasözünü hatırlattı. Okul müdürlerinin nasıl atandığını, nasıl oralara geldiğini ifade ederken, okulların şu anda ayakta durmasını öğretmenlerin sağladığını açıkladı.

YORUMLAR
  1. cemil dedi ki:

    Kim haksız yere makam ve koltuk icin torpil kovaliyorsa,kimde bunlari bile bile destek oluyorsa,azicik hakkim varsa helal etmiyorum.Dillerinden islam,iman,hak,hukuk,dindarlık…vs dusurmeyenlerin ellerine gectigi ilk firsatta bunlari unutmasi ne acı.Yapıyor bari yüzü kizarsa.Mehmet akifin dedigi gibi;Sarka bakmaz,garbi bilmez gorguden yok payesi,bir kizarmaz yüz yasarmaz göz bütün sermayesi.Nasil kursaklarindan o lokmalar geciyorsa nasil sonrada kul hakkindan bahsediyorlar pes dogrusu.

  2. melik dedi ki:

    Bunlar keşçi kargalar. Adalet arayanda hata