İsmail Koncuk MEB yönetici atama yönetmeliği taslağı için öneri sundu

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk geçtiğimiz gün yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği taslağı için değerlendirmede ve eleştiride bulundu.

İsmail Koncuk MEB yönetici atama yönetmeliği taslağı için öneri sundu

İsmail Koncuk MEB yönetici atama yönetmeliği taslağı için öneri sundu

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk MEB yönetici atama yönetmeliği taslağında mülakatın yer almasını eleştirdi ve zihniyette bir değişiklik olmadığını vurguladı. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı MEB’in taslak yönetmelik ile ilgili görüşleri toplamaya başladığını hatırlatırken yönetici görevlendirme taslak yönetmeliğin şu anda yürürlükte olandan pek farkının olmadığını belirtti.

MEB YÖNETİCİ ATAMA TASLAK YÖNETMELİK

Mevcut yönetici görevlendirme yönetmeliğinde asıl problemin mülakat olduğunun altını çizen Koncuk, “Yönetmelikteki asıl problem MÜLAKATTI, bunu hepimiz biliyoruz, aynı anlayış taslakta da var.” dedi. Tüm eğitimcilere seslenen İsmail Koncuk yönetmelik taslağı değerlendirmesinde mülakata dikkat çekilmesini istedi. “Mülakat ve yazılı sınavın %50, % 50 uygulanması kabul edilemez” vurgusu yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı mülakatın yönetici atamada oranının %10-15 olabileceğini ifade etti.

YÜZDE 85-90 YAZILI YÜZDE 10-15 MÜLAKAT

MEB yönetici görevlendirme yönetmeliği için öneride bulunan İsmail Koncuk yönetmelik kapsamında yarı yarıya olan yazılı ve sözlü puan oranının adil olmadığını belirtti ve “O halde %85-90 yazılı, % 10-15 mülakat puanı esas alınarak yöneticilik görevlendirmesi yapılmalıdır.Ayrıca yöneticilik görev süresi aynı okulda en az 10-12 yıl olmalı, yer değiştirme bundan sonra gerekirse yapılmalıdır.Yoksa kurum kültürü oluşturmak mümkün olmayacaktır.” açıklamasında bulundu.

İSTEKLİ YÖNETİCİ BULAMAYACAKLAR

Yönetmelikte mülakat ve diğer hususların bu şekilde sürmesi halinde yakın zamanda MEB personelleri içerisinde istekli yönetici bulunamayacağını ifade eden Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk meydanların da tek özelliği yandaş olan beceriksiz kişilere kalacağını söyledi. Hükümete ve Milli Eğitim Bakanlığına çağrıda bulunan Koncuk MEB yönetici atamada sorumlulukların ve ülke geleceğinin düşünülerek hareket edilmesi gerektiğine işaret etti. “Aksi, liyakatsiz yöneticilere ve buna bağlı olarak, her alanda başarısızlığa mahkum olmak demektir.” diyen İsmail Koncuk “Bu arada, kamuyu kokutan, kirleten ve bugün utanmadan liyakatten bahseden, paralel sendikamsı yapının çetevari kadrolaşmasına artık müsade edilmemelidir.Yoksa, yıllardır küstürülen fedakar, hiç bir karşılık beklemeden bu ülkeye hizmet etmek isteyenlerin sevdasını köreltirsiniz.” açıklaması ile de Eğitim Bir-Sen’i ve Eğitim Bir-Sen’e bu konuda destek olanları ağır eleştirdi.Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. öğretmen arkadaşlara saygılı olmayan kişiler yazılı sınavları geçseler bile, mülakatta elenmeli. lutfen. koltukta sihir yok ki..saygısız insan saygılı olsun 🙂

  2. -Sözlü sınavda başarılı olmak için 60 puan barajının kaldırılması gerekmektedir.Sözlü sınav komisyonunca yapılacak değerlendirmede adayın yazılı sınav puanının +5 veya -5 puanından eksik veya fazla verilemez hükmü getirilmelidir.Aksi takdirde mülakat/ sözlü sınavlarının geçerliliği ve güvenirliği kalmayacaktır.2- İlk defa veya yeniden görevlendirilecek tüm yöneticiler için sadece yazılı sınav ve EK-1 Formu A bölümünün aritmetik ortalamasına göre yapılması tüm tartışmaları ortadan kaldıracaktır.

  3. İlk defa müdür yardımcısı olarak görev e atanacak olanlar yazılı sınav ve hizmet ödülleri ile elde edilen puanla. Müdür başyardımcısı müdür yardımcıları içinde n hizmet ve ödülleri ile
    Müdür olarak atanacak olanlar ise daha önce müdürlük veya idarecilik yapanlar ile halen idareci olarak görev yapan lar arasında n hizmet ve ödülleri ile değerlendirme sonucu atanması mülakat ın hiç olmaması en adil olanıdır. Mülakat belki kişiyi tanıma bakımı ile olabilir. Değerlendirme etkisi olmamalı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM